oprac. Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Co robić gdy burza zastanie nas w górach? Ta liczba może bardzo ci pomóc

4

W ostatnich dniach przez całą Polskę przechodzą bardzo silne burze. Z tego też powodu pojawia się coraz więcej apeli, jak zachować się w czasie tego niebezpiecznego zjawiska. Wiedza ta, choć jest powszechnie przydatna, to szczególnie przydatna może być w górach, kiedy to z żywiołem jesteśmy sami.

Co robić gdy burza zastanie nas w górach? Ta liczba może bardzo ci pomóc
Co robić w czasie burzy w górach? Przeczytaj nasz poradnik (Getty Images, Cody Duncan)

Od kilku dni w całym kraju mówi się o intensywnych burzach. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ poza silnymi porywami wiatru i opadami deszczu niesie za sobą śmiercionośne wyładowania elektryczne.

Z tego też powodu od dobrych kilku lat prowadzone są kampanie, mające na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat tego zjawiska. Szczególnie zaangażowani w ten proces są mieszkańcy gór, gdzie burze stanowią ogromną pułapkę i niebezpieczeństwo dla spacerujących turystów.

To właśnie z ich powodu, każdego roku w Tatrach ginie co najmniej kilka osób. Śmierci tych często można uniknąć, jednak niezbędna do tego jest wiedza, jak np. fakt, że w Tatrach burze zazwyczaj pojawiają się po południu. Stąd też zaleca się aby w góry spacerować wczesnym rankiem, tak by o tej porze można było już schodzić w niższe partie gór.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bieszczadzki Park Narodowy w ogniu. Nagrania po akcji ze śmigłowcem

Co zrobić, gdy burza spotka nas w górach?

Jeśli jednak jakimś cudem będąc na szczycie, spotka nas burza, musimy przestrzegać kilku ważnych zasadach. Po pierwsze zachowaj spokój i postaraj się znaleźć bezpieczne schronienie. W sytuacji, kiedy to schronisko jest zbyt daleko, znajdź miejsce poza otwartym terenem, z dala od metalowych ułatwień i cieków wodnych.

Gdy w pobliżu skały, nie opieraj się o nie i najlepiej odejdź na kilkadziesiąt metrów. Jeśli jesteś już w odpowiednim miejscu, złącz obie nogi i przykucnij. Dobrze jest wówczas oddzielić także nogi od podłoża, wkładając pod nie np. plecak. W większej grupie nie bądźcie koło siebie. Rozproszcie się na podobne odległości.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jeszcze przed burzą warto jednak kontrolować sytuację. Po usłyszeniu pierwszego grzmotu i zobaczeniu pioruna jeszcze nic straconego. Odległość od burzy możesz obliczyć, mnożąc ich odstęp czasowy od siebie z liczbą 332. Jeśli różnica ta będzie wynosić np. 3 sekundy, to oznacza, że burza jest kilometr od ciebie.

W momencie, gdy jesteś świadkiem porażenia piorunem w górach, pomocy możesz szukać pod numerem 112 lub 601 100 300.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić