Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Arabia Saudyjska. Zniesiono karę chłosty

94

Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej poinformowali, że władze zdecydowały się na zniesienie kary chłosty. Ten sposób wymierzania sprawiedliwości od dawna był krytykowany przez międzynarodową opinię publiczną i Amnesty International.

Arabia Saudyjska. Zniesiono karę chłosty
(Getty Images, Pacific Press , Contributor)

O decyzji rządu poinformowała saudyjska komisja ds. praw człowieka. Jak twierdzi, to duży krok naprzód w kwestii reform, które zostały zapoczątkowane przez obecnego króla Salmana oraz następcę tronu Mohammeda bin Salmana.

Kara chłosty w Arabii Saudyjskiej

Osoby skazane na karę chłosty otrzymywały nawet od kilkuset do tysiąca razów. W ten sposób karano zarówno takie przestępstwa jak cudzołóstwo, zakłócanie spokoju czy morderstwa.

W 2014 roku światowy rozgłos zdobyła sprawa blogera Raifa Badawiego. Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał mężczyznę za rzekome "ośmieszane islamu" i "obrazę władzy". Otrzymał wyrok 10 lat więzienia oraz tysiąca batów, co spotkało się z potępieniem Amnesty International.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: "Plac Siekania". To tutaj ścinają głowy morderców

W saudyjskiej gazecie "Okaz" podano, że nikt więcej nie zostanie skazany na chłostę. Osoby, które usłyszały już taki wyrok i oczekują na jego wykonanie, otrzymają karę pozbawienia wolności lub będą musiały zapłacić grzywnę.

Rząd Arabii Saudyjskiej na razie nie zapowiada, aby planowano znieść również karę śmierci. Zgodnie z ustaleniami Amnesty International jest ona stosowana przede wszystkim jako broń przeciwko dysydentom politycznym, a jej częstotliwość rośnie z każdym rokiem. Jak podaje agencja AFP, rekord padł w ubiegłym roku, kiedy wykonano 184 egzekucje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić