Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

BBC pokazało wideo z Chin. Wcześniej świat znał jedynie plotki

268

Liu Xiaoming wystąpił w telewizji BBC. Chiński ambasador w Wielkiej Brytanii był gościem programu "Andrew Marr Show", gdzie został skonfrontowany z nagraniem z drona. Materiał odnosił się do sytuacji członków mniejszości muzułmańskiej w Chinach.

BBC pokazało wideo z Chin. Wcześniej świat znał jedynie plotki
Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii wziął udział w "Andrew Marr Show" (YouTube)

Na nagraniach widać zakutych Ujgurów. Więźniowie są masowo zapędzani do pociągów, a strażnicy regularnie stosują wobec nich przemoc fizyczną.

Ambasador Chin reaguje na nagranie pokazane w BBC

Jak podaje "9 News", na początku Liu Xiaoming długo milczał. Następnie stwierdził, że nie otrzymał podglądu do materiału. Film został więc wyświetlony kolejny raz.

Prowadzący spytał ambasadora, czy kiedykolwiek odwiedził Sinciang. To autonomiczny region w Chinach, gdzie mieszkają przedstawiciele muzułmańskiej mniejszości. Liu Xiaoming zaprzeczył, jednak przyznał, że obszar jest uważany za wyjątkowo piękny.

Zobacz także: Zobacz też: Dżuma w chińskiej prowincji. Władze zalecają mieć się na baczności

W odpowiedzi na deklarację ambasadora Andrew Marr znowu puścił nagranie. Następnie odniósł się do wypowiedzi Liu Xiaoming i oświadczył, że relacja z drona nie jest zbyt piękna.

To nie jest piękna relacja. Czy mogę zapytać, dlaczego we współczesnych Chinach ludzie klęczą z zawiązanymi oczami i są (...) zapędzani do pociągów – spytał Andrew Marr (BBC).

Ambasador nie odniósł się jednak do pytania. Zamiast tego chciał wiedzieć, skąd stacja BBC pozyskała materiał. Przedstawiono mu również nagranie z ujgurską kobietą, która twierdziła, że została przymusowo wysterylizowana przez władze Chin. Liu Xiaoming zaprzeczył, aby podobna praktyka była standardem.

Zobacz także: China's ambassador denies abuse of Uighurs in Xinjiang during Andrew Marr interview
W Chinach nie ma takiej wszechobecnej, masowej, przymusowej sterylizacji wśród Ujgurów. Nie mogę wykluczyć pojedynczych przypadków, w każdym kraju dochodzi do pojedynczych przypadków – twierdził Liu Xiaoming w programie BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić