Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ESO
|

Ekolodzy wstrząśnięci. Lasy państwowe wycięły wyjątkowe drzewa

245
Podziel się:

Aktywiści ruchu "Inicjatywa Dzikie Karpaty" zarzucają Lasom Państwowym oszustwo. Chodzi o wycięcie drzew o wymiarach pomnikowych w Puszczy Karpackiej. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem RDLP w Krośnie. - Nie wycina się drzew bez istotnej przyczyny. Za istotne uznaje się zaś konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludziom pracującym w lesie oraz korzystającym z niego - tłumaczy Edward Marszałek.

Ekolodzy wstrząśnięci. Lasy państwowe wycięły wyjątkowe drzewa
Aktywiści ruchu "Inicjatywa Dzikie Karpaty" zarzucają Lasom Państwowym oszustwo. Chodzi o wycięcie drzew o wymiarach pomnikowych w Puszczy Karpackiej. (Facebook)

"Inicjatywa Dzikie Karpaty" jest oddolnym ruchem obywatelskim ubiegającym się o lepszą ochronę Puszczy Karpackiej. Aktywiści informują, że pomnikowe drzewa zostały wycięte z Puszczy Karpackiej, mimo wcześniejszych zapewnień ze strony leśników, że będą oszczędzone.

Złożyłyśmy w Nadleśnictwie Krasiczyn pismo domagające się zachowania 27 z nich - jodeł i buków o rozmiarach spełniających kryteria uznania za pomnik przyrody - informują aktywiści.

Jak informuje ruch "Inicjatywa Dzikie Karpaty" początkowo Nadleśnictwo odrzuciło wniosek, ale dzięki ogromnej presji społecznej (setki komentarzy na ich profilu FB) wkrótce zmieniło zdanie.

To było malutkie zwycięstwo w walce o ochronę Puszczy Karpackiej - tylko 27 drzew spośród setek tysięcy wycinanych co roku. A jednak cieszyłyśmy się, że te drzewa udało się uratować - relacjonują aktywistki.

Okazało się jednak, że drzewa zostały wycięte. "Poszłyśmy sprawdzić, czy Nadleśnictwo wywiązało się z obietnicy. Z kawałka Puszczy Karpackiej w wydzieleniu 228b zostało tylko pobojowisko. WSZYSTKIE ZGŁOSZONE PRZEZ NAS DRZEWA O WYMIARACH POMNIKOWYCH ZOSTAŁY TU WYCIĘTE. Lasy Państwowe oszukały nas wszystkich. Nie wierzcie w ich PR-owe akcje" - informuje ruch w mediach społecznościowych.

Odpowiedź Lasów Państwowych

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie "Powołując się na informację od nadleśniczego Nadleśnictwa Krasiczyn uprzejmie informuję, że wniosek aktywistów z "Inicjatywy Dzikie Karpaty" w sprawie zaniechania wycięcia 27 drzew o tzw. wymiarach pomnikowych w Nadleśnictwie Krasiczyn był analizowany i po lustracji terenowej razem z aktywistami w oddz. 238 b, spośród 15 zakwestionowanych drzew, zdecydowano o pozostawieniu do naturalnego rozkładu jodły o nr 2 ze względu na zadowalający stan zdrowotny" - czytamy w odpowiedzi.

Kolejna jodła nie spełniała kryterium wymiarowego (pomiar w terenie wykazał obwód równy 210 cm) i pozostawiono do wycięcia. Pozostałe 13 jodeł wyznaczonych do wycinki ze względu na zły stan zdrowotny, a także na realne zagrożenie bezpieczeństwa ludzi zdecydowano, że zostaną wycięte - informuje nas Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

"Z kolei w oddz. 228b w stosunku do 5 wskazanych przez "Inicjatywę Dzikie Karpaty" drzew zostały podjęte następujące decyzje: zdecydowano o niewycinaniu drzew o nr 13, 14, 15, 16, spełniających kryterium wymiarowe uznania za pomnik przyrody. Natomiast pomiar w terenie drzewa o nr 17 wykazał obwód poniżej kryterium wymiarowego uznania za pomnik przyrody. Niestety, ze wspomnianych pięciu drzew, cztery zostały latem złamane przez wiatry" - wyjaśnia rzecznik.

Rzecznik RDLP w Krośnie zapewnia, że ruch "Inicjatywa Dzikie Karpaty" był o tym na bieżąco informowany w pismach.

Ponadto informuję, że nie wycina się drzew o wymiarach pomnikowych bez istotnej przyczyny. Za istotne uznaje się zaś konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludziom pracującym w lesie oraz korzystającym z niego rekreacyjnie lub w innych celach, podtrzymywanie odpowiedniego stanu zdrowotnego lasu, utrzymanie jego trwałości, zapewniając odpowiednie warunki wzrostu młodemu pokoleniu lasu - argumentuje rzecznik.

Jak dodaje Marszałek, jest to zgodne z wytycznymi Dyrektora RDLP w sprawie sposobów uwzględniania wymagań ochrony przyrody podczas realizacji zadań z zakresu gospodarki leśnej. "Podkreślam: najważniejszą przesłanką do wycinki drzew jest bezpieczeństwo publiczne, część ściętych kłód została w lesie do naturalnego rozkładu. Zresztą na prezentowanych przez "IDK" zdjęciach widać rozmiary zgnilizny na pniach" - tłumaczy nam rzecznik RDLP w Krośnie.

Nadmieniam też, że obecnie drzew o wymiarach pomnikowych w lasach gospodarczych liczymy na dziesiątki tysięcy. Obwód 250 cm na żyznych siedliskach osiągają jodły nawet niepełna 100-letnie, a wiek rębności dla tego gatunku określany jest powyżej 120 lat. Średni wiek drzewostanów w regionie sięga 73 lata, zaś średni wiek drzewostanów jodłowych na Podkarpaciu wynosi 87 lat - dodaje.
Zobacz także: Wirtualna Polska posadziła las. Wielka akcja z fundacją Las na Zawsze
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(245)
dzięcioł
6 dni temu
las nie może się obejść bez kornika ale bez leśnika świetnie sobie radzi
ha ha
6 dni temu
i leśnikom takie drzewa wolno wycinać a obok artykuł że ktoś próbował wyciąć drzewo piłą ręczną. I kto tu jest złodziejem i niszczycielem ?
Sprawiedliwy
6 dni temu
Sprawdzali czy oby nie ma czasami kornika drukarza jeden już taki był co namiętnie robala ganial teraz szuka jego kuzynów kornikow trumiennych nie ma co się dziwić ze w polsce jest taki rabunek drzew z lasu jak nasz rząd ot tak sobie na kaprysy przechulał ponad 14 miliardów złotych i tu nie mowa o 500+ i innych świadczeniach z samych mandatów liczy na wpływy ok 4 miliardów na ok 500 milionów po zanizeniu wypłat wpłynęło do kasy państwa i niech nikt nie liczy że te pieniądze zostaną zwrócone
dąb
6 dni temu
Lasy Państwowe to banda niszczycieli i dostawca kasy dla PiS ...
ddd
6 dni temu
pewnie jakiś oligarcha złożył zamówienie.
oNN
6 dni temu
po komentach widać, że wśród zwolenników obecnej opozycji, to nie tylko sami eksperci w sprawie skoków narciarskich i piłki nożnej ale i w sprawach gospodarki leśnej... najczęstsza postawa - nie znam się to się wypowiem ! dokładnie tak samo jak z ekologami - zamknąć elektrownie a prąd będziemy brali z gniazdka el. jak dotychczas
edo
7 dni temu
nawet w górach stołowych widać pierwsze rrznięcia, będą zwalać na kornik, jadą hektary dla zysku aż trzeszczy.. Niedługo zostanie Nadpolnictwo..
mietek
1 tyg. temu
rzną wszędzie i wszystko .Zauważyliśćie dziwną tendencję że rżnie się drzewa w środku a na zewnątrz przy drogach ,wąwozach zostawia się kryjąc las tak że potencjalny obserwator z zewnątrz myśli że jest las ale tak naprawdę nie ma go bo w środku jest wycięty do pnia.
Fyh
1 tyg. temu
Wycinają lasy na potęgę. Przy drodze kilka drzew, a w środku pusto. Ciekawe, czy te wycięte drzewa, to jakiś wielki przekręt czy po prostu opłata dla ydów za zbrodnie iemieckie.
PiS end
1 tyg. temu
W środku lasu drzewo zagraża ludziom? Hihi
Pila
1 tyg. temu
To co się dzieje w lasach Podkarpacia To jest rzeź i żniwa od Olszan przez Bircze Lesko Zagórz aż do Cisnej znikają lasy tartaki powstają jak grzyby po deszczu samochodów załadowanych drzewem dostarczających drzewa do tartaku jest coraz więcej
Czesio
1 tyg. temu
Dlaczego nazywacie ich ekologami? Przecież to są zwykłe nieroby, bez wykształcenia, a na pewno bez wykształcenia z dziedziny ekologii!
Andrzej.
1 tyg. temu
Po powrocie naszego kraju do rządów prawa trzeba ty ludzi którzy są odpowiedzialni za to barbarzyństwo pociągnąć do odpowiedzialności karnej i finansowej.
Jacek
1 tyg. temu
Metodą "Lasów Państwowych" można wyciąć wszystko bo wszystko zagraża ludzim (w robieniu kasy)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić