Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Czy słowo "Murzyn" jest obraźliwe? Komentarz Rady Języka Polskiego

38

Wiele osób twierdzi, że słowo "Murzyn" jest rasistowskie i obraźliwe. Dr hab. Marek Łaziński (prof. UW) nie ukrywa, że obecnie ten wyraz jest "obarczony bagażem negatywnych konotacji". Czy wobec tego nie należy go używać?

Czy słowo "Murzyn" jest obraźliwe? Komentarz Rady Języka Polskiego
Czy słowo "murzyn" jest obraźliwe i rasistowskie? (Getty Images)

Dr hab. Marek Łaziński przypomina, że niegdyś słowa "Murzyn" i "Murzynka" były "neutralne i podstawowe wśród nazw oznaczających osoby czarnoskóre". Dziś jest jednak inaczej. Wiążemy z nimi bagaż negatywnych konotacji.

Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne - podkreśla dr hab. Marek Łaziński, który komentuje tę sprawę w imieniu Rady Języka Polskiego.
Zobacz także: Atmosfera Plutona jest bardziej odporna niż sądzimy. Nowe odkrycia zaskoczyły badaczy

Kto traktuje to słowo jako obraźliwe? "Czarno- i ciemnoskórzy Polacy, w większości przybyli z Afryki w pierwszym lub drugim pokoleniu, oraz mieszkający w Polsce czasowo czarnoskórzy Amerykanie w zdecydowanej większości traktują to słowo jako obraźliwe" - wyjaśnia członek RJP.

Dr hab. Marek Łaziński spostrzega również, że często słowo "Murzyn" używane jest niepotrzebnie. "Określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka" - zauważa, cytowany przez rjp.pan.pl.

Czy można stosować słowo "Murzyn"?

Cytowany profesor twierdzi, że przytoczone argumenty skłaniają "ku jednoznacznemu zaleceniu, by słowa Murzyn nie używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu".

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić