Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 
aktualizacja 

Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Uszkodzono karetkę

Na granicy polsko-białoruskiej sytuacja nadal pozostaje napięta. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że doszło do uszkodzenia karetki wojskowej przez ciężki przedmiot. To nie pierwszy taki incydent.

Incydent na granicy polsko-białoruskiej. Uszkodzono karetkę
Na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest niebezpiecznie (Straż Graniczna)

Do zdarzenia doszło w Dubiczach Cerkiewnych, miejscowości znajdującej się w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim, blisko granicy z Białorusią. Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na portalu X (dawniej Twitter), polscy żołnierze co dzień muszą się mierzyć z agresją.

"W rejonie Dubicz Cerkiewnych karetka wojskowa została uszkodzona ciężkim przedmiotem, który został rzucony przez niezidentyfikowaną osobę z terytorium Białorusi. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń" - przekazało Dowództwo Generalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Napięta sytuacja na granicy. Czy żołnierze powinni móc strzelać? W Białymstoku o aferze

Codziennie dochodzi do podobnych incydentów na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała podlaska policja, w czwartek około godziny 16 w rejonie Białowieży funkcjonariusze interweniowali z powodu próby siłowego przekroczenia granicy.

Podczas interwencji w stronę polskich policjantów zostały rzucane kamienie, jednak na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. W wyniku incydentu uszkodzone zostały dwa pojazdy policyjne. Sytuacje ta ilustrują eskalację napięć na granicy i wzrost agresji wobec służb porządkowych.

Strefa buforowa przy granicy

Od czwartku, na mocy rozporządzenia MSWiA, strefa buforowa została wprowadzona na około 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem. W ramach tej strefy, na około 40 km od linii granicy obowiązuje zakaz przebywania na pasie 200 metrów od granicy, natomiast na pozostałych 16 km zakaz obejmuje pas 2 kilometrów od granicy.

Decyzja o wprowadzeniu strefy została podjęta na podstawie ustawy o ochronie granicy państwowej, mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią.

Przepisy jasno określają, kto ma prawo przebywać na obszarze, który został objęty zakazem. Zgodnie z nimi, do tej grupy należą mieszkańcy danego obszaru, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby zatrudnione w strefie oraz uczące się w niej, a także właściciele nieruchomości położonych w tym obszarze. Dodatkowo, w uzasadnionych sytuacjach, komendant placówki Straży Granicznej może wydać zezwolenie na przebywanie w strefie na określony czas i warunki, co dotyczy między innymi przedstawicieli mediów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić