o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Będą zmiany w programie 500+? Pojawiły się konkretne propozycje

256
Podziel się

Program 500 plus przestał przynosić pożądane efekty. Docelowo dzięki 500+ miała wzrosnąć dzietność w Polsce, jednak liczba urodzeń nie wzrosła, a w ubiegłym roku wręcz spadła. Podobnie sytuacja wygląda na rynku pracy, z którego beneficjenci programu zaczęli masowo znikać.

Będą zmiany w programie 500+? Pojawiły się konkretne propozycje
(Materiały prasowe)
bDfsmIDF

Przed kilkoma miesiącami minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła koniec programów 500 plus. Jak przyznała w rozmowie z Business Insider, nowych bezpośrednich dopłat, czyli programów, które polegają na przyznawaniu pewnym grupom dodatkowych pieniędzy, już nie będzie.

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny - mówiła w wywiadzie Emilewicz.

bDfsmIDH

Liczba urodzeń spada. Liczba pracowników również

Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej, przyznała, że liczba urodzeń nie wzrosła, ani nie wzrośnie. Powiedziała też, że liczba urodzeń spadnie, ponieważ jest coraz mniej kobiet, które mogłyby rodzić dzieci. Jednak jej zdaniem nie oznacza to porażki programu 500 plus, lecz wiąże się z aktualną sytuacją demograficzną Polski.

Wielu rodziców, gdy dostało wsparcie – od 1 lipca 2019 roku już na każde dziecko – zrezygnowało z pracy. Gospodarce zaczęło brakować rąk do pracy, dlatego rozważa się zmianę funkcjonowania systemu 500 plus. Zaproponował ją główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec.

Zmiany w 500 plus? Będzie rozbicie programu?

Jego zdaniem, należy rozbić program na 600 plus dla pracujących oraz 400 plus dla niepracujących. Ma ono dotyczyć wyłącznie osób, które unikają pracy z powodu otrzymywanych świadczeń. Mogłoby ono nie dotyczyć tych matek, które mają kilkoro dzieci i pracować nie mogą, a także niepełnosprawnych.

bDfsmIDN

Trudno powiedzieć, czy rząd, a w konsekwencji parlament, pójdą na zróżnicowanie 500 plus na 600 i 400. Wśród ekonomicznych komentarzy na razie przeważają te, które dotyczą zróżnicowania 500 plus od wysokości zarobków lub w ogóle uzależnienia wypłat tego świadczenia od średniej w rodzinie. Od początku krytykowano wrzucenie do jednego worka biednych i bogatych rodziców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDfsmIEi
KOMENTARZE
(256)
MONIK
5 miesięcy temu
My mamy w domu 4 dzieci oboje pracujemy syn ma aspargera i nie wyobrażam sobie bym uczyła dzieci jak żyć z zasiłków ten sposób patologia wychowyje patologię daje nic nie wymagając życie my oboje ciężko pracujemy ale dajemy radę pracując również zarabiamy na 500 które dostajemy dlaczego dodatkowo mamy pracować na rodziców którzy dla wygody siedza w domu i śmieją się z nas pracujących
Monia
5 miesięcy temu
Uważam że przynajmniej jeden rodzic powinien pracować aby dostać świadczenie 500+
Ola
5 miesięcy temu
Tylko dla pracujących, a jak już to zrobić większa różnicę 700 i 300, bo za 100 zł mniej nie będzie im się dalej chciało iść do pracy
bDfsmIEj
Kasia
5 miesięcy temu
Powinno się promować pracujących, a nie żyjących na koszt pracyjacych
greg
5 miesięcy temu
500 plus był(jest) to program polityczny ,który feruje tylko osoby bez wykształcenia oraz tylko roszczeniowych jak dostanę zagłosuję na pis .Tylko takie osoby są wyborcami kaczyńskiego .żaden wykształcony i mądry człowiek nie głosuje na na tą komunistuczną partię.
Najnowsze komentarze (256)
Edit
5 miesięcy temu
No ja pierniczę tym dać chcą co pracuja po 600abiednym 400
Graszka
5 miesięcy temu
Najlepszym rozwiązaniem jest założenie dzieciom kont na które będą wpływały pieniążki a później dziecko będzie miało grosza na dalszą naukę
marudex
5 miesięcy temu
A co z osobami, które pracują na czarno lub przedsiębiorcami, którzy nie wykazują rzeczywistych dochodów. A popularne związki w konkubinacie. U siebie widzę "samotne matki" lecące po środki z f. świadczeń socjalnych. A furkę kupił konkubent. Jestem przeciwnikiem wszelkich ulg. Zmniejszymy podatki, a nie kolejne ulgi które prowadzą do kombinacji. To nie znaczy, że zlikwidujmy socjał. On ma pomagać stanąć na nogi, a nie być sposobem na życie.
babcia
5 miesięcy temu
Najgłupszy program jaki może być.Moja córka nie dostawała 500+ bo mają jedno dziecko i przekraczały im dochody(zarabiali oboje najniższą)ale dawali tym ,którzy mieli więcej niż jedno dziecko i kosmiczne zarobki .Gdzie tu logika? Ten program miałby sens gdyby od początku był uzależniony od dochodów.A tak wyrzucili w błoto miliardy i nic to nie dało.A poza tym żaden normalny człowiek nie zdecyduje się na drugie dziecko dla 500zł!!!
Jurasek
5 miesięcy temu
W ten sposób rząd utrzymuje wiele lumpów i nierobów kturzy tylko robią dużo dzieci i nie pójdą do roboty bo mają po 2000 zł na chlanie a dzieci chodzą po ulicach brudne i głodne
Jaenis
5 miesięcy temu
Nie powinno być 500+ to nieporozumienie. Najbardziej na tym programie stracili emeryci ze starego portfela , ponieważ wszystko zdrożało. 13-ta emerytura to ochłap. Dla tych co mają dzieciarnię wystarczyłoby 300+. To dorosły człowiek ma potrzeby. A dla dzieciarni i tak jest wszystko darmo.
tylkoja
5 miesięcy temu
jestem jak najbardziej za pomocą dla rodzin z dziećmi ,największym błędem było wypłacanie gotówki do rąk , dofinansowanie opłat za żłobki, przedszkola, obiady w szkołach, zakup książek, itp ...
emerytka
5 miesięcy temu
Ja, niezamożna emerytka, jestem "dumna", że dzięki rządom PIC-owców i 500+ dla każdego dziecka, mam swój skromny udział w utrzymywaniu dzieci milionerów np. Morawieckiego.
bDfsmIEb
samotna
5 miesięcy temu
Jestem samotną pracującą matką bez świadczeń alimentacyjnych. Nie powiem ale to 500+ daje mi komfort finansowy dzięki czemu moje dziecko wie co to kino,basen czy nawet głupi McDonald Szkoda tylko że mimo pracy na pół etatu / na cały nie jestem w stanie bo nie ma kto się zająć dzieckiem/ ucięto mi świadczenie rodzinne i dodatek z tytułu samotnego macieżyństwa... Zabawne było stwierdzenie Pani u której składałam wnioski ... stwierdziła "... niech się pani nie przejmuje jak tylko żuci pani pracę te świadczenia wrócą ..." To jest Polska mentalność !!!! Wybaczcie wolę pracować niż być darmozjadem które pokazuje swojemu dziecku jak żyć w patologicznym kółeczku ...
unicus
5 miesięcy temu
Dopiero do tego doszli, że dostają Ci co potrzebują, anie wszyscy, a ja o tym mówię od samego początku powstania tej bzdury. Doszli do tego, bo nie ma pieniędzy, chociaż to dobre.
axa
5 miesięcy temu
RZĄD SAMYCH MATOŁKÓW DAJĄ DZIECIOROBOM MOJĄ KASĘ
zorro
5 miesięcy temu
Jaki procent tej niby patologi jest? ile jest rodzin które żyją tylko z 500setki? ktoś wie? czy powtarzacie to po żydowskich mediach których to boli, bo najlepiej jak obywatel jest głupi a dlaczego? bo biedny, a dlaczego bidny bo głupi
realista
5 miesięcy temu
Dać 500+ wszystkim jako podatkową ulgę odliczana od podatku dochodowego. Nie pracujesz, albo pracujesz z małym dochodem to nie będzie z czego odliczyć. Pomogę w liczeniu podatek 17% żeby odliczyć to 500 z podatkiem po odliczeni zero. rodzic musi być pracowity i wypracować 2.941 zł dochodu dla każdego dziecka. Czwórka dzieci to jak łatwo pomnożyć około 12 tysięcy dochodu musi być u rodziców.
ewa
5 miesięcy temu
Zamiast 500+ wprowadzić inne zwolnienia dla rodzin z dziećmi np. ulgi w podatku - kwotowe. Świadczenie przyznawane pomniejszałoby podatek należny, potrącany z wynagrodzenia. Rynek pracy wzbogaciłby się o pracowników, nie byłoby motywacji do pracy w szarej strefie. Świadczenie nie możne być uzależnione od dochodów rodziców - trzeba wypracować tyle, aby odzyskać świadczenie z podatków - nie zatrudniać się na minimalne wynagrodzenie. Nie przyznawać żadnych innych świadczeń osobom w wieku produkcyjnym [dodatki do mieszkań, zasiłki socjalne]. Jeżeli komuś nie chce się pracować nie ma przyzwolenia na życie na koszt innych. Praca jest dla wszystkich, nie tylko dla naiwnych jak twierdzą ci, którzy pracą się nie skalali.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić