o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sonia Stępień
|

Bursztynowe Eldorado. Dziesiątki poszukiwaczy na plaży

24
Podziel się

To istny raj dla poszukiwaczy. Podczas przekopu Mierzei Wiślanej na plaże wyrzucane są gigantyczne kawałki bursztynu. Dziesiątki osób z podbierakami opanowały Kąty Rybackie w nadziei na znalezienie skarbów. Ochronie budowy się to nie spodobało.

Bursztynowe Eldorado. Dziesiątki poszukiwaczy na plaży
Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej mają być wyrzucane wielki kawałki bursztynu (YouTube, Telewizja Regionalna Żuławy TV)
bEDHTyBN

W regionalnej telewizji ogłoszono niedawno informację, że teren przekopu Mierzei Wiślanej zalewany jest cennym bursztynem. Gigantyczne kawałki surowca miały być wyrzucane z rury pogłębiarki ssącej "Trojan", która żłobi kanał żeglugowy.

Przekop Mierzei Wiślanej. Inwazja zbieraczy bursztynu

Kawałki bursztyn wyrzucane przez maszynę podobno potrafią ważyć nawet 100 gramów. Za taki kawałek kruszcu u jubilera można dostać do 2 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że sensacyjna informacja spowodowała napływ dziesiątek poszukiwaczy tego cennego kamienia.

bEDHTyBP

W zeszłym tygodniu plaża w Kątach Rybackich wprost zaroiła się od osób w woderach i kasiorach. Amatorzy bursztynu potrafią wydać kilkaset złotych na wyposażenie i całe dnie spędzić przy rurze, próbując znaleźć choćby mały kamyczek – donosi "Fakt". Nie wszystkim się to jednak udało.

Staliśmy z innymi w rządku pod rurą. Całą niedzielę. Ale nic mi się nie trafiło. Tylko sieczka wielkości pół paznokcia, a za taką płacą 200 złotych za kilogram. Lepiej w domu spirytusem zalać i nalewkę zrobić - powiedział "Faktowi" Tomasz Kubajek z Nowego Dworu Gdańskiego.
bEDHTyBV

Ochrona mówi: "Stop"

Zapał poszukiwaczy został szybko ostudzony. W miniony poniedziałek ochrona budowy ogrodziła teren, policja zaczęła wyganiać poszukiwaczy, a wokół "bursztynowej rury" zamontowano monitoring. Jeśli w tym miejscu rzeczywiście wyrzucany był jantar, to teraz trafia on z powrotem do morza.

Gdy zaczęto prace przy przekopie, rząd zapowiadał, że Mierzeja to bursztynowy raj. Na terenie budowy na wydobycie miało czekać prawie 7 ton surowca. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, gdyż do tej pory udało się wydobyć jedynie 17 kg kruszcu.

bEDHTyBW

Posłowie Lewicy w interpelacji zapytali Ministerstwo Klimatu i Środowiska o los ogłaszanych zasobów jantaru. W odpowiedzi usłyszeli, że bursztyn w istocie jest, ale jego wykopywanie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDHTyCq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
derp
4 miesiące temu
"kruszczu" XD
Lolek
4 miesiące temu
Pani Stępień radzę spytać Gdańskich bursztyniarzy ile warte są takie kawałeczki pisanie bzdur że do 2 tyś świadczy o jej ignorancji.
ddddddddddd
4 miesiące temu
ogromne kawalki bursztynu do 10 dkg moja siostra ma wazacy 2 kg w 1 kawalku
bEDHTyCr
wr6
4 miesiące temu
Haha Eldorado, kawały bursztynu a potem..... opowieść gościa że nic nie ma teren jest ogrodzony i pilnowany.Ludzie dają się nabrać na wasze redakcyjne dyrdymały jak dzieci na lody ekipa
Oczywista Ocz...
4 miesiące temu
Bursztyn to żywica a kruszec to minerał...zatrudnijcie kogoś po szkole a nie znajomości
Konrad
4 miesiące temu
A co komu przeszkadzalo ,ze ludzie sobie zbierali /Polska mentalnosc ,wyrzucic a nie dac. "beda do morza wracaly bursztyny " No to jest poroniony pomysl!
JAM ŁASICA
4 miesiące temu
A ja głupi to wyrzuciłem karton z pawlacza pełen bursztynów:)
Realista
4 miesiące temu
Z tytułu - kruszczu? :-)
afrykaner
4 miesiące temu
już są właściciele po mienie bez spadkowe,uś!
Marek
4 miesiące temu
A gdzie te złoża o wartości 1mld.PiS propaganda znowu zakpiła z naiwniaków.
rozRząd
4 miesiące temu
7 ton? jakie 5 ton? Warto robić szał dla jednej tony? Nie ma co zawracać sobie głowy tymi 17 kilogramami.
podbierak
4 miesiące temu
znalazłem kruszcu tego brył sporo, nienawistników podbieraczy spotkałem kilkoro, prali się po grzbietach podbierakami, co grubsze bryły łapali rękami. ochrona wtem się zjawiła, i skórę im na plecach obiła, bursztynowej fortuny bańka pękła, a część podbieraczy wymiękła. siedzę teraz w kostiumie płetwonurka, od brzegu ze 100 metrów tak mi obliczyła córka, co wpadnie do morza szybko wyławiam, i u jubilera towar spławiam.
jku
4 miesiące temu
Co to jest "kruszczu"? Nowa nazwa bursztynu?
bEDHTyCj
fsd
4 miesiące temu
tam już zebrano wiele tylko cicho szaaaa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić