Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dwaj mężczyźni zginęli z rąk żandarmów. To poszukiwani przestępcy

2

W nocy ze środy na czwartek w Nowej Kaledonii siły żandarmerii przeprowadziły operację, w której zginęło dwóch mężczyzn. Osoby te, w wieku 29 i 30 lat, to przedstawiciele rdzennej ludności Nowej Kaledonii - Kanaków. Jak podała prokuratura, żandarmi odpowiedzieli strzałami na zagrożenie ze strony grupy uzbrojonych ludzi, śmiertelnie raniąc dwóch z nich.

Dwaj mężczyźni zginęli z rąk żandarmów. To poszukiwani przestępcy
Piękna Nowa Kaledonia jest od miesięcy tłem lokalnych zamieszek (Flickr, Jason Meaden)

Mężczyźni należeli do grupy 13 osób, których władze poszukiwały w związku z lipcowym atakiem na siły żandarmerii oraz około 50 przypadkami kradzieży samochodów z bronią w ręku.

Operację przeprowadził oddział GIGN (Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej) w miejscowości Saint-Louis w aglomeracji Numei, stolicy Nowej Kaledonii. Jest to teren plemienia Saint-Louis, leżący około 12 km od Numei. Wciąż nie jest tam bezpiecznie, od czasu majowych zamieszek dochodzi tam do wymiany ognia. Siły bezpieczeństwa wprowadziły blokadę, przez którą mogą przejeżdżać jedynie pojazdy policji i karetki pogotowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pakt migracyjny UE i rola Polski. "Nie jesteśmy na to gotowi"

Dwaj zabici to kolejne ofiary śmiertelne w Nowej Kaledonii, gdzie w maju wybuchły zamieszki, po których sytuacja nie uspokoiła się całkowicie. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł po czwartkowym starciu do 13. Prokuratura wszczęła dwa śledztwa w tej sprawie. W Saint-Louis na wiadomość o ofiarach śmiertelnych zgromadziło się kilkudziesięciu mieszkańców, co wywołało napiętą atmosferę. Policja użyła gazu łzawiącego.

"Czarny czwartek" w Nowej Kaledonii

Front Narodowy i Socjalistyczny Wyzwolenia Kanaków (FLNKS) w komunikacie poinformował o "czarnym czwartku dla narodu Kanaków" i oskarżył państwo francuskie o "wojnę przeciwko plemieniu Saint-Louis", jak i o "ludobójstwo".

Bezpośrednim powodem wybuchu majowych zamieszek w Nowej Kaledonii były plany wprowadzenia reformy systemu wyborczego, która według krytyków ograniczyłaby wpływ Kanaków na wyniki głosowania. Tłem tych wydarzeń są zarówno dążenia niepodległościowe w Nowej Kaledonii, jak i nierówności społeczne.

Autor: EWS
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić