o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

IPN szuka pięknej żony bohaterskiego Polaka. Za heroiczny czyn Sowieci zabili jej męża

5
Podziel się

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do internautów z nietypową prośbą. Chodzi o odnalezienie kobiety uwiecznionej na fotografii. Jej mąż został skazany przez Sowietów na śmierć. Losy Lidii Przerwy pozostają jednak nieznane.

IPN szuka pięknej żony bohaterskiego Polaka. Za heroiczny czyn Sowieci zabili jej męża
Po Lidii Przerwie zachowała się tylko jedna fotografia (Facebook, IPN)
bEpDRvbF

IPN zamieścił w mediach społecznościowych archiwalną fotografię z okresu tuż po II wojnie światowej. Znajduje się na niej rozpromieniona kobieta. To Lidia, żona podporucznika Jerzego Przerwy.

Pomóżcie odszukać żonę bohaterskiego Polaka – zwrócił się do użytkowników IPN.
bEpDRvbH

Bohaterski czyn polskiego podporucznika. Jego żona przepadła bez wieści

Lidia wyszła za mąż w 1947 roku w wieku 21 lat. Jej mąż dowodził oddziałem żołnierzy w Lesznie. 22-latek spał u boku będącej w 6. miesiącu ciąży żony, gdy zbudził go z jeden podwładnych.

Żołnierz opowiedział Jerzemu Przerwie o kobiecie, którą pijani Sowieci przetrzymują w pociągu. Mąż miał sprzedać im Zofię Rojuk za butelkę wódki. Kobieta była w ciąży, tak samo jak żona podporucznika.

Być może właśnie to zadecydowało, że Jerzy Przerwa nie odmówił pomocy. Tym samym podpisał na siebie wyrok. Akcja ratunkowa ściągnęła bowiem na niego gniew Sowietów.

bEpDRvbN

Kiedy pociąg, którym wieziona była Zofia, zatrzymał się na postój, polscy żołnierze zdążyli oswobodzić kobietę. Kilku z nich przypłaciło to jednak życiem. Jerzy Przerwa został zamordowany.

IPN prosi internautów o pomoc. Próbuje odnaleźć kobietę ze zdjęcia

Żona bohaterskiego podporucznika zniknęła jak kamfora. Zachowała się po niej tylko jedna fotografia. Uśmiechnięta pozuje do zdjęcia, nie przeczuwając, jak okrutny los może czekać jej ukochanego.

Instytut Pamięci Narodowej poprosił o pomoc w rozwikłaniu zagadki dalszych losów Lidii Przerwy internautów. Jeżeli żyje, kobieta ma 95 lat, zaś jej dziecko 74. IPN liczy, że znajdzie się ktoś, kto wie, jak potoczyło się życie bohaterskiego dowódcy.

bEpDRvbO

Wskazówką może być zagadkowy podpis na odwrocie zdjęcia. Część tekstu jest trudna do oczytania. Jeden z napisów głosi "najdroższemu Jureczkowi – Lili".

Dotarli do siostrzeńca zamordowanego. Znał historię z przekazów rodzinnych

Kilka lat temu temat zaczął zgłębiać poznański dziennikarz i autor Krzysztof Kaźmierczak. Przy okazji pisania o losach uratowanej przez ppor. Przerwę Zofii Rojuk, mężczyzna natrafił na pewien trop. Okazuje się, że zamordowany dowódca miał siostrę.

Kobieta wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, więc jej odnalezienie nie było łatwe. Dzięki dziennikarskiemu śledztwu udało się jednak dotrzeć do syna nieżyjącej już siostry Jerzego Przerwy. Choć siostrzeniec znał z opowieści rodzinnych historię bohaterskiego wyczynu wujka, nie miał pojęcia, co mogło się stać z jego żoną. Dziennikarz liczy, że tym razem uda się poznać losy pięknej Lidii.

bEpDRvbP
Jeśli ktoś trafi na jakiś trop w sprawie Lidii lub jej potomków proszę o kontakt do mnie – apeluje.

Obejrzyj także: Miał zerwane paznokcie u rąk. "Obóz Auschwitz to była igraszka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpDRvci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
gienio
miesiąc temu
troche lepszego sortu ale po co ?
gienio
miesiąc temu
troche lepszego sortu ale po co ?
Tygh
miesiąc temu
Czysta Lewandowska, szukajcie w jej rodzinie lub rodzinie jej rodziców
bEpDRvcj
jaaninkaa
miesiąc temu
na miniaturce myslalam,ze to lewandowska!bardzo podobne!
Dzd
miesiąc temu
Faktycznie jest / byla piekna, nie to co dzisiejsze panie po operacjach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić