Marcin Lewicki| 

Grupa Wagnera torturuje Rosjan? Oficer oskarża armię Prigożyna

Roman Winiwitin to rosyjski pułkownik, który został zatrzymany przez bojowników z Grupy Wagnera za otwarcie ognia do sprzymierzeńców. Teraz dowódca jednej z brygad armii Rosji oskarża żołnierzy Jewgienija Prigożyna o torturowanie rosyjskiego personelu wojskowego.

Grupa Wagnera torturuje Rosjan? Oficer oskarża armię Prigożyna
Pułkownik Roman Winiwitin publikuje nagranie, w którym oskarża Grupę Wagnera o tortury (Telegram)

Przypomnijmy, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował nagranie, na którym Roman Winiwitin przyznaje się do ostrzelania bojowników prywatnej armii, będąc pod wpływem alkoholu. Podpułkownik miał otworzyć ogień w rejonie Bachmutu, gdzie działa prywatna bojówka rosyjskiego biznesmena.

Wypuszczony na wolność Roman Winiwitin zmienia jednak wersję zdarzeń. Wojskowy i dowódca 72. brygady regularnej armii Rosji opublikował wideo, w którym rzuca oskarżenia w stronę Grupy Wagnera. Żołnierz uważa, że ludzie Prigożyna są zagrożeniem dla regularnego wojska rosyjskiego.

Rosyjski pułkownik: Grupa Wagnera nas osłabia!

Grupa Wagnera odbiera naszym żołnierzom sprzęt i pojazdy. Zmusza też wojskowych do podpisania kontraktów z najemnikami. Dochodzi do porwań i tortur - twierdzi Winiwitin.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

To nie koniec listy zarzutów wobec wagnerowców. Pułkownik opisuje historię żołnierza, który popełnił samobójstwo przez to, że został zgwałcony przez najemników Prigożyna.

Prigożyn i jego armia mieli być wzmocnieniem, a osłabiają nasze pozycje na flankach na linii w Bachmucie. Grupa Wagnera przeszkadza nam w walce - dodaje wojskowy.

Jednocześnie sam Roman Winiwitin twierdzi, że był torturowany, a wagnerowcy mieli imitować jego egzekucję. Wskazuje, że jego "oświadczenie" było wyłącznie wynikiem nacisku wagnerowców.

Wersji Romana Winiwitina oczywiście nie można zweryfikować. Widać jednak, że podziały w rosyjskich siłach zbrojnych są coraz mocniejsze, a wewnętrzne konflikty między kolejnymi grupami doprowadzają do bratobójczej walki na terenie okupowanej Ukrainy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić