Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Cztery "gwałtowne" scenariusze. USA nie wykluczało śmierci Zełenskiego

Agencja Wywiadu Departamentu Obrony USA rozważała scenariusze rozwoju wojny na Ukrainie na wypadek "gwałtownych", czyli mało prawdopodobnych zdarzeń - pisze "New York Times". Amerykanie m.in. nie wykluczali śmierci prezydentów Ukrainy i Rosji i atak Ukrainy na Kreml.

Cztery "gwałtowne" scenariusze. USA nie wykluczało śmierci Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski (GETTY, NurPhoto)

Dokumenty, do których dotarł nowojorski dziennik, to kolejna część tajnych raportów amerykańskiego wywiadu, które wyciekły w ostatnich tygodniach.

Te, o których mowa zostały opublikowana 24 lutego 2023 roku i opisują wszystkie wcześniejsze scenariusze.

Cztery "gwałtowne" scenariusze

Jak wynika z analizy Agencji Wywiadu Departamentu Obrony USA, rok po wybuchu wojny w Ukrainie, Amerykanie uwzględniali cztery "gwałtowne" opcje rozwoju sytuacji w Ukrainie i Rosji, które wpłynęłyby na przebieg wojny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NATO się rozszerza. W Moskwie nerwowo

Jednak "New York Times" zauważa, że ​​taki dokument jest dość typowy dla służb wywiadowczych. Tworzy się go po to, aby oficerowie i politycy mogli rozważyć możliwe konsekwencje ważnych wydarzeń.

Atak na Kreml i śmierć prezydentów

Hipotetyczne scenariusze zakładają śmierć prezydentów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Władimira Zełenskiego, zmianę kierownictwa w rosyjskich siłach zbrojnych oraz atak Ukraińców na Kreml.

W dokumencie opisano, że każda z tych sytuacji mogłaby potencjalnie wpłynąć na wojnę - mogłaby spowodować eskalację konfliktu lub jego zakończenie w drodze negocjacji. Jednocześnie w scenariuszach możliwych zdarzeń wywiadowcy nie oceniają, który spośród nich jest najbardziej prawdopodobny.

"Putin rozważy użycie broni nuklearnej"

Jeden z czterech hipotetycznych scenariuszy przewiduje, co może się stać, jeśli Ukraina uderzy w Kreml. Zdaniem amerykańskiego wywiadu, mogłoby to spowodować powszechną mobilizację wojskową w Rosji, a Putin rozważy użycia taktycznej broni nuklearnej.

Jednak obawy wśród społeczeństwa rosyjskiego mogłyby też zmusić go do rozejmu. "NYT" podkreśla, że administracja Bidena jest szczególnie zaniepokojona możliwym atakiem Ukrainy na Moskwę, który mógłby spowodować ostrą eskalację ze strony Rosji.

Niebezpieczeństwo takiego uderzenia ze strony Ukrainy jest jednym z powodów, dla których Stany Zjednoczone niechętnie dostarczają Kijowowi pociski dalekiego zasięgu - zauważa nowojorski dziennik.
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić