Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
EKO
|

Czekał na ratunek 13 godzin. Zginąłby, gdyby nie obecność psa

45
Podziel się

Dramat turysty rozegrał się w trakcie wędrówki po chorwackich górach. Podczas wspinaczki Grga Brkić spadł około 500 metrów w dół i odniósł poważne obrażenia, uniemożliwiające mu samodzielny powrót. Brkić nie przeżyłby, gdyby nie zabrał ze sobą psa.

Czekał na ratunek 13 godzin. Zginąłby, gdyby nie obecność psa
Grga Brkić zginąłby, gdyby nie zabrał ze sobą w góry psa (Hrvatska Gorska Služba Spašavanja)

Jak informuje New York Post, w wyniku upadku Grga Brkić doznał poważnego złamania nogi. Chwilę wcześniej wspinał się po ośnieżonym paśmie Welebit w Górach Dynarskich.

Pies uratował swojego opiekuna przed śmiercią z wyziębienia

Grga Brkić został zauważony przez dwoje innych turystów, którzy zawiadomili o zdarzeniu ratowników górskich. Ranny mężczyzna zabrał na wyprawę swojego psa o imieniu North i jak się później okazało – ta decyzja uratowała mu życie.

Na ratunek rannemu turyście ruszyli ratownicy z Hrvatska Gorska Služba Spašavanja. Ze względu na ciężkie warunki – później podkreślali, że była to najtrudniejsza akcja, w jakiej brali udział – wszystko trwało aż 13 godzin.

Zobacz także: Zobacz też: Mały łoś wpadł do rzeki. Konieczna była błyskawiczna akcja ratunkowa

North nie tylko nie opuścił swojego opiekuna, lecz przez cały czas leżał przy nim zwinięty w kłębek. W ten sposób ogrzewał rannego, dzięki czemu Grga Brkić nie doznał hipotermii i przeżył kilkanaście godzin na zimnie. Czworonóg nie opuścił pana nawet w trakcie przenosin do helikoptra.

Przyjaźń i miłość między człowiekiem a psem nie mają granic. Nie przestał troszczyć się o właściciela nawet po nadejściu ratunku... To przykład, z którego wszyscy powinniśmy czerpać, aby troszczyć się o siebie nawzajem. Pies cały czas leżał obok właściciela, ogrzewając go swoim ciałem i zapobiegając w ten sposób hipotermii (...) – podkreślał Josip Brozičević, lider miejscowych ratowników górskich (New York Post).

Grga Brkić został przetransportowany helikopterem do szpitala. Tam przeszedł operację – lekarze zdiagnozowali u niego skomplikowane złamanie podudzia i kostki. Sam North obecnie przebywa pod opieką bliskich opiekuna, którzy nie szczędzą czworonogowi wyrazów wdzięczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
andy
1 tyg. temu
A u nas nie wolno zabierać psów w góry.
yataman
2 tyg. temu
bajki, jakby spadł to by zginął on po prostu zjechał na d... na dół a to jest różnica a pies zszedł na dół do właściciela bo nie miał innego wyjścia bo pies wierny jest i chce być przy swoim opiekunie
Nemeczek
2 tyg. temu
Spadł z wysokości pół kilometra, tylko złamał nogę i przeżył. Cała reszta nie ma znaczenia
Tom
2 tyg. temu
Sam fakt że spadł 500 m czyni z niego nieśmiertelnym pies nie miał tu nic do rzeczy
paradox
2 tyg. temu
kiedys byl taki pies o takim samym nazwisku w randze pulkownika w usa....tez uratowal prezydenta regana przed wiezieniem.
taki sobie
2 tyg. temu
mam 2 koty na działce , przyplątały się jak były młode i zajmuję się nimi 11 lat chodzę do nich dzień w dzień i karmie i jak trzeba weterynarza to też .Mają wybite 2 deziury w ścianach by mogły siedzieć w pomieszczeniu gospodarczym w altance i jak tam jestem np teraz w zimie to im grzeję grzejnikiem olejowym. Faktycznie te kotki ogrzewają się na wzajem mają taką skrzynkę wyścieloną ciepłym kocem i tam obydwa leżą przytulone i się w ten sposób ogrzewają.Nie potrafił by je teraz zostawić bez ipieki tak się do nich przzwyczaiłęm a one są bardzo wdzięczne i bardzo to mi okazują , ja poprostu lubę zwierzęta nie tylko koty i mam też gołębie , piękne.
emeryt
2 tyg. temu
Tylko,My jako ludzie uczmy się od piesków,innej zwierzyny zachowania,nie krzywdzić,nie przywiązywać do drzew,jak to czynią kanalie.
ted
2 tyg. temu
Kochana psina, nie zostawił swojego pana w potrzebie.
Ana
2 tyg. temu
Psy mądre i wierne a istoty zwane ludzmi często robią im krzywdę.
inny
2 tyg. temu
Polskie pieski do PIS-u nie należą i dlatego sa kochane i kochajace.
3333333
2 tyg. temu
Pies najlepszym i wiernym przyjacielem człowieka, każdy to wie!!!! A Wasza zajadłość sięga zenitu!!!!!!!
spadł w dół
2 tyg. temu
też nowina, jakby spadł w górę......
Słodziaki
2 tyg. temu
Niuniuś kochany. Psy są super!!!!! Moją druga bokserka ,niestety odeszła.
nik
2 tyg. temu
W dzisiejszych czasach psy,zwierzęta mają więcej w sobie miłości,czułości i cech ludzkich ,niż ludzie.Smutna a prawdziwa prawda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić