Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
MDO
|

Afera w szkole. Wiceminister edukacji oburzony pytaniami z olimpiady

414
Podziel się

Niemałe kontrowersje wywołała szkolna olimpiada o prawach człowieka w świecie współczesnym. Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski ocenia, że doszło do naruszenia apolityczności szkoły.

Afera w szkole. Wiceminister edukacji oburzony pytaniami z olimpiady
Tomasz Rzymkowski (YouTube)
bFdNQSJN

Afera wokół olimpiady wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. Okazuje się, że w pytaniach o Trybunał Konstytucyjny pisano o "Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej", a ponadto pytano uczniów o instytucje "kontrolowane przez PiS".

Poza tym "ustawę medialną" nazwano "Lex TVN". Pytania z olimpiady obiegają sieć, więc każdy może się z nimi zapoznać.

Te pytania nie spełniają wymogów metodologii prowadzenia olimpiad, a całość jest nieobiektywna. Jeśli pytamy o bitwę pod Grunwaldem, to wiadomo, że właściwą datą jest rok 1410. Natomiast tutaj mamy do czynienia raczej z pytaniami o sympatie polityczne osób, które przygotowywały pytania do tego konkursu - uważa wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski, cytowany przez mamadu.pl.
bFdNQSJP

Podkreśla, że olimpiada nie ma patronatu ministerstwa. Tłumaczy jednocześnie, że właśnie dlatego potrzebna jest większa kontrola nad oświatą i zmiany w prawie.

Rzymkowski uważa, że jest "to naruszenie apolityczności szkoły". - Chodzi o to, że bez poinformowania szkoły i zgody rodziców, takie organizacje pozarządowe wchodzące z treściami nie mogły robić, co chcą - kontynuuje.

bFdNQSJV
Przecież w tym przypadku widzimy wejście do szkoły z treściami czysto politycznymi, dotyczącymi bieżącego sporu politycznego. Właśnie od tego mamy stronić - tłumaczy (źródło: mamadu.pl).

Organizator odpowiada

Za organizację tej olimpiady odpowiada stowarzyszenie COPTIOSH z siedzibą w Białymstoku. Główny koordynator konkursu wyjaśnia, że jego główna idea polega na wykazaniu się przez uczniów zarówno wiedzą, jak i umiejętnością analizowania czy też dokonywania ocen.

Bezpośrednio odnosi się też do sformułowania "TK J. Przyłębskiej". Uważa, że jest ono jak najbardziej zasadne.

bFdNQSJW
Ta terminologia występuje nie tylko w niezależnych mediach, ale również jest używana przez prawników i konstytucjonalistów, którzy podkreślają, że pod prezesurą Julii Przyłębskiej Trybunał stracił swoją niezależność. Podobnie jak "niezależność prokuratury", w ocenie wielu prawników, osłabła - tłumaczy za pośrednictwem mamadu.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdNQSKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(414)
ak001
wczoraj
A powinny być pytania typu: "Kto jest twoim idolem i dlaczego właśnie Kaczyński"
gość
2 dni temu
Przecież pytania były PRAWDZIWE i nie wiem, w czym problem? Szkoła ma przecież UCZYĆ, o PRAWORZĄDNOŚCI TAKŻE! BRAWO za zestaw pytań! Tylko ostatni tłumok tego nie rozumie...
Tomek
2 dni temu
Ale przecież Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej to słuszne stwierdzenie. PiS uwłaszczył sobie Trybunał, wybrał panią przewodniczącą i kilku sędziów w sposób niezgodny z Konstytucją i zasadami. PiS stworzył też Izbę dyscyplinarną po to by odsuwać od orzekania sędziów mających inne zdanie niż oni. Uzależnienie władzy sądowniczej od rządu jest zamachem na demokrację. W Polsce nie mamy już trójpodziału władzy. Dlatego też UE nałożyła na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie. PiS oczywiście bagatelizuje sprawę, przecież oni nie zapłacą tych kar ze swoich nie uczciwie zarobionych pieniędzy tylko zabiorą nam. Jak myślicie że premier Morawiecki wyłoży np z kasy którą ma za sprzedaż działki z 13 milionowym zyskiem jesteście w błędzie. Oni rządzą na zasadzie TKM i wyjdzie nam to bokiem. Przez kolejne kilka dekad będziemy ponosić konsekwencje tego nierządu.
bFdNQSKr
Mario
2 dni temu
Jeśli szkoła ma być apolityczna, to zabierajcie od niej swoje łapy
Marcin
2 dni temu
To tylko POkazuje jak będzie PO wyborach. Bezstronne rządy 😂😁😂
Paweł
2 dni temu
Jeżeli te pytania z olimpiady są prawdą, to jest absolutny skandal!! Organizacja tworząca/przeprowadzająca tę olimpiadę powinna natychmiast zostać rozwiązana, a sprawa MUSI trafić do prokuratury. Tutaj nie ma najmniejszej wątpliwości, że doszło do złamania prawa. Tak jak nie jestem zwolennikiem reform dokonywanych przez PiS, tak to pokazuje, jak rzeczywiście potrzebna jest zmiana przepisów unemożliwiająca lewactwu ubierającemu się w szatki organizacji pożytku.. przepraszam - szkodnictwa publicznego indoktrynację młodego pokolenia
Daj ciumka bi...
2 dni temu
O już jest pionier i prekursor LEX CZARNEK. Chyba będzie awans lub jakaś nielimitowana premia!
Olo
2 dni temu
I kto to mówi? Prawa ręka zamordysty Czarnka! Śmiech na sali.
ŻYCZLIWY
2 dni temu
Temu człowiekowi nie pozwolił by kontrolował miejskie szalety a co dopiero szkoły?
Polak
2 dni temu
Prawda jednak naprawde boli.
Pamietaj
2 dni temu
Katolicy ludziom zgotowali ten los
przygłupi wyb...
2 dni temu
Teraz pytanie dla małych POLAKOW-- ile może UKRAŚC atol z sekty cato-picowskiej bez żadnej UCZIWEJ pracy Pracowitym POLAKOM ??!!
refasek
2 dni temu
a co z zasadą ŚWIECKOŚCI SZKOŁY? Pisowski koniosraju?
bFdNQSKj
nick
2 dni temu
nawet za komuny nie było tak politycznie głupich pytań pytań było dużo o ZSRR ale nauczyciele nie sugerowali że ZSRR nam wszystko daje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić