o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Będzie narodowa kwarantanna? Premier odpowiada

30
Podziel się

W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Rząd zapowiedział, że w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu. Premier Morawiecki odniósł się do tej kwestii na konferencji prasowej.

Będzie narodowa kwarantanna? Premier odpowiada
Mateusz Morawiecki na konferencji odniósł się do wprowadzenia narodowej kwarantanny (PAP, Paweł Supernak)
bDnMNXTV

Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że trudno jest ocenić, czy zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna. Szef rządu stwierdził, że z tą decyzją należy poczekać. Dodał, że dopiero za jakiś czas będzie można w określić, czy konieczne są dodatkowe obostrzenia.

Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do pytania, czy dalej musimy wprowadzać ograniczenia, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu, zaczynają działać – stwierdził Morawiecki.
bDnMNXTX

Narodowa kwarantanna? "Poczekajmy"

Ministerstwo zdrowia odnotowało w poniedziałek 21 713 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 173 osób. Od początku pandemii potwierdzono w Polsce koronawirusa u ponad 568 tysięcy osób.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w zeszłym tygodniu mówił o ewentualnym wprowadzeniu w Polsce całkowitego lockdownu. Stwierdził, że byłby to kolejny stopień obostrzeń. Morawiecki zapowiedział, że jeżeli średnia dzienna liczba nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich 7 dni przekroczy 70-75, wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna i całkowity zakaz przemieszczania się.

Szef rządu pytany był w poniedziałek na konferencji prasowej, czy cały czas istnieje groźba całkowitego zamknięcia gospodarki. Morawiecki zauważył, że 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to nieco poniżej 30 tysięcy zakażeń dziennie. Ocenił, że obecnie tych przypadków jest mniej, bo tylko ponad 21 700.

Trudno jednak uznać, że poniedziałkowe dane są reprezentatywne, ponieważ dane z weekendu zwykle są niższe niż dane z tygodnia – ocenił premier.
bDnMNXUd

Morawiecki stwierdził, że niedawno wdrożone obostrzenia dopiero zaczynają działać. Dodał także, że ma nadzieję, że przyniosą one efekt. Premier chciałby uniknąć bowiem zamknięcia kolejnych gałęzi gospodarki.

Jeśli te obostrzenia będą działać, to nie będziemy musieli zamykać gospodarki, jednocześnie zmniejszając transmisję koronawirusa, a to jest właśnie dzisiaj najważniejsze – powiedział szef rządu.

Nowe obostrzenia sanitarne

Od soboty w Polsce zaczęły obowiązywać kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Należy do nich m. in. zamknięcie teatrów, muzeów i kin, oraz zaostrzone limity osób przebywających w kościołach i sklepach. Klasy 1-3 w szkołach podstawowych przeszły także na nauczanie zdalne.

bDnMNXUe

Rzecznik rządu Piotr Müller przedstawił w piątek progi bezpieczeństwa związane z liczoną przez siedem dni średnią dzienną liczbą zakażeń koronawirusem. Za "bezpiecznik" przed narodową kwarantanną uznane zostało 19 tysięcy zakażeń. Wprowadzenie lockdownu ma nastąpić przy 27-29 tysiącach zakażeń dziennie.

Według danych o liczbie zakażeń w ostatnich siedmiu dniach (od 3 listopada do 9 listopada), średnio dziennie było w Polsce 24 665 nowych przypadków koronawirusa. W przeliczeniu tej średniej na 100 tys. mieszkańców, jest to 64,3 zakażenia. Liczby te oznaczają, że nie przekroczyliśmy jeszcze progu narodowej kwarantanny.

bDnMNXUf

Obejrzyj także: Lockdown w Polsce. Jarosław Gowin ujawnia szczegóły

bDnMNXUy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
zły_wilk
3 tyg. temu
W miniony czwartek zaczeli doliczac do ilosci pozytywnych wyników, rowniez testy wykonane przez prywatne laboratoria, a teraz niby udają, że będą obserwować czy sytuacja się stabilizuje? A jak ma się stabilizować niby? Czy kopiąc dół spodziewają się, że będzie płytszy? Oczywiście że zaplanowali lockdown i dorobili sobie do tego już metodyke liczenia. Brakuje im tylko pełnego tygodnia żeby pokazać dane. W czwartek minie dokłądnie tydzień. To są bandyc
Kicia
3 tyg. temu
Polacy bardziej sie boja narodowej kwarantanny, czyli sposobu na walke z wirusem niz samego wirusa. Brawo PiS.
assd
3 tyg. temu
Ja może głupi jestem ale matematyka nie kłamie. Pozytywne wyniki pseudo-testów to około 25 tys. zakażonych.Eksperci twierdzą że zarażonych jest 5x albo i 10x więcej. Zakładam że jest to 100 tys. zakażonych dziennie. Ludzie ci mają rodziny przy modelu 2+2 (nie liczę kontaktów ze współpracownikami, kolegami, dalszymi kuzynami itp.)jest to 400 tys. razy 100 dni = 40 mln i... po epidemii w Polsce!!! - no chyba że ktoś mnie oszukuje...
bDnMNXUz
fsa
3 tyg. temu
kwarantanna dla Polakow oznacza koniec pisu!
Anioł.👱🏻‍♀️
3 tyg. temu
Co tam... Lepiej się czymś zająć niż myśleć o Covidzie..
Najnowsze komentarze (30)
Max
3 tyg. temu
Morawiecki zniszczyl polske
Anty PiS
3 tyg. temu
Dziwna sprawa w Polsce robią mniej testów a pozytywnych wyników jest więcej???? PiS do zmiany!! Kłamstwo ma krótkie nogi panie premierze. Daj se siana
dogmatyk
3 tyg. temu
Wprowadźcie twardy "lockdown". Ostatni zgasi światło. To będzie Wasz jedyny sukces, przez te wszystkie lata, nieudolnych rządów. Polska jako państwo przestanie istnieć. Do tego przecież dążycie.
Jajo
3 tyg. temu
a może starczyłaby całkowity "lokdałn" dla rządu?
pl.
3 tyg. temu
W podejściu rządu do koronawirusa nigdy nie było żadnej logiki. Najpierw było lekceważenie, potem strach, wreszcie rozprężenie, teraz jest etap paniki Gdy zaraza uderzyła wiosną, znosiliśmy to z godnością, powagą i w dużym poczuciu obowiązku — wszystko to stało w sprzeczności z tym, co sami często myślimy o naszych narodowych przypadłościach. To liderzy PiS zaczęli burzyć atmosferę koronawirusowego przejęcia. Powodem była polityka - prezes Jarosław Kaczyński chciał za wszelką cenę przeprowadzić wiosną wybory prezydenckie. Bez własnego prezydenta straciłby możliwość swobodnych rządów Żeby zagonić nas do urn, w kampanii wyborczej obóz władzy wyłączył niemal wszystkie koronawirusowe bezpieczniki. Mieliśmy być przekonani, że już po kryzysie W Polsce zaczął obowiązywać szwedzki model traktowania koronawirusa, ale nikt nam o tym nie powiedział. Zostaliśmy Szwedami, bo Kaczyńskiemu to pasowało do politycznej ruletki Uważany przez swych wyznawców, i przez siebie samego, za wizjonera Kaczyński okazał się politykiem krótkowzrocznym. Dziś płacimy za to cenę
pawel
3 tyg. temu
a po co kwarantanna? niech rząd jeszcze raz zatańczy w Toruniu przed gipsem (figurką) - Psalm 115
Przebudzony
3 tyg. temu
Brat mojego teścia od strony matki powiedział że wujek męża jego siostrzenicy wpadł pod samochód a w przyczynie zgonu wpisano mu COVID-19!!!!!OBUDZCIE SIE LUDZIE!!!!!LEKARZE BIORA 4MLN RUPII INDYJSKICH!!!!WŁĄCZNIE MYŚLENIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kaja
3 tyg. temu
Przy tych przeliczeniach to zaraz będzie więcej zakażonych niż jest Polaków
bDnMNXUr
takie tam
3 tyg. temu
będzie nie będzie .musi spytać prymasa by nie podpaść jak z cmentarzami
obywatel
3 tyg. temu
Morawiecki i o2 kłamią i cenzurują tak samo.
jan 58
3 tyg. temu
Nikt o zdrowych zmysłach nie zrobi w tym kraju żadnej kwarantanny, bo zarżnie gospodarkę do końca-zobaczcie na inflację i ilość zamykanych firm.
Nikodem
3 tyg. temu
Siedze szesnasty dzień na kwarantannie a sanepid dołożył mi siedem dni a koronki nie widać
aza
3 tyg. temu
Politycy i księża na dożywotnią kwarantannę, o wodzie i suchym chlebie. Z resztą naród sobie poradzi.
Damian
3 tyg. temu
Jak słyszę "narodowa" to mi się niedobrze robi, za PiS wszystko jest narodowe, czy covid też ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić