Billboardy na ulicach. Posłanka PiS chce karać za "promowanie nielegalnej aborcji"

145

W ostatnim czasie w całym kraju nasiliła się liczba plakatów i billboardów promujących nielegalną aborcję – twierdzi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek. Polityk zarzuca resortowi sprawiedliwości brak zdecydowanej reakcji. Złożyła do ministra interpelację w tej sprawie.

Billboardy na ulicach. Posłanka PiS chce karać za "promowanie nielegalnej aborcji"
Agata Wojtyszek chce karania osób nakłaniających do nielegalnej aborcji (PAP, Leszek Szymański)

Pod pismem skierowanym do Zbigniewa Ziobry podpisała się grupa posłów PiS. Jedną z autorek inicjatywy jest posłanka Agata Wojtyszek, która znana jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Interpelacja została złożona 14 maja.

W Internecie liczne są reklamy zachęcające do turystyki aborcyjnej. Proceder ten nie jest bynajmniej nowy. Można jednak odnieść wrażenie, że nie spotyka się on z proporcjonalną, zorganizowaną odpowiedzią wymiaru sprawiedliwości – czytamy w zapytaniu.

Parlamentarzyści PiS domagają się karania za pomaganie w dokonywaniu aborcji

Posłownie PiS przypominają, że Kodeks karny przewiduje kary dla osób, które "udzielają ciężarnym pomocy w przerywaniu ciąży z naruszeniem przepisów prawa lub je do tego nakłaniają". Parlamentarzyści zauważają, że pomocą może być dostarczanie kobietom chcącym przerwać ciążę narzędzi w postaci "pośrednictwa w kontaktach z osobami przeprowadzającymi aborcję". Karalne ma być także "udzielanie porad lub informacji, gdzie albo w jaki sposób przerwać ciążę".

Proponujemy zainicjowanie i skoordynowanie adekwatnych systemowych środków prawnych w celu walki z szeroko zakrojonym procederem pomocnictwa w aborcji – piszą autorzy interpelacji.

Aborcja w Polsce. Orzeczenie TK wyprowadziło tysiące osób na ulicę

Przepisy dotyczące przerywania ciąży w Polsce od 1993 roku regulował tzw. kompromis aborcyjny. Zakładał on, że ciąża może być przerywana w trzech sytuacjach: w przypadku gwałtu, gdy zagrożone było życie lub zdrowie kobiety oraz w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu.

Na przepisy wpłynęło jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Sędziowie ocenili, że ostatnia przesłanka jest niezgodna z Konstytucją. Postanowienie Trybunału wyprowadziło na ulicę setki osób sprzeciwiających się zaostrzeniu przepisów.

Obejrzyj także: Legalna aborcja w Polsce. Posłanka zaczęła mówić o konkretach

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić