Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Chiny chwalą się wynalazkiem. Latający bezzałogowy okręt podwodny

76
Podziel się:

Zespół badawczy ze wschodnich Chin twierdzi, że zbudował i przetestował prototyp podwodnego drona, który może także latać. Bezzałogowy statek ma być wykorzystany głównie w celach wojskowych. Nie wiadomo jednak czy doniesienia o tym wynalazku są prawdziwe i czy opisywany dron w ogóle istnieje.

Chiny chwalą się wynalazkiem. Latający bezzałogowy okręt podwodny
Chiny projektują nowe rodzaje dronów. (zdjęcie poglądowe) (Getty Images)

Zespół badawczy z Chin twierdzi, że zbudował i przetestował prototyp podwodnego drona, który może także latać w powietrzu z dużą prędkością. Zdaniem naukowców bezzałogowy statek może wykonywać szeroki zakres działań cywilnych i wojskowych, a dzięki kilku rodzajom napędów dron może powoli zbliżyć się do podwodnego celu i zatrzymywać się w jednym miejscu na dłuższy czas.

Chiny przechwalają się nowym sprzętem

Według naukowców dron "zużywa niewiele energii podczas lotu w trybie stałopłatu, dzięki czemu może wykonać w powietrzu kilka szybkich misji o dużym zasięgu". Badania nad dronem, które prowadzi profesor Ang Haisong z Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki, zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Unmanned Systems Technology.

To nie jedyny taki dron. Naukowiec badający podobną technologię na Northwestern Polytechnical University w Xian powiedział, że Chiny opracowują wiele rodzajów statków, które mogą podróżować zarówno w powietrzu, jak i w wodzie.

Są tworzone głównie do zastosowań wojskowych. Niektóre potrafią latać z prędkością ponaddźwiękową – powiedział anonimowy badacz dla South China Morning Post.

Jeśli te doniesienia są prawdziwe, takie urządzenie może sprawić, że floty będą bardzo podatne na ataki. Według Ji Wanfenga, profesora na Uniwersytecie Lotnictwa Morskiego Yantai w prowincji Shandong, tego rodzaju statek jest niemal nieuchwytny. Ma zdolność do zanurzenia się po zidentyfikowaniu przez radar i ponownego wynurzenia, aby uniknąć sonaru. Ji powiedział, że nawet niewielka liczba tych dronów może przytłoczyć lub zakłócić działanie systemów komputerowych okrętu wojennego.

Podobną technologię próbowano opracować w ZSRR. Boris Uszakow, radziecki student inżynierii, zaprojektował podwodny samolot, który mógł szpiegować statki. Samolot okazał się jednak zbyt ciężki i Armia Czerwona zrezygnowała z tego planu.

Zobacz także: Zamontowali wyrzutnię rakiet na samochodzie. Ukraińcy chwalą się, co potrafi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
Erty
2 miesiące temu
Tiaaa, i jeszcze drąży tunele, krawaty wiąże i usuwa ciąże. Mieści się w dłoni i ma moc sto tysięcy koni, a załoga jego to pół pułku całego.
face42
2 miesiące temu
tak, a w czasach pokoju służy jako pompa do szamba lub maszyna do produkcji wykałaczek
Premiera😂😂�...
2 miesiące temu
... latający podwodny?!
Artystka
2 miesiące temu
Chińskie samoloty bojowe można strącić z procy uzbrojonej w metalową kulkę z łożyska. Tylko nie z chińskiego. Ten dron po zderzeniu z kiełbiem pewnie by się rozpadł na czynniki pierwsze
Artystka
2 miesiące temu
Chińskie samoloty bojowe można strącić z procy uzbrojonej w metalową kulkę z łożyska. Tylko nie z chińskiego. Ten dron po zderzeniu z kiełbiem pewnie by się rozpadł na czynniki pierwsze
Art
2 miesiące temu
Będzie przydatny do odbicia zagarnietej przez Rosję części syberji
Slawek
2 miesiące temu
Bujda
Edek
2 miesiące temu
A ja stworzyłem takiego drona,że jak w wannie puszczę boona to żona krzyczy z salonu woooow!
Natalia
2 miesiące temu
Chiny to się wszystkim chwalą, ale jak poszłam do "chińczyka"to jakiś bubel kupiłam.Wszystko co chińskie to szajs.
JareK.
2 miesiące temu
a jajko jak wypadnie z ręki , to wróci jak piłeczka pingpongowa .
run
2 miesiące temu
To news przeznaczony dla Jankesów.
Futurysta
2 miesiące temu
Jestem przewidujący. Moje dzieci już 12 lat temu zaczęły się uczyć chińskiego i studiują w Pekinie
biegać, skaka...
2 miesiące temu
To zahacza o rosyjskie bajki zbrojeniowe - pojazd latający i pływający wymaga dwóch silników działających na innej zasadzie, bo muszą pracować w innym środowisku. Ostatecznie można zrobić coś, co będzie wyskakiwać nad wodę jak ryby latające lub niektóre gatunki kalmarów wykorzystujące odrzut do wyskoku nad wodę. Więc to albo ruska bzdura w wydaniu chińskiej propagandy, albo błąd w tłumaczeniu - dron ze zdolnością do wyskakiwania nad wodę.
Zagwost
2 miesiące temu
ty, a podobno kamerdyner wymyślił, że sejm RP będzie przeniesiony do jego domu w Irlandii, bo tam PISiory go nie znajdą
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić