Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Echa wizyty prezydenta we Francji. Polscy żołnierze na Czarnym Lądzie

181
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Prezydenci obu państw omówili kwestie związane z kryzysem migracyjnym i energetyką, a także sprawy wojskowe. Wiele wskazuje na to, że polscy żołnierze ruszą na misję wojskową do Afryki.

Echa wizyty prezydenta we Francji. Polscy żołnierze na Czarnym Lądzie
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron (PAP, Jakub Szymczuk/KPRP)
bEUvakSt

O poruszanych przez obu prezydentów tematach można przeczytać w komunikacie Pałacu Elizejskiego. Duda omówił z Macronem m.in. spór między Polską a Unią Europejską dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Poruszono również kwestie energetyki. W obliczu zapowiedzi budowy elektrowni atomowej w Polsce francuskie doświadczenia z tym rodzajem energetyki mogą być cenne, podobnie jak możliwość pozyskania technologii czy wręcz współpraca przy budowie elektrowni.

bEUvakSv

Podczas spotkania padła też ważna deklaracja ze strony Andrzeja Dudy. Dotyczy ona współpracy wojskowej na linii Polska - Unia Europejska. Wygląda na to, że polscy żołnierze znowu wyruszą na misję - do Afryki.

Zobacz także: Ziobro przekonuje Dudę? "Wiem, że rozmawiają"

Task Force Takuba

Żołnierze z Polski mieliby dołączyć do europejskiej misji wojskowej, organizowanej i dowodzonej przez Francuzów. Siły te operują w Mali w Afryce Zachodniej. To licząca około 600 żołnierzy misja wojskowa, tworzona przez kilkanaście państw. Teraz prawdopodobnie dołączą do nich Polacy. Siły te noszą kryptonim Task Force Takuba.

bEUvakSB

To ważna inicjatywa. Pokazuje bowiem gotowość Polski do udziału w misjach wojskowych organizowanych nie tylko pod auspicjami NATO, ale także Unii Europejskiej. I zarazem ważny sygnał do współpracy wojskowej także w kontekście kryzysu granicznego w Polsce.

"Nie tysiąc, ale i nie stu"

Co wiemy o możliwej obecności Polski w misji? Na razie niewiele, ale o2.pl udało się ustalić pewne szczegóły. Z naszych informacji wynika, że żołnierze z biało-czerwonymi flagami mogliby pojawić się w Afryce w przyszłym roku.

bEUvakSC
Jesteśmy na Bałkanach, jesteśmy na Sycylii, teraz może przyjść czas na Afrykę. Myślę, że to perspektywa początku przyszłego roku, bo takie kwestie nie dzieją się na pstryknięcie palcem. Ale ustalenia trwają - mówi związany z administracją prezydencką rozmówca o2.pl.

Ilu żołnierzy mogłoby wyruszyć na misję? Trzon Task Force Takuba stanowią Francuzi, których jest w Mali około 300. Jak mówi nasz informator, konkretów jeszcze nie ma. Ale przygotowania trwają i nasz kontyngent może być znaczący.

Tysiąc, jak w Afganistanie, nie. Ale i nie stu - mówi enigmatycznie.
bEUvakSD

Warto przypomnieć, że Polacy już byli w Mali. W latach 2013-2014, podczas wojny domowej w Mali, 20 wojskowych z Polski ruszyło na misję. Tym razem, jeśli kontyngent faktycznie powstanie, będzie ich zdecydowanie więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvakSW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(181)
Byli już
miesiąc temu
w Iraku i w Afganistanie, ... mało ? Niech jedzie Kaleta , Jaki, Wójcik, Soboń, Ociepa i ich kolesie z dowódcą Plaszczakiem na czele. Zbieżność nazwisk zupełnie przypadkowa.
czek
miesiąc temu
Może Duda się wybierze ?.
gość
miesiąc temu
Ktoś tu znowu zgłupiał, czy to stały trend?
bEUvakSX
ak001
miesiąc temu
To może od razu niech chłopaki wywalczą tam jakiś kawał dżungli, albo lepiej pustyni dla założenia nowego Państwa PiSu. Pojadą sobie tam pisiory, niektórzy ich wyznawcy i niektórzy księża i będą wprowadzać sowje dobrodziejstwa.
apis
miesiąc temu
duda to wstyd i hańba dla mojego kraju
Surowy recenz...
miesiąc temu
Kto pozwala ob. Dudzie zabierać głos w imieniu Polski? Ten pan nie ma po temu tytułu prawnego!
dubie
miesiąc temu
Afrykę sobie odpuścić. Nikomu to niepotrzebne na przyszłość. Okupowanie innych krajów pod płaszczykiem demokracji...jestem przeciw. A elektrownie czym prędzej. trzy od razu. Bezemisyjna, ekologiczna i tania energia,
mmmmmmmmm
miesiąc temu
Tam są interesy Francuzów po co nam to, TAKUBYwa pieniędzy nazwa projektu.
LILKA
miesiąc temu
I CO MY Z TYCH MISJI MAMY.NIEPEŁNO SPRAWNYCH,LUDZI NA REHABILITACJACH PSYHIATRYCZNYCH.FAJNIE BYĆ PREZYDENTEM I JEŹDZIĆ NA WYCIECZKI.SZASTAĆ CUDZYM ŻYCIEM.SAM ZAMIAST NA NARTY I SKUTER WODNY NIECH IDZIE PILNOWAĆ NASZEJ GRANICY.NIECH JEDZIE DO PUTINA MOŻE NA KAWIOR SIĘ ZAŁAPIE I ŁUKASZENKĘ NIECH ODWIEDZI MOŻE SPOKUJ ZAPANUJE.
erttty
miesiąc temu
oisioł jakies misje i co my z tego mamy uchodzców nie potrafimy upilnowac a jakies misje
Olo
miesiąc temu
Już załatwił delegację po śmierć w Afryce nic tylko jechać, bilety w jedna stronę.
pięknie
miesiąc temu
napisane,,Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem,,
Odkryta
miesiąc temu
Super Afryka dzika
bEUvakSP
JA MAM RACJE
miesiąc temu
I to byl cel swiderka 4 -jajecznego ."Urobic" naszego prezydenta , naobiecywac a potem jak zwykle FRANCJA - franca zabami karmiona.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić