Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Drogocenne odkrycie w gminie Biskupiec. Komentarz archeologa

8
Podziel się:

W gminie Biskupiec archeolodzy odkryli kolejne 13 denarów bitych przez władców z dynastii Karolingów. Monety pochodzą z IX wieku. Jak informuje Muzeum w Ostródzie, zbiór liczy obecnie aż 131 karolińskich monet.

Drogocenne odkrycie w gminie Biskupiec. Komentarz archeologa
W gminie Biskupiec odkryto 13 denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów. (Facebook, Muzeum w Ostródzie)

Wczesnośredniowieczne skarby odkryto podczas drugiego etapu prac archeologicznych w gminie Biskupiec w powiecie nowomiejskim - informuje Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie w rozmowie z PAP.

Tym razem archeolodzy odkryli 12 denarów cesarza Ludwika Pobożnego i denar króla Karola Łysego. Kilka miesięcy wcześniej w tym samym miejscu znaleziono 118 srebrnych monet i ich fragmentów. Obecnie zbiór liczy w sumie 131 pozycji inwentarzowych.

Archeolodzy przekonują, że znalezisko ma niepowtarzalny charakter, gdyż to pierwsze denary karolińskie odkryte na terenie Polski.

Okolice Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) gdzie odkryto skarb denarów karolińskich to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie. W IX wieku na tych terenach dominowały monety arabskie, używane w handlu głównie jako tzw. siekańce. Jak dotąd odnajdywano w tej części Europy pojedyncze monety z tego okresu, które były wybite w mennicach zachodniej Europy.

Trzy takie karolińskie denary odkryto niegdyś w Janowie Pomorskim, w miejscu wikińskiego portu Truso. Z funkcjonowaniem tego ośrodka handlowego i aktywnością wikingów archeolodzy łączą także skarb odkryty pod Biskupcem.

Zobacz także: Sensacja we Wrocławiu. W trakcie budowy śmietnika budowlańcy odkryli coś zaskakującego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Cmp
rok temu
To w końcu gdzie to znaleźli? W Bikupcu? Czy w Biskupcu pomorskim. W artykule pisze Biskupiec a opis foty Biskupiec Pom.Kto to pisze te artykuły
Garcio
rok temu
A gdzie chociaż jakaś fotografia poglądowa? Byłoby rzetelnie. A tak to piszecie o Yeti. Każdy o nim słyszał ale nikt go nie widział.
Edek
rok temu
I wszystkie zniknely przed zrobieniem zdjęcia jak te parowki
1dolar
rok temu
Ciekawe czy wtedy była korupcja władzy
stary grzyb
rok temu
A co dziwnego? Handel kwitł to i płacili wszystkim co było srebrem lub złotem.
Turysta
rok temu
Brawo warmińsko- mazurskie.
kvack
rok temu
monety to nie są zabytki to numizmatyka, co mają do tego archeolodzy i na jakiej podstawie roszczą sobie wyłączność na takie poszukiwania ?
Joo
rok temu
Całe lata czekałem na ten artykuł
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić