Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Adwent 2020. Kiedy początek? Czym jest i jak wyglądają obchody?

2

Adwent to okres, w którym katolicy przygotowują się duchowo do dobrego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy w tym roku wypada początek adwentu?

Adwent 2020. Kiedy początek? Czym jest i jak wyglądają obchody?
Kiedy zacznie się adwent? (Pixabay)

Słowo "adwent" pochodzi z łaciny, od zwrotu "adventus", który oznacza "przyjście". Rzymianie posługiwali się tym sformułowaniem wtedy, gdy spodziewali się przyjazdu Juliusza Cezara.

Adwent zaczyna się w niedzielę najbliższą uroczystości św. Andrzeja Apostoła. Trwa przez kolejne 23-28 dni i obejmuje cztery niedziele poprzedzające święta.

W 2020 roku rozpocznie się 29 listopada. Adwent wiąże się z wieloma zwyczajami i symbolami. W Kościele katolickim kapłan zakłada ornat w kolorze fioletowym. Symbolizuje on czas pokuty i przygotowań do ważnych świąt. W III niedzielę adwentu może zostać on zastąpiony ornatem w kolorze różowym.

Adwent 2020. Podział na dwa okresy. Jakie?

  • od początku adwentu do 16 grudnia (okres szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 do 24 grudnia (okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

W trakcie adwentu w kościołach odprawiane są roraty. Wierni przychodzą do świątyń z lampionami i świecami, które oznaczają radość z bliskiego przyjścia Jezusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić