Chiński sąd: homoseksualizm można nazwać zaburzeniem psychicznym

71

Sąd w Chinach orzekł, że określanie homoseksualizmu jako "zaburzenia psychicznego" w podręczniku psychologii nie jest błędem. Takie rozpoznanie jest niezgodne z wiedzą naukową.

Chiński sąd: homoseksualizm można nazwać zaburzeniem psychicznym
Chiński sąd zdecydował, że homoseksualizm można nazywać zaburzeniem psychicznym. (Pixabay)

Kontrowersyjny podręcznik zaskarżyła do sądu 24-letnia Ou Jiayong. Dziennik "South China Morning Post" informuje, że kobieta zetknęła się z nim pierwszy raz w 2016 roku. Była wtedy na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Kantonie.

Kontrowersyjny podręcznik psychologii. Homoseksualizm wśród zaburzeń psychicznych

Wydana w 2013 roku książka "Edukacja Zdrowia Psychicznego dla Studentów" wymienia homoseksualizm wśród "powszechnych zaburzeń psychoseksualnych". Obok znajduje się także przebieranie w ubrania przeznaczone dla osób płci przeciwnej oraz fetyszyzm. "SCMP" podkreśla, że podręcznik jest stosowany na wielu chińskich uczelniach.

Ou twierdzi, że książka promuje pogląd, że homoseksualizm jest czymś niewłaściwym. Zawarte w niej tezy nie znajdują żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. W związku z tym w 2017 roku kobieta postanowiła pozwać wydawcę i dystrybutora podręcznika, domagając się usunięcia wzmianek o homoseksualizmie i publicznych przeprosin.

Sprzeciw chińskiej społeczności LGBT

Pod koniec 2020 roku sąd pierwszej instancji w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach odrzucił pozew Ou. Oceniono, że autorzy podręcznika nie popełnili błędu faktograficznego. Wzmianka o homoseksualizmie miała być jedynie opinią, odmienną od zdania powódki.

W zeszłym tygodniu sąd oddalił apelację Ou. Orzeczenie oburzyło społeczność LGBT w Chinach. Rzecznik kantońskiej organizacji PFLAG porównał wzmiankę na temat homoseksualizmu w podręczniku do wiary w to, że Słońce krąży wokół Ziemi. Ah Quiang ocenił, że autorzy "użyli punktu widzenia, który nie odpowiada obecnemu postrzeganiu mniejszości seksualnych przez społeczeństwo".

Homoseksualizm przestał być karany w Chinach w 1997 roku. Cztery lata później wykreślono go oficjalnie z państwowego rejestru chorób psychicznych. "SCMP" przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje homoseksualizmu jako choroby psychicznej od 1990 roku.

Obejrzyj także: Wypadek w parku rozrywki w Chinach. Przerażające nagranie jednego z poszkodowanych

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić