Kosma Szczepaniak| 

Będą zmiany w programie 500+? Pojawiły się konkretne propozycje

534

Program 500 plus przestał przynosić pożądane efekty. Docelowo dzięki 500+ miała wzrosnąć dzietność w Polsce, jednak liczba urodzeń nie wzrosła, a w ubiegłym roku wręcz spadła. Podobnie sytuacja wygląda na rynku pracy, z którego beneficjenci programu zaczęli masowo znikać.

Będą zmiany w programie 500+? Pojawiły się konkretne propozycje
(Materiały prasowe)

Przed kilkoma miesiącami minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła koniec programów 500 plus. Jak przyznała w rozmowie z Business Insider, nowych bezpośrednich dopłat, czyli programów, które polegają na przyznawaniu pewnym grupom dodatkowych pieniędzy, już nie będzie.

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny - mówiła w wywiadzie Emilewicz.

Liczba urodzeń spada. Liczba pracowników również

Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej, przyznała, że liczba urodzeń nie wzrosła, ani nie wzrośnie. Powiedziała też, że liczba urodzeń spadnie, ponieważ jest coraz mniej kobiet, które mogłyby rodzić dzieci. Jednak jej zdaniem nie oznacza to porażki programu 500 plus, lecz wiąże się z aktualną sytuacją demograficzną Polski.

Wielu rodziców, gdy dostało wsparcie – od 1 lipca 2019 roku już na każde dziecko – zrezygnowało z pracy. Gospodarce zaczęło brakować rąk do pracy, dlatego rozważa się zmianę funkcjonowania systemu 500 plus. Zaproponował ją główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec.

Zmiany w 500 plus? Będzie rozbicie programu?

Jego zdaniem, należy rozbić program na 600 plus dla pracujących oraz 400 plus dla niepracujących. Ma ono dotyczyć wyłącznie osób, które unikają pracy z powodu otrzymywanych świadczeń. Mogłoby ono nie dotyczyć tych matek, które mają kilkoro dzieci i pracować nie mogą, a także niepełnosprawnych.

Trudno powiedzieć, czy rząd, a w konsekwencji parlament, pójdą na zróżnicowanie 500 plus na 600 i 400. Wśród ekonomicznych komentarzy na razie przeważają te, które dotyczą zróżnicowania 500 plus od wysokości zarobków lub w ogóle uzależnienia wypłat tego świadczenia od średniej w rodzinie. Od początku krytykowano wrzucenie do jednego worka biednych i bogatych rodziców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić