Dostałeś list z wojska? Wyjaśniamy, o co chodzi

82
Podziel się:

Polacy otrzymują listy z Wojskowych Komend Uzupełnień. Pojawiły się obawy, że korespondencja ma związek z sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej. O co chodzi?

Dostałeś list z wojska? Wyjaśniamy, o co chodzi
Zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons, Rafal Zambrzycki)

"Rzeczpospolita" donosi, że wezwania, jakie dostają niektórzy rezerwiści, to zaproszenie do lokalnych placówek. Mężczyźni mają tam otrzymać informacje o przydziale i podać rozmiary munduru.

Jednocześnie dziennik uspokaja. Podkreślono, że Sztab Generalny Wojska Polskiego zaprzecza, by miało to jakikolwiek związek z konfliktem na Ukrainie. Są to rutynowe działania.

Poborów będzie coraz więcej?

"Rz" ustaliła, że ćwiczenia od 2020 roku były tymczasowo zawieszone w związku z pandemią koronawirusa. Teraz natomiast podjęto decyzję, że będą przeprowadzane pobory na systematyczne ćwiczenia.

Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych - dowiedziała się gazeta od przedstawicieli Zespołu Prasowego SG WP.

Powołanie do czynnej służby wojskowej następuje za pomocą kart powołania, kart mobilizacyjnych, a także w drodze obwieszczeń lub w inny sposób określony przez Ministra Obrony Narodowej.

Do kart dołączony powinien być załącznik. Określa się w nim wykaz dni, w których odbywają się ćwiczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić