Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|
aktualizacja

Aleksander Kwaśniewski: Celem Putina jest odbudowa wielkiej Rosji

161
Podziel się:

Świat z niepokojem patrzy na konflikt Rosji z Ukrainą, obawiając się, że dojdzie do inwazji. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla "Faktu" odniósł się do narastającego kryzysu i planów Władimira Putina.

Aleksander Kwaśniewski: Celem Putina jest odbudowa wielkiej Rosji
Aleksander Kwaśniewski (Gallo Images, Foto Press Przemyslaw Swiderski)

Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że celem Władimira Putina jest odbudowa wielkiej Rosji. Podkreślił, że prezydent Rosji chce podporządkować sobie Ukrainę.

Z Białorusią mu się udało, z Kazachstanem jest bardzo blisko, a Ukraina jest taką kością w gardle. Putin próbuje w różny sposób podporządkować sobie ten kraj, a to aneksją Krymu w 2014 roku, a to grą wojskami przy granicy Ukrainy obecnie. A Ukraina się nie poddaje i nadal chce być samodzielna - powiedział Kwaśniewski w rozmowie z "Faktem".

Były prezydent podkreślił, że "Ukraina przez obecny kryzys wykrwawia się". Odniósł się do sytuacji gospodarczej kraju.

Przez niepewną sytuację, nie ma nowych inwestorów, firmy ukraińskie zostały bez kredytów. Wybuchła mała panika, ludzie przestali wpłacać pieniądze do banków, część osób pieniądze z banków wycofuje. Rosja zaciska pętle wokół Ukrainy, żeby właśnie ją osłabić i doprowadzić do wykrwawienia. To powoduje jednak także działanie w drugą stronę. Im Rosja bardziej tę pętlę zaciska, tym na Ukrainie coraz bardziej wzrasta poziom patriotyzmu. Nawet rosyjskojęzyczni mieszkańcy Ukrainy negatywnie oceniają działania Putina. Rosjanie i Ukraińcy to bracia, więc jeśli doszłoby do wojny, byłaby to bratobójcza wojna. To najgorszy scenariusz - powiedział.

Kwaśniewski został zapytany o to, czy może sobie wyobrazić, że Zachód poświęci Ukrainę na rzecz Putina. "W polityce różne rzeczy się zdarzają" - zaznaczył. Dodał jednak, że "zwarta pozycja NATO i Stanów Zjednoczonych wobec kryzysu na Ukrainie, uniemożliwia drugie Monachium".

Aleksander Kwaśniewski: Putin czuje się ważny

Były prezydent ocenił, że "Putin chce negocjować". Dzięki panującej obecnie sytuacji może czuć się ważny.

Do tej pory był pomijany w ważnych rozmowach, a teraz można powiedzieć, że trwają pielgrzymki na Krym przywódców. Więc jeden ze swoich celów osiągnął, czuje się ważny. Podstawą żądań Putina jest to, aby Ukraina nie była w NATO i żeby wycofać wojska NATO do granic sprzed 1998 roku, czyli między innymi z Polski czy Czech. I o ile ten drugi punkt jest niemożliwy, bo historii nie da się cofnąć, to pierwszy punkt może mu się udać - powiedział Kwaśniewski.

Zobacz także: Napięcia na Ukrainie. Kwaśniewski ostrzega. "Za tym pójdą ofiary"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(161)
nazare
5 miesięcy temu
Szkoda, że nie może jeszcze raz kandydować. Wygrał by w cuglach.
Zorro
5 miesięcy temu
Ale wieści ogłosił to przecież wiadomo od dawna ,to Kwaśniewski chce zaistnieć znowu.
Kolega
5 miesięcy temu
Najważniejsze żeby do południa wypić połówkę
POLAK
5 miesięcy temu
W razie tej wojny na Ukrainie nie dość, że sami Ukraińcy ucierpią bo poginą ich tysiące a miasta zostaną zbombardowane to ucierpi Polska. Uchodźcy ,rozbite ukraińskie oddziały z częściowym sprzętem to jedno. Potworne straty ekonomiczne dla naszej gospodarki nie do odzyskania. Wszystko w co Polska zainwestowała na Ukrainie i wszystkie Polskie firmy przejdą w ręce Rosjan. To już na dziesiątki lat będzie Rosja albo Protektorat Rosyjski. Polska będzie na celowniku Rosji bo tu będą się szkolić i tu w Polsce będą otrzymywać sprzęt oraz robić wypady oddziały tzw. partyzanckie na Ukrainę oraz wracać przez granicę do Polski. Tu w Polsce będą pochody i demonstracje milionów Ukraińców by odzyskać Ukrainę. Może być też u nas tymczasowy rząd ukraiński na uchodźctwie. Rosja nas zniszczy na 100 %.UE kasy nie da .Nie wpuści do siebie te miliony uciekinierów. To wszystko zostanie tu w Polsce i to my będziemy finansować. Jak Rosja zagrozi Polsce to armia USA wycofa swoich do Niemiec Inni sojusznicy dziś też znikną. Nikt nie będzie chciał wojny zapewne atomowej z Rosją. Poświęcą nasz kraj. Ale w Polsce nikt o takim czymś nie powie. Rząd już dawno wie gdzie będzie uciekał w razie powyższego scenariusza.
!!kl
5 miesięcy temu
Nie ma to jak wyrocznia dawny lektor PZPR niedouczony historyk bez dyplomu kiedyś ściery komunista dziś ściery demokrata ale za to stałe czy wtedy czy dziś na pierwszej linii frontu budowy szczęścia ludu pracującego miast i wsi jak to mawiał klasyk czasy się zmieniają a pan stale w komisjach
olo
5 miesięcy temu
Alek nie opowiadaj bajek .Powiedz lepiej jak tam idą twoje interesy na Ukrainie . Rosjanie w przeciwieństwie do tego całego politykierstwa w Polsce odrobili lekcję z historii. Wiedzą,że nie ma powrotu do przeszłości . Obecnie związują z sobą gospodarczo byłe republiki post sowieckie i wiążą je z sobą traktatem o wzajemneym bezpieczeństwie . Jak działa ten traktat można było zobaczyć w Kazachstanie.
olo
5 miesięcy temu
Alek nie opowiadaj bajek .Powiedz lepiej jak tam idą twoje interesy na Ukrainie . Rosjanie w przeciwieństwie do tego całego politykierstwa w Polsce odrobili lekcję z historii. Wiedzą,że nie ma powrotu do przeszłości . Obecnie związują z sobą gospodarczo byłe republiki post sowieckie i wiążą je z sobą traktatem o wzajemneym bezpieczeństwie . Jak działa ten traktat można było zobaczyć w Kazachstanie.
olin
5 miesięcy temu
Prezydent Kwaśniewski, to samo mówił, już w 2008 roku.
Aza
5 miesięcy temu
Wk..a mnie, że frajerzy pamiętają Olkowi, że się napił publicznie, a pijakowi, co nosił pełne kieszenie małpeczek i "bohatersko zginął" w katastrofie lotniczej dziś stawiają pomniki i nazywają ulice jego nazwiskiem. Tajemnicą poliszynela jest też fakt, że pijak wstał na tak ciężkim kacu, że się spóźnił na samolot, zatem piloci musieli lądować we mgle, bo nie było czasu na poszukiwanie innego lotniska i transportu do Smoleńska. A Olka wspominam z rozrzewnieniem - on nie mówił mi że jestem gorszym sortem, wykształciuchem, pseudoelitą, nie obniżał wynagrodzeń, nie skłócał nas z całym światem, a wręcz przeciwnie. Olek był po prostu PREZYDENTEM POLSKI. To jest dziś powszechna cecha.
co wy na to
5 miesięcy temu
Pamiętam, jak na uczelni rosyjskiej Kwaśniewski podczas wykładu mówił: przyjdzie czas, że Rasija budiet w NATO.
No, boskie!
5 miesięcy temu
Chyba padnę ze śmiechu - "historii nie da się cofnąć" :) Tylko kto tu mówi o cofaniu historii? Historię pisze się na bieżąco i wszystko, co kiedyś wstąpiło do NATO, kiedyś może z niego wystąpić. Bo niby dlaczego nie? Układ Warszawski i sojusz ze Związkiem Radzieckim też niegdyś uważano za wieczne, a pewien geniusz literatury japońskiej ogłaszał już koniec historii. Pozdrawiam!
europ1
5 miesięcy temu
NATO nie zasługuje na pochwałę, nie przyznali Polsce pieniędzy z TSUE
brake
5 miesięcy temu
kwachu wie, te same korzenie
Polmos
5 miesięcy temu
To ja to po trzeźwemu wiem ! Phiiii !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić