Złotówka warta 700 zł. Zanim wydasz, obejrzyj monetę z każdej strony

22

Dziennikarz "Faktu" wręczył dziecku złotówkę na cukierki na wagę w osiedlowym sklepiku. Nie przypuszczał, że dzięki temu odkryje faktyczną wartość monety. Okazało się, że na internetowej aukcji jest ona warta… 700 zł.

Złotówka warta 700 zł. Zanim wydasz, obejrzyj monetę z każdej strony
Monety sprzed denominacji można sprzedać na aukcjach za kilkaset złotych (money.pl, Rafał Parczewski)

Córka dziennikarza poprosiła o pieniądze na cukierki. Kiedy okazało się, że jest niedziela i sklepik na osiedlu jest zamknięty, złotową monetę przejął starszy brat. Natychmiast zauważył, że bilion jest stary.

Najdroższe monety bez rys i uszkodzeń

Z ciekawości postanowił sprawdzić, ile warta jest moneta i zaczął szperać w internetowej sieci – czytamy w dzienniku. Okazało się, że była to złotówka z 1991 r. Na internetowej aukcji kolekcjonerzy byli gotowi za nią zapłacić nawet kilkaset złotych!

Warunek? Moneta musi być nieskazitelnym stanie: bez rys i uszkodzeń. Monety, które były w obiegu, są dużo tańsze. Można za nie dostać od 10 do 100 zł, w zależności od tego jak potoczy się sprzedaż na aukcji.

Zobacz także: Kupują monety i chowają na 10 lat. Zyski mogą iść w... miliony

Jak informuje "Fakt" najbardziej zniszczone egzemplarze można kupić po kilka złotych. 50 zł kosztują te dobrze zachowane. Egzemplarze w stanie menniczym są do nabycia po 200 czy 700 zł. Najdroższe są destrukty, czyli monety wybite z wadą menniczą.

Dziennik przypomina, że denominacja w Polsce nastąpiła w 1995 r., ale NBP już od 1990 r. wybijał monety i magazynował je, by wypuścić w dniu wymiany. To dlatego monety z 1990 r. osiągają na aukcjach takie ceny. Warto zatem nieco bliżej przyglądać się pieniądzom, które wydajemy. Może się okazać, że ich wartość jest dużo wyższa niż wskazuje nominał.

2 tys. zł za banknot stuzłotowy

A jak sprawa się ma PRL-owskimi banknotami? Najmniej warte są te z lat 80. i 90. czyli z czasów hiperinflacji. Zachowało się ich na tyle dużo, że nawet idealny stan nie podwyższa znacząco ich ceny.

Ale już np. 100 złotych z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego może kosztować nawet 2 tys. złotych, jeżeli zachował się w stanie idealnym i pochodzi z pierwszych lat emisji.

Popularne są też banknoty współczesne, jeżeli np. mają z charakterystyczne serie. Kolekcjonerzy są gotowi zapłacić duże pieniądze np. za banknoty o nominale 50 złotych, jeżeli seria jest oznaczona literami AA. Musi być jednak w stanie idealnym.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić