Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Gwałtowny odpływ uczniów z religii. Tylko w jednym mieście zrezygnowało 19 tys.

748

Niemal 19 tys. uczniów z Poznania nie uczęszcza na lekcje religii, ani etyki. W ciągu dwóch lat pięć poznańskich szkół wystąpiło o indywidualną zgodę na zmniejszenie liczby zajęć religii. Tylko jedna placówka nie uzyskała takiej zgody.

Gwałtowny odpływ uczniów z religii. Tylko w jednym mieście zrezygnowało 19 tys.
Niemal 19 tys. uczniów z Poznania nie uczęszcza na lekcje religii, ani etyki. (Getty Images)

Jak donosi "Głos Wielkopolski" na zajęcia religii w poznańskich szkołach uczęszcza 37 849 uczniów. O wiele mniej, 3 605 uczniów zdecydowało się na lekcje etyki. 18 793 uczniów z Poznania nie uczęszcza ani na lekcje religii, ani etyki.

Miasto nie dysponuje informacjami, które pokazałyby, ilu uczniów rezygnujących z religii wybiera etykę. Od 2019 r. pięć poznańskich szkół wystąpiło z prośbą o zmniejszenie liczby zajęć religii. Tylko jedna placówka nie uzyskała takiej zgody. Miasto nie zna liczby szkół, które zdecydowały się na zmniejszenie wymiaru godzin etyki - mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, cyt. przez "Głos Wielkopolski".

Paweł Nijakowski z inicjatywy Świecka Szkoła WLKP zwrócił się do dyrektorki szkoły swojego syna o zmniejszenie liczby zajęć religii. Ta jednak powiedziała, że prośbę do biskupa diecezjalnego wyśle, tylko pod warunkiem, że pomysł poprą rodzice wszystkich uczniów w szkole.

Kiedy rok później poprosiłem o zmniejszenie liczby zajęć etyki, decyzja była pozytywna. Jej realizacja nastąpiła od razu, nikt nie musiał się podpisywać. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewam, że dyrektorzy boją się władz kościelnych - mówi Paweł Nijakowski w rozmowie z dziennikiem.

Nijakowski zauważa, że widoczna jest nierównowaga między uczniami chodzącymi na religię a tymi, którzy rezygnują z zajęć.

Uczestnicy etyki mieli w tygodniu cztery okienka. Religia jest wciśnięta pomiędzy inne przedmioty. Gdy zwróciłem uwagę na ten problem i zaproponowałem zmiany w planie lekcji, dyrektorka powiedziała, że żaden nauczyciel nie zaakceptuje trzech okienek w swoim planie. Dzieci w podstawówce nie mają innego wyboru - wyjaśnia.

Katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 67, Jakub Pilarski podkreśla, że lekcje religii powinny współgrać z innymi zajęciami w szkole. Decyzja o zmniejszeniu liczby zajęć religii ma dobre i złe strony.

Religia koreluje z innymi przedmiotami. Istotny jest też walor integracyjny. Dzieci integrują się ze sobą, pomimo występujących różnić. Każda lekcja zawiera teorię i praktykę. Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Jest kwestią wolności wyboru, bo nikt nikogo nie zmusza. Sam przedmiot i wiara poszczególnych osób na pewno nie straciłyby na takiej decyzji. Z drugiej strony wiele osób mogłoby stracić pracę - tłumaczy Jakub Pilarski, cyt. przez "Głos Wielkopolski".
Zobacz także: Religia na maturze? Dariusz Piontkowski komentuje postulat Kościoła Katolickiego
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Probierz udzielał wywiadu. Tak pożegnał się z dziennikarką
Kibice idą na mecz. Przemarsz zorganizowanej grupy na Narodowy
Kibice już śpiewają. Tak będzie wyglądał doping
Działo się nad Wrocławiem. Samolot krążył sześć godzin
Niespodziewany gość w hotelu kadry. Wiadomo, z kim się spotkał
Wrócił z kosmosu po 9 miesiącach. Córka ujawnia, jak radzi sobie na Ziemi
Małżeństwo zginęło na "przejeździe śmierci", który wkrótce zniknie
Na widok policjantów zaczęli uciekać do lasu. Oto kogo 24-latek ukrył w suzuki
Paskudny incydent w Mysłowicach. Wielu mieszkańców to odczuło
Sarna nagrana w lesie. Leśnicy tłumaczą, co robi zwierzę
Zakłócenia na Heathrow. Ekspert wskazuje, ile mogą potrwać
Autobus przywiózł dzieci. Skandaliczne zachowanie kierowcy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić