o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Gwałtowny odpływ uczniów z religii. Tylko w jednym mieście zrezygnowało 19 tys.

443
Podziel się

Niemal 19 tys. uczniów z Poznania nie uczęszcza na lekcje religii, ani etyki. W ciągu dwóch lat pięć poznańskich szkół wystąpiło o indywidualną zgodę na zmniejszenie liczby zajęć religii. Tylko jedna placówka nie uzyskała takiej zgody.

Gwałtowny odpływ uczniów z religii. Tylko w jednym mieście zrezygnowało 19 tys.
Niemal 19 tys. uczniów z Poznania nie uczęszcza na lekcje religii, ani etyki. (Getty Images)
bECjQTjF

Jak donosi "Głos Wielkopolski" na zajęcia religii w poznańskich szkołach uczęszcza 37 849 uczniów. O wiele mniej, 3 605 uczniów zdecydowało się na lekcje etyki. 18 793 uczniów z Poznania nie uczęszcza ani na lekcje religii, ani etyki.

Miasto nie dysponuje informacjami, które pokazałyby, ilu uczniów rezygnujących z religii wybiera etykę. Od 2019 r. pięć poznańskich szkół wystąpiło z prośbą o zmniejszenie liczby zajęć religii. Tylko jedna placówka nie uzyskała takiej zgody. Miasto nie zna liczby szkół, które zdecydowały się na zmniejszenie wymiaru godzin etyki - mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, cyt. przez "Głos Wielkopolski".
bECjQTjH

Paweł Nijakowski z inicjatywy Świecka Szkoła WLKP zwrócił się do dyrektorki szkoły swojego syna o zmniejszenie liczby zajęć religii. Ta jednak powiedziała, że prośbę do biskupa diecezjalnego wyśle, tylko pod warunkiem, że pomysł poprą rodzice wszystkich uczniów w szkole.

Kiedy rok później poprosiłem o zmniejszenie liczby zajęć etyki, decyzja była pozytywna. Jej realizacja nastąpiła od razu, nikt nie musiał się podpisywać. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewam, że dyrektorzy boją się władz kościelnych - mówi Paweł Nijakowski w rozmowie z dziennikiem.

Nijakowski zauważa, że widoczna jest nierównowaga między uczniami chodzącymi na religię a tymi, którzy rezygnują z zajęć.

Uczestnicy etyki mieli w tygodniu cztery okienka. Religia jest wciśnięta pomiędzy inne przedmioty. Gdy zwróciłem uwagę na ten problem i zaproponowałem zmiany w planie lekcji, dyrektorka powiedziała, że żaden nauczyciel nie zaakceptuje trzech okienek w swoim planie. Dzieci w podstawówce nie mają innego wyboru - wyjaśnia.
bECjQTjN

Katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 67, Jakub Pilarski podkreśla, że lekcje religii powinny współgrać z innymi zajęciami w szkole. Decyzja o zmniejszeniu liczby zajęć religii ma dobre i złe strony.

Religia koreluje z innymi przedmiotami. Istotny jest też walor integracyjny. Dzieci integrują się ze sobą, pomimo występujących różnić. Każda lekcja zawiera teorię i praktykę. Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Jest kwestią wolności wyboru, bo nikt nikogo nie zmusza. Sam przedmiot i wiara poszczególnych osób na pewno nie straciłyby na takiej decyzji. Z drugiej strony wiele osób mogłoby stracić pracę - tłumaczy Jakub Pilarski, cyt. przez "Głos Wielkopolski".
bECjQTjO
Zobacz także: Religia na maturze? Dariusz Piontkowski komentuje postulat Kościoła Katolickiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECjQTki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(443)
Albert
3 tyg. temu
Religia i etyka to tylko balast i strata czasu dla uczniow
proboszcz z g...
3 tyg. temu
brawa dla młodzieży z Poznania :)
look14.16cm
4 tyg. temu
Dla czego mnie to nie dziwi? ✌😎
bECjQTkj
Poznaniak
4 tyg. temu
PiS i kler w takim tępię nie zdąży wprowadzić obowiązkowej etyki i ideologizacji dzieci. Bogu niech będą dzięki!
nauczycielka
miesiąc temu
Katecheci i księża będą się "trzymać RĘKAMI I NOGAMI" W SZKOŁACH. Pieniążki 10 krotnie większe niż od wielebnego!!!!
Polak
2 miesiące temu
Ile tu się trolli zjechało. A może to tylko jeden? Nienawiść i pogarda. Dla Polaków, wiary, dla wszystkich. Leninowska szkoła.
Obywatel
2 miesiące temu
Czas zakończyć okupację polski przez państwo Watykan. To złowieszczy funkcjonariusze, którzy wywożą z Polski pieniądze do ich władz w Watykanie.
Klik
2 miesiące temu
Ludzie mądrzeją i uciekają z lekcjii indoktrynacji złem i bajania funkcjonariuszy okupujacego nas panstwa watykan
andaran
2 miesiące temu
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego Duchowni liczą frekwencję od 1980 roku. W pierwszym badaniu współczynnik dominicantes (wierni na mszy) wyniósł 51% ISKK nigdy nie podaje ilu wiernych naliczono w dniu zliczeń, woli manipulować podawanym wskaźnikiem. Ochrzczeni to według danych ISKK 85% społeczeństwa. ---- Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC wynika, że w 1980 roku 51 % katolików uczestniczyło w niedzielnym nabożeństwie, do komunii przystapiło 7,8%. Najwięcej wiernych na mszy (dominicantes) było w 1982 roku - 57 %; natomiast w 2015 już niespełna 36,7 %
Gazor
2 miesiące temu
Miód na moje serce. Może się w końcu tych czarnych pasożytów pozbędziemy. Jeszcze wzorem Czech opodatkujmy kościelną ziemię. Nie mogą być uprzywilejowani.
Antyped...
2 miesiące temu
Czemu nikt nie zrobi wywiadu tudzież sondażu wśród Społeczeństwa Polskiego ilu ludzi chciałoby odpłynąć od narzucania na siłę tematu gender itp.itd.
as wywiadu
2 miesiące temu
jasna cholera, miejsce religii jest w kościele a nie w PUBLICZNEJ świeckiej szkole
Prawicowiec
2 miesiące temu
I z czego się tu cieszyć,że za wychowanie naszych młodych wzięli się zboczeńcy europejscy?Bo my nie mamy dla naszych dzieci czasu bo zap....lamy świątek piątek i niedzielę za marne grosze nie umożliwiające utrzymania rodziny!!!Taki był zamysł naszych zaborców w przeszłości żeby zniszczyć wszystkie wartości chrześcijańskie i patriotyczne Polskie i próbują to zrobić obecnie tylko w innej formie.
bECjQTkb
Brawo!!!
2 miesiące temu
Piękne informacje, kto w 21 roku wierzy w takie bajeczki?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić