Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Chmura pyłu w Radlinie. Mieszkańcy chcą rekompensat

43

Mieszkańcy Radlina, gdzie doszło w miniony weekend do poważnej emisji pyłu z hałdy przy kopalni Marcel mają już dość! Domagają się rekompensat za poniesione straty. Urzędnicy miasta podkreślają, że cały czas trwają ustalenia przyczyn zaistniałej sytuacji, składu pyłu jak i jego potencjalnego wpływu na zdrowie lokalnej społeczności.

Chmura pyłu w Radlinie. Mieszkańcy chcą rekompensat
Chmura pyłu nad Radlinem (Facebook, Miasto Radlin)

W sobotę, 16 września doszło do poważnej emisji pyłu z hałdy kopalnianej w Radlinie. Przyczyną było osunięcie się części skarpy. Skutki tego zdarzenia były odczuwalne dla okolicznych mieszkańców. Gruba warstwa pyłu osiadła na ich posesjach, ulicach, samochodach i roślinach.

Traktujemy temat jako problem najwyższej wagi i od samego początku występujemy tu w imieniu naszych mieszkańców oraz mając ich dobro na względzie - zapewniają władze miasta na facebookowym profilu Miasto Radlin.

Nie tylko służby miejskie czyściły ulice z osadu. Mieszkańcy sami chwycili za węże ogrodowe, by jak najszybciej pozbyć się kopalnianego pyłu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smog zwiększa ryzyko COVID-19. "Chmura wirusa dłużej pozostaje zakaźna"

Na miejscu pracowała Państwowa Straż Pożarna oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. - Według naszego wstępnego rozpoznania, nastąpiło samoistne osuwisko. Nie były prowadzone prace w pobliżu osuwiska. Tego dnia też nie prowadzono robót w innym rejonie hałdy - tłumaczy "Gazecie Wybrczej" Kamil Szypuła, dyrektor administracyjny w przedsiębiorstwie Barosz Gwimet, która na zlecenie kopalni zajmuje się rekultywacją hałdy.

Z doniesień medialnych wynika, że osuwisko miało 5 metrów szerokości, a materiał, który się zsunął ważył ok. 500 ton. W sprawie powołano specjalny zespół, który zbada okoliczności zdarzenia.

Za zdarzenie odpowiada Polska Grupa Górnicza, która jest zleceniodawcą rozbiórki hałdy. - Powierzono to firmie specjalistycznej, która jest odpowiedzialna za prowadzenie robót - mówi "GW" Tomasz Tkocz, dyrektor kopalni zespolonej "ROW".

Mieszkańcy mają dość

Mieszkańcy Radlina mają dość. Domagają się rekompensaty za koszty, które ponieśli w związku ze zdarzeniem. - Mieszkańcy chcą wiedzieć, co się stało i czy to się może powtórzyć. Domagają się zrobienia wszystkiego, aby taka sytuacja nie miała miejsca. Jednak jest też oczekiwanie na uzyskanie jakiejkolwiek rekompensaty za koszty, które ponieśli - mówi "GW" Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim sugerują, że dobrym kompromisem byłoby w tej sytuacji sfinansowanie oczyszczaczy powietrza dla mieszkańców czy placówek edukacyjnych.

Urzędnicy przyznają, że zainteresowanie mieszkańców sprawą jest ogromne, a telefony w urzędzie urywają się.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie w rozmowie z WP tłumaczy, że pył zawieszony w powietrzu, składający się z cząsteczek o średnicy, która nie przekracza 10 μm jest drażniący dla górnych dróg oddechowych. Mogą wystąpić objawy nieżytu nosa, gardła lub krtani.

Mniejsze cząsteczki o wielkości 5 μm czy 1 μm "mogą wywoływać zapalenie dróg oddechowych, które będzie manifestować się takimi objawami jak kaszel, świszczący oddech".

- U pacjentów z astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc mogą wywołać nawet napady duszności i zaostrzenie choroby. Jakaś część osób z powodu ponadnormatywnych dawek pyłu zawieszonego może mieć problemy z układem krążenia – wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, dekompensacja niewydolności serca - dodaje dr Dąbrowiecki w rozmowie z WP.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragedia na Koh Samui. Rosyjska aktorka porwana przez falę podczas jogi
Tak uratujesz przelane rośliny. Wystarczy, że włożysz to do doniczki
NFZ podał alarmujące dane. Ekspert mówi wprost
Tak błyskawicznie wyczyścisz blachę piekarnika. Genialny trik
Polski siatkarz zmarł w USA. Jego bliscy chcą go sprowadzić do kraju
Chciała przejść "metamorfozę dla mam" w Turcji.
Otwarciu Notre Dame w Paryżu. Wyjątkowe środki bezpieczeństwa
Irański raper wyszedł na wolność. Wcześniej usłyszał wyrok śmierci
Włóż to do zmywarki, a zapomnisz o smugach na naczyniach
Nie żyje strażak. Ciało było w mundurze
FC Barcelona w tarapatach. Rywal depcze im po piętach
Nieprawidłowości w domu dziecka. Sprawę bada prokuratura
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić