Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Biskup ostrzega. Mówi o sąsiadach tych, którzy nie przyjmują kolędy

2626

Nie wpuszczasz księdza po kolędzie? Nie dziw się, że sąsiedzi patrzą na ciebie nieprzychylnie - przekonuje biskup Andrzej Czaja. Opolski duchowny w odezwie do wiernych tłumaczy sens duszpasterskich wizyt i przekonuje, że "księdzu nie można mieć za złe" gdy ten, rozlicza wiernych z ich pobożności.

Biskup ostrzega. Mówi o sąsiadach tych, którzy nie przyjmują kolędy
Biskup Andrzej Czaja (PAP, Waldemar Deska)

Przez ostatnie dwa lata, w czasie pandemii wizyty duszpasterskie księży mocno zmieniły swój charakter. Duchowni w trosce o bezpieczeństwo wiernych odeszli od formy tradycyjnej kolędy i nie odwiedzali parafian w ich domach.

Teraz, gdy nasza codzienność powróciła do normalności, Kościół katolicki próbuje przywrócić ten trend. Okazuje się jednak, że w wielu parafiach nie jest to łatwe, a i sami duchowni dążą do zmian w wieloletniej tradycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brodacze Roku na liście dziedzictwa kulturowego. Niezwykły konkurs na Lubelszczyźnie.

Coraz częściej księża sugerują, że lepiej byłoby, gdyby do mieszkań swoich wiernych byli po prostu zapraszani, zamiast pojawiać się u nich znienacka lub sugerować parafianom wizytę. Takie przypadki w tym roku miały miejsce w wielu miastach.

O zgłaszanie się chętnych na duszpasterską wizytę zabiegali między innymi rzeszowscy Dominikanie, a przeor klasztoru cytowany przez "Gazetę Wyborczą" wprost mówił, że "czas odwiedzania ludzi, którzy niespecjalnie tego chcą, już minął". Taka postawa spotkała się z ostrą krytyką ze strony kurii. Rozpoczęła też walkę katolickich ośrodków o powrót do tradycyjnej formy kolędy.

Głos w tej sprawie zabrał opolski biskup, Andrzej Czaja. Duchowny w specjalnym oświadczeniu do wiernych wprost mówi "możemy w tym roku powrócić do uświęconej wielowiekową praktyką tradycji kolędowania, która zawiera całe bogactwo treści".

Rodzina ludzi ochrzczonych, na co dzień żyjąca z dala od Boga i Kościoła, przyjmując kolędę, nie może się dziwić, że sąsiedzi w geście dezaprobaty potrząsają głowami - przekonuje biskup Andrzej Czaja z Opola, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". Biskup dodaje także, że "księdzu nie można mieć za złe, gdy pyta o praktyki chrześcijańskiej pobożności", szczególnie gdy ma do czynienia z osobami nieochrzczonymi.

Odezwę do wiernych opolski biskup wykorzystuje także po to, by wyjaśnić napis tworzony kredą na drzwiach jako dowód na wizytę księdza. W jego opinii powszechnie znane: K+M+B oznacza starochrześcijańskie: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu (domowi) na cały 2023 rok.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Bomby w salonie Tesli! Rośnie fala ataków na firmę Muska
Nie żyje znana architektka. Zaprojektowała słynny blok z czasów PRL
Kiedy wystawić oleandry na dwór? Wielu robi to za wcześnie
Zagrają przeciwko Polakom. W ich kodeksie są mocne punkty
Ta plaża jest pełna bursztynów. Istny raj dla poszukiwaczy
Wygląda jak po bójce. Znany piłkarz poruszył sieć swoim zdjęciem
Kupiła "rasowego" psa po taniości. Oto, co z niego wyrosło
Kiedy siać astry do gruntu? Nie przegap terminu
Po alkoholu prowadził prom na Odrze. Beztroski 44-latek został zatrzymany przez policję
Ptasia grypa u owcy. Pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii
"Szeryf" w meleksie. Nagranie z Krakowa niesie się po sieci
Makabryczna śmierć zwierząt we Włocławku. Szukają właściciela
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić