Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Badali COVID-19. Co się dzieje? Naukowcy już wiedzą. Ważne odkrycie

153

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia zbadali, jak najmłodsi reagują na zakażenie koronawirusem. Testy wykazały, że dzieci zwalczają infekcję znacznie wcześniej niż rodzice. Istnieje także niższe ryzyko, że zdążą zarazić inne osoby.

Badali COVID-19. Co się dzieje? Naukowcy już wiedzą. Ważne odkrycie
(Getty Images)

Wyniki badań ekspertów z Uniwersytetu Columbia zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Immunology". Jak wynika z przeprowadzonych przez nich testów, dzieci, które zarażają się koronawirusem, wytwarzają słabsze przeciwciała niż dorośli.

Koronawirus a dzieci. Najmłodsi krócej chorują na COVID-19

U dzieci z COVID-19 wykryto nie tylko słabsze przeciwciała, lecz były one również mniej skuteczne niż dorosłych. Nie świadczy to jednak o słabym układzie odpornościowym najmłodszych, ale łagodniejszym przechodzeniu przez nie choroby. Dodatkowo emitują wirusa przez krótszy okres niż dorośli.

Dzieci mogą być zakaźne przez krótszy czas – wyjaśnia Donna Farber z Uniwersytetu Columbia, cytowana przez "New York Times".
Zobacz także: Zobacz też: Ratownik wykrył COVID-19 w soku. Diagnosta laborytoryjny: "nie z nami te numery"

Do analogicznych wniosków doszli eksperci z Uniwersytetu Arizony. Deepta Bhattacharya, immunolog, potwierdził, że słabsze przeciwciała nie muszą oznaczać większego narażenia na ponowne zachorowanie.

Naprawdę nie potrzeba ogromnej, nadmiernej silnej odpowiedzi immunologicznej, aby przez jakiś czas utrzymać ochronę. Nie wiem, czy byłabym szczególnie zmartwiona, że dzieci mają nieco słabszą odpowiedź przeciwciał – wyjaśnił Deepta Bhattacharya.

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przeprowadzili badania na czterech grupach pacjentów. W ich skład wchodziło 19 dorosłych ozdrowieńców z COVID-19, których stan nie wymagał pobytu w szpitalu, i 13, którzy przeszli hospitalizację. Do badań zaproszono również 16 dzieci hospitalizowanych z powodu wieloukładowego zespołu zapalnego oraz 31 z łagodnymi dolegliwościami – połowa przeszła zarażenie koronawirusem bezobjawowo.

To dodatkowo wskazuje, że ta infekcja wirusowa sama w sobie i odpowiedź immunologiczna nie różnią się tak bardzo od tego, czego moglibyśmy się spodziewać – podsumował wyniki badań szwedzki naukowiec Petter Brodin.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić