Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Chińscy dyplomaci ostro o Amerykanach. "Postradali zmysły"

75
Podziel się:

Napięcie między Chinami a USA nie słabnie. Pekin coraz bardziej wzmacnia swoją obecność w regionie, co bardzo nie podoba się Amerykanom. Chińska dyplomacja szuka poparcia w Rosji, z której przedstawicielami rozmawiał wczoraj szef chińskiego MSZ.

Chińscy dyplomaci ostro o Amerykanach. "Postradali zmysły"
Chiny namawiają Rosjan do ściślejszej współpracy i zniechęcają ich do partnerstwa z USA. (Getty Images, Lintao Zhang)

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Li w rozmowie z szefem dyplomacji Rosji, Siergiejem Ławrowem ostro skrytykował ostatnie działania USA. Dyplomata nie szczędził Amerykanom ostrych słów, twierdząc nawet, że "postradali zmysły".

Jak donosi dziennik "South China Morning Post", zdaniem Lie, Amerykanie podejmują radykalne środki nacisku i tworzą napięcia oraz konflikty na arenie międzynarodowej. Przekonując Ławrowa do ścisłej współpracy między oboma krajami, m.in. w kwestiach bezpieczeństwa i pandemii koronawirusa, Wang dodał, że władze Stanów Zjednoczonych, "postradały zmysły", podobnie jak rozeznanie moralne i jakąkolwiek wiarygodność.

USA bezwstydnie stosuje politykę "Ameryka na pierwszym miejscu". Są skrajnie egoistyczni, jednostronni i przemocowi. Przekraczają granicę, której światowa potęga nie powinna przekraczać - mówił Wang Li w czasie rozmowy telefonicznej, zarzucając też Waszyngtonowi powrót do myślenia w kategoriach zimnej wojny.

Czytaj także:

Konflikt USA-Chiny

Pekin przekonuje Rosję do wzmocnienia współpracy "w obliczu wysiłków mających na celu zaburzenie ładu międzynarodowego i zagrożenia światowemu pokojowi". Według oficjalnych chińskich źródeł, Siergiej Ławrow zgodził się ze swym chińskim odpowiednikiem, że USA zachowuje się bardzo jednostronnie i "zrzuciło swoją maskę".

W ostatnim czasie napięcia, również militarne, między Waszyngtonem a Chinami są coraz częstsze. Powodem jest m.in. zwiększanie obecności wojsk ChRL na Morzu Południowochińskim, jednym z najważniejszych strategicznie akwenów świata, co budzi silny sprzeciw Amerykanów.

Z kolei Donald Trump potępił otwarcie przejęcie przez Chiny kontynentalne władzy nad Hongkongiem, który dotychczas posiadał sporą autonomię polityczną. USA i Chiny przerzucały się też wzajemnie oskarżeniami o pandemię koronawirusa, a między krajami trwa też wojna handlowa, szczególnie na polu nowych technologii.

Wielu ekspertów od polityki międzynarodowej przewiduje, że następnymi arenami sporów mogą być m.in. Tajwan, o którym Pekin wypowiada się z coraz większym ładunkiem agresji, a także okolice topniejącego Morza Arktycznego, które odkrywają duże pokłady surowców naturalnych.

Zobacz także: Potencjał nuklearny NATO. Ekspert o lokalizacji bomb w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(75)
adamer
2 lata temu
Nie ma czasu ! Albo Smok przyjmie warunki Cywilizacji Wolności i Demokracji albo trzeba atakować. Czas im sprzyja , nie nam !!!
Europejka
2 lata temu
Zamiast sie wykłócać na arenie miedzynarodowej i zagladac sąsiadom w gary pilnowac higieny w waszym kraju bo zaraze generujecie! Przestancie jak dzicz obrzerac sie byle czym i zadbajcie o komfort zycia!
xXx
2 lata temu
Zdaje się że naród ziemski nigdy nie wybaczy chinom co zrobili światu.
loo
2 lata temu
Chiny, Korea Północna i Rosja, to największe zło na świecie!!!
abc
2 lata temu
Morze Południowochińskie to jakieś wewnętrzne morze amerykanów czy o co chodzi?
B¥ZN€S
2 lata temu
Chiny nadal chcą okroić Rusków z Władywostoku dlatego lepiej niech Putin zacznie sprzedawać kawałek po kawałku tereny położone na wschód od Ussuri puki co kitajce mają kasę więc jest B¥ZN€S
pffffffffffff
2 lata temu
Chiny to odpowiednik nazistowskich Niemiec w XXI wieku. Aresztowanie przeciwników politycznych, zamykanie w obozach pracy muzułmanów i chrześcijan oraz dziennikarzy krytykujących władzę. Mordowanie więźniów dla organów. Itp. Itd. Jedyny powód dla którego ktokolwiek słucha Chińczyków to zachodnia lewica która woli palić własne miasta bo policja zabiła czarnego i ignoruje jednocześnie skrajny rasizm Chin (wyrzucenie na bruk czarnych m.in. w Pekinie bo oskarżono ich o rozprzestrzenianie Covid-19).
george
2 lata temu
Do On1: myślę, że dużo rozumniej byłoby stawiać żądanie: Amerykanie, oddajcie Amerykę Indianom
221da
2 lata temu
USA to największe zagrożenie świata. I to oni powinni być rozbrojeni pierwsi!!!
polak
2 lata temu
USA ciezko sie pogodzic ze ich czas bespowrotnie minol. Ranne zwierze jest najbardziej niebespieczne
Artur
2 lata temu
Wszystko było fajnie jak za bezcen oddawano Chińczykom licencje i zapłacone przez podatnika wyniki badan naukowych, przenoszono fabryki a potem bez mrugnięcia okiem kupowano wszystko jak leci a w USA czarny rozdawał bezrobotnym kartki na żywność. Już sama myśl, że może się zmienić to dla Chińczyków katastrofa.
myślący
2 lata temu
Czyje oddziały wojskowe "gościnnie" maszerowały na Placu Czerwonym w trakcie defilady zwycięstwa?!!!!Warto zobaczyć na youtoobie!!!!!
dudopis
2 lata temu
pewnie juz dzwonil..
antyklerykal
2 lata temu
wolne i niezależne kraje już dawno powinny się przeciwstawić agresji i ekspansji /państwa chrześcijańskiego NATO/ dyktatora USA , /państwo chrześcijańskie NATO / dyktatora USA to głównie kraje kolonialne i faszystowskie , reszta jak polska katolicka to kraje trzeciej kategorii , rynki zbytu i tania siła robocza , przez chciwość i pazerność katofaszyści z NATO toczyli i toczą krwawe wojny , /wasza przemoc i nasza przemoc/ !!!!!!............polecam /Bój się USA/
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić