Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Będzie obowiązkowy pobór do wojska? Generał Bieniek zabrał głos

Kwestia przymusowego poboru do wojska wywołuje coraz większe kontrowersje. Chociaż w Polsce nie ma obecnie obowiązku służby wojskowej, temat ten staje się coraz bardziej popularny w dyskusjach publicznych. Dziennik "Fakt" postanowił poruszyć ten temat z generałem Mieczysławem Bieńkiem.

Będzie obowiązkowy pobór do wojska? Generał Bieniek zabrał głos
Gen. Mieczysław Bieniek komentuje możliwość przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej (Pixabay, Wikipedia)

W związku z trwającą na wschodzie wojną między Rosją a Ukrainą, wiele państw redefiniuje swoją politykę obronną i wzmacnia swoje siły zbrojne na różnych polach. W tym kontekście temat przymusowego poboru ponownie zyskuje na znaczeniu.

W maju stał się szczególnie gorący po doniesieniach z Niemiec, gdzie politycy zaczęli otwarcie nawoływać do wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej. Podobne decyzje podjęły wcześniej takie kraje jak Szwecja.

W obliczu narastającej debaty na temat przymusowego poboru, "Fakt" skontaktował się z generałem Mieczysławem Bieńkiem. Doradca szefa Ministerstwa Obrony Narodowej wyraził jednoznaczne stanowisko w tej sprawie, komentując możliwość przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie atakują medyków na froncie. "To jest konflikt bezwzględny"

- Mamy dobrowolną służbę wojskową i o opcji przywrócenia służby obowiązkowej nie dyskutuje się w tej chwili w ogóle - powiedział w rozmowie z "Faktem".

Przymusowy pobór do wojska

Emerytowany wojskowy zwraca uwagę, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w Polsce nie byłoby skomplikowane. Przypomniał, że obowiązek ten został jedynie zawieszony, a nie całkowicie zniesiony, co oznacza, że jego reaktywacja jest możliwa w razie potrzeby.

Generał wyjaśnił, że "na wniosek ministra obrony do rządu i prezydenta może zostać odwieszona w wypadku kryzysu i wojny. Takiego stanu nie mamy, także uspokajam" — dodał. Według generała w obecnych warunkach nie ma powodu do obaw, gdyż nie ma żadnych przesłanek do wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej.

Co z bronią nuklearną?

"Fakt" poruszył również tematykę broni nuklearnej NATO, która budzi ostatnio wiele emocji. W rozmowie z doradcą szefa MON, dziennik dowiedział się, że każdy system obronny, jakim dysponuje NATO – zarówno konwencjonalny, jak i nuklearny – może zostać użyty w przypadku ataku na terytorium któregokolwiek z państw członkowskich Sojuszu.

Doradca podkreślił, że decyzje dotyczące ewentualnego użycia takiej broni nie są w żaden sposób powiązane z obecną sytuacją na Ukrainie. "NATO broni swoich sojuszników i swojego terytorium" — zaznaczył wojskowy, wyjaśniając, że działania NATO koncentrują się na ochronie wszystkich krajów członkowskich, niezależnie od konfliktów poza granicami Sojuszu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić