Zmiana czasu w popularnych bankach. Będą przerwy w dostępie do usług

0

Zmiana czasu na zimowy (następująca w nocy z soboty na niedzielę) oznacza, że możemy pospać o godzinę dłużej. Zaoszczędzony czas faktycznie lepiej poświęcić na relaks, niż na korzystanie z usług bankowych. Wiele z nich zaplanowało na tę noc prace serwisowe i przerwy w dostępie do usług.

Zmiana czasu w popularnych bankach. Będą przerwy w dostępie do usług
W związku ze zmianą czasu nie będą działały niektóre polskie banki (Unsplash.com, Brad Neathery)

W nocy z soboty na niedzielę (30-31 października) zmieniamy czas na zimowy. Zegarki przestawimy z godziny 3 na 2, czyli według najprostszej terminologii "śpimy o godzinę dłużej". Z jednej strony to całkiem przyjemna sprawa, ale rodzi też kilka problemów. Jeden z nich dotyczy usług bankowych.

"Ta zmiana wymaga zatrzymania pracy banku, dlatego w tym czasie zaplanowaliśmy także inne prace techniczne, związane z utrzymaniem systemów bankowych. Prosimy, wypłać wcześniej potrzebną gotówkę. Zaplanuj też ważne przelewy i internetowe zakupy poza godzinami przerwy" – pisze w komunikacie dla klientów mBank.

Zobacz także: Skandynawia swoje, Polska swoje. Zmiana czasu nadal budzi kontrowersje

mBank informuje, że od 2:00 do 6:30 nie będzie można płacić kartą, wypłacać pieniędzy z bankomatów, nie będą też działać wpłatomaty. Dwie godziny dłużej – do 8:30 nie będzie działać serwis transakcyjny i aplikacja mobilna. A od 1:30 do 9:20 bank nie przyjmie żadnego wniosku. W praktyce przerwa będzie o godzinę dłuższa – bo mBank podaje godziny zakończenia prac wedle czasu zimowego.

Równie duże problemy będą mieli klienci banku ING. Od godziny 23:00 w sobotę do 5:30 w niedzielę nie będzie można korzystać z bankomatów i wpłatomatów, systemu transakcyjnego i aplikacji mobilnej (zarówno w wersji dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych). Nie da się też zapłacić BLIK-iem, zrobić przelewu natychmiastowego i dokonać płatności internetowych za pomocą "Płać z ING". W internecie nie zapłacimy kartami z uwierzytelnieniem 3DSecure. ING ostrzega też, że mogą występować trudności z płaceniem kartami.

Nieco mniejsze prace serwisowe zaplanował PKO BP. W tym banku od 1:30 do 3:00 nie będzie działać aplikacja IKO. W praktyce oznacza to też niemożność zbliżeniowego płacenia telefonem oraz za pomocą BLIK-a.

Co robić gdy mamy konto w jednym z banków, które przy okazji zmiany czasu przeprowadzają prace serwisowe? Pamiętajmy o zaopatrzeniu się w gotówkę – dotyczy to szczególnie osób wybierających się na weekendowe imprezy albo udających się w podróż. Inaczej nie da się zapłacić nie tylko za drinka w klubie, ale i za paliwo w trasie.

Tradycja zmiany czasu powstała w XX wieku i miała na celu optymalne wykorzystanie światła słonecznego w rolnictwie i przemyśle. Kilka lat temu Parlament Europejski uznał, że najwyższy czas z przestawianiem zegarków skończyć, gdyż praca ludzka nie jest już tak uzależniona od dostępu do światła dziennego.

W 2019 r. eurodeputowani zagłosowali nad zniesieniem zmiany czasu jesienią i wiosną. Zgodnie z dyrektywą państwa mają do 2021 r. zdecydować, jaki czas będzie u nich stale obowiązywał. Ten termin okazał się niemożliwy do utrzymania - w tym czasie większość państw walczyła z pandemią i zmiana czasu zeszła na dalszy plan.

Autor: KBB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić