Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Dramatyczne prognozy naukowców. Kiedy wyginął niedźwiedzie polarne? Jest data

66

Naukowcy biją na alarm - jeśli sytuacja związana z klimatem nie ulegnie poprawie, pewne gatunki zwierząt mogą wyginąć.

Dramatyczne prognozy naukowców. Kiedy wyginął niedźwiedzie polarne? Jest data
Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć do 2100 roku? (Pixabay)

Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na zwierzęta, które zamieszkują rejony polarne. Globalne ocieplenie przyczynia się do zanikania lodu morskiego, co wpływa na możliwość przetrwania niedźwiedzi polarnych. Od lat 70. XX wieku powierzchnia lodu na Arktyce zmniejszyła się o 13 procent.

Niedźwiedzie polarne spędzają większość roku na brzegach, które skute są lodem. Te zwierzęta wykorzystują lód morski do polowania na foki, które są ich pokarmem i stanowią podstawę ich diety. Topnienie tych powierzchni może uniemożliwić niedźwiedziom zdobywanie pokarmu, a w efekcie ich wyginięcie.

Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć za 80 lat? Naukowcy ostrzegają

W najnowszych badaniach, które opublikowano na łamach "Nature Climate Change", analizowano wpływ topnienia lodowców na zdolność przetrwania niedźwiedzi polarnych. Wyniki nie są jednak optymistyczne.

Po pierwsze, zdolność młodych osobników będzie znacznie mniejsza. Mimo że młode niedźwiedzie polarne będą się rodzić, to samice nie będą miały wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, żeby wyprodukować mleko, które będzie pożywieniem dla młodych - tłumaczy dr Steven Amstrup.

Tkanka tłuszczowa pełni funkcję termoizolacyjną - jest to przystosowanie do niskiej temperatury środowiska życia niedźwiedzi polarnych. Co więcej, ochrania ona również narządy wewnętrzne przed niską temperaturą w wodzie, w której te zwierzęta polują.

Wyniki badań, które opublikowano w "Nature Climate Change" jasno mówią o tym, że do 2100 roku kilka populacji niedźwiedzi polarnych może wyginąć. Obecnie jest ona szacowana na 20 000–25 000 osobników.

Zobacz także: Wyprawa do "zielonego banana''. Co kryje w sobie błękitna dziura na dnie morza?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić