Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny wykorzystują pandemię? Minister grzmi. "Podłe posunięcia"

69
Podziel się:

Chiński minister spraw zagranicznych zabrał głos na temat oskarżeń, jakie wysunięto wobec jego kraju. Międzynarodowa opinia publiczna twierdzi, że komunistyczny rząd wykorzystuje pandemię COVID-19, aby zdobyć przewagę na Morzu Południowochińskim.

Rząd Chin ma wykorzystywać pandemię COVID-19 do zyskania przewagi na Morzu Południowochińskim
Rząd Chin ma wykorzystywać pandemię COVID-19 do zyskania przewagi na Morzu Południowochińskim (Getty Images)

Oskarżenia pojawiły się w wyniku ostatnich działań chińskiej marynarki. Jak podaje "ABC News", doszło do licznych sporów terytorialnych z mniejszymi sąsiadami, które dotyczą wysp, raf koralowych czy lagun. Morze Południowochińskie stanowi bogate źródło ryb, a także rezerw ropy naftowej i gazów.

Chiny wykorzystują pandemię koronawirusa do zdobycia przewagi na morzu?

Wang Yi przedstawił stanowisko chińskiego rządu wobec oskarżeń. Minister spraw zagranicznych wziął udział w konferencji prasowej, w trakcie której nazwał zarzuty o próbę dominacji na Morzu Południowochińskim "czystą bzdurą".

Minister zapewnił o ścisłej współpracy między Chinami a państwami Azji Południowo-Wschodniej. Obejmują one wzajemne wsparcie i pomoc w zwalczaniu pandemii COVID-19. Jak podkreślił, są to właśnie te kraje, z którymi jego kraj miał rzekomo wejść ostatnio w konflikty.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. Roman Giertych: winny jest Chińczyk, który nie dogotował nietoperza

Wang Yi wskazał USA jako kraj, który jest odpowiedzialny za destabilizację w regionie. Oświadczył, że Stany Zjednoczone oraz przedstawiciele ich państw sojuszniczych zakłócają porządek, organizują patrole morskie i lotnicze. Wskazał również cel takiego postępowania.

Ich niegodziwe i podłe posunięcia mają na celu sianie niezgody między Chinami a państwami Azji Południowo-Wschodniej i podważenie trudnej do uzyskania stabilności w regionie – cytuje ministra spraw zagranicznych "ABC News".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić