aktualizacja 

64-latek skazany w Rosji. Walczył w Afganistanie, napisał o wojnie 3 słowa

Rosyjskie władze nadal nie dają przyzwolenia na żadną krytykę wojny w Ukrainie. Właśnie jeden z weteranów wojny w Afganistanie został skazany za wyrażenie swojej opinii na ten temat. Będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę.

64-latek skazany w Rosji. Walczył w Afganistanie, napisał o wojnie 3 słowa
Weteran musi zapłacić grzywnę (Twitter)

Wojska Władimira Putina zaatakowały Ukrainę 24 lutego. Brutalna i nieuzasadniona inwazja trwa od tego dnia nieprzerwanie i spowodowała ogromne straty w armiach obu stron. W pierwszych dniach wojny wielu Rosjan wyszło na ulice miast, aby zaprotestować. Rosyjskie władze nie dawały im na to jednak przyzwolenia i skutecznie tłumiły protesty przy użyciu policji. Wielu manifestantów zostało aresztowanych.

Wojna w Ukrainie wpłynęła na życie przeciętnego mieszkańca Rosji. Na początku inwazji ogromne sankcje nałożone na Federacje Rosyjską spowodowały, że Rubel stał się niemal bezwartościową walutą. Z czasem jego kurs wrócił jednak do normy. Ponadto obywatele zostali pozbawieni dostępu do ulubionych sklepów. Niemalże wszystkie znane globalnie marki ogłosiły wycofanie z tego kraju. Samolubna decyzja Putina odbiła się w dużej części na osobach, które nie podzielały jego poglądów.

Sprawa weterana z Afganistanu. Rosja go skazała

Jedną z osób, która przekonała się o okrucieństwie wojny na własnej skórze jest Nikolaj Smyszlajew. Weteran wojny w Afganistanie pamięta przerażający okres w swoim życiu, podczas którego na własne oczy widział śmierć wielu osób. 64-latek zamieścił wpis w mediach społecznościowych, w którym napisał "Nie powinniście zabijać". Dodał również hasło "Nie dla wojny". Chciał w ten sposób zamanifestować swoje stanowisko.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosyjskie władze nie dają przyzwolenia nawet na najmniejszą formę protestu. Sprawa weterana została skierowana do sądu, który stwierdził, że jego słowa były kompromitujące dla armii. 64-latek musi zapłacić za swój wpis aż 30 tysięcy rubli grzywny (ok. 2 i pół tysiąca złotych).

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić