Jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko naturalne w domu?

0

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne zarówno dla naszego portfela, jak i naszej przyszłości. Jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko naturalne w domu? Niekiedy wystarczy wykonać choćby małe kroki i wprowadzić kilka zmian

Jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko naturalne w domu?
Jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko naturalne w domu? (Pexels, Vlada Karpovich)

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody jest ściśle powiązane z prowadzeniem ekologicznego stylu życia. Poza tym nie da się ukryć, że oszczędność wody to również oszczędność pieniędzy. Jeśli chcemy przyczynić się do ochrony środowiska, a dodatkowo zadbać o domowy budżet, to warto poznać metody oszczędzania wody.

Sposoby na oszczędzanie wody

Sposoby na oszczędzanie wody mogą być inne w zależności przede wszystkim od dwóch czynników: stopnia i celów jej zużycia.

We własnym gospodarstwie domowym o wiele sprawniej można kontrolować oszczędzanie wody, niż w dużych firmach i przedsiębiorstwach. Mieszkańców domu można nauczyć brania szybkiego prysznica zamiast długich kąpieli w wannie i będzie to spora oszczędność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urbańska o randkach z Józefowiczem! "Randki odbywają się codziennie"

W przedsiębiorstwach nie można mówić o oszczędzaniu w taki sposób, tam oszczędność powinna się skupiać bardziej na ekonomicznym zużyciu wody w maszynach. Przejdźmy jednak do sposobów oszczędzania wody w domu.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie na życie

1. Zamień kąpiel na prysznic

Jeśli uwielbiasz kąpiele w wannie, to poznaj ich nieekonomiczna stronę. Zakładając, że masz wannę o standardowym rozmiarze, musisz wiedzieć, ile wody zużywasz w czasie kąpieli.

Otóż ta jednorazowa przyjemność zużywa nawet do 170 litrów wody. Dla porównania szybki prysznic, trwający około 3-4-minut zabierze maksymalnie 40 litrów wody.

2. Nie nalewaj wanny do pełna

Osoby, które nie potrafią całkiem zrezygnować z kąpieli, mogą kąpać się rzadziej lub nie wypełniać całej wanny wodą - pomijając oczywiście nasz ciężar. Nalewając 1/3 wody do wanny mamy 3 kąpiele zamiast jednej.

3. Dbaj o sprawne instalacje

Wadliwe instalacje mogą niekiedy przyczynić się do poważnych strat finansowych. Wydawać się może, że lekko kapiący kran, czy cieknąca spłuczka to drobiazg, ale w skali roku to już będzie duży wydatek.

Szacuje się, że kapiący kran może oznaczać stratę nawet 200 mililitrów wody na godzinę, czyli utraty 1700 litrów wody w ciągu roku.

4. Korzystaj z regulowanej spłuczki

Innym sposobem na zaoszczędzenie wody jest inwestycja w odpowiednią spłuczkę w łazience. Tradycyjny model spłuczki kontaktowej lepiej zamienić na nowoczesny model z podwójnym systemem spłukiwania. Istotne jest także, by nie spłukiwać wody niepotrzebnie często, a robić to tylko w razie konieczności.

5. Zamień zmywanie ręczne na zmywarkę

Inwestycja w zmywarkę opłaci się każdemu, komu zależy na oszczędzaniu wody. Pozwala na zmniejszenie zużycia wody o nawet 30 proc. w stosunku do zmywania ręcznie.

Dobrze, aby model zakupionego sprzętu posiadał program eko, który do zmywania pobiera mniej wody.

6. Zawsze wypełniaj zmywarkę do pełna

Jeśli już posiadamy zmywarkę, to przed jej uruchomieniem warto się upewnić, czy jest wypełniona do pełna. Włączanie urządzenia, gdy jest tam jeszcze sporo miejsca, jest marnowaniem nie tylko wody, ale i prądu.

7. Wypełniaj pralkę do pełna

Podobna zasada, jak w przypadku zmywarki, obowiązuje również w odniesieniu do pralki. Włączaj pralkę, kiedy pralka będzie załadowana do pełna - zaoszczędzisz wodę i prąd.

8. Korzystaj z eko programów

Ekologiczne programy często kojarzą się z długim oczekiwaniem na finał i z tego powodu często z nich rezygnujemy. Tymczasem warto mieć świadomość, że przyczyniają się one do zużycia mniejszej ilości wody oraz prądu w porównaniu ze standardowymi programami.

9. Zamontuj jedno-kurkowy kran

Model posiadanego kranu również ma spore znaczenie dla oszczędzania wody. Postaw na krany jedno kurkowe, wyposażone w perlator, które spowoduje, że optycznie zwiększa się ilość wody.

10. Kontroluj instalację hydrauliczną

Systematyczne przeprowadzanie kontroli jakości instalacji hydraulicznej nie tylko pomoże zmniejszyć ryzyko ewentualnych awarii w przyszłości, ale również uchroni przed zalaniem mieszkania. Awarie mogą spowodować utratę dużej ilości wody, która się zmarnuje.

Oszczędzanie wody dla dzieci

Oszczędzanie wody dla dzieci to proces, który powinno się wdrażać już u najmłodszych. Najlepiej zacząć od tego, by budować ich świadomość w tym zakresie, wyjaśniając jak cenna jest woda dla całej planety, a następnie jak można przyczynić się do jej oszczędzania.

Jednym z kluczowych sposobów wprowadzenia niewielkich zmian w domu, a dużych dla środowiska, jest zakręcanie wody podczas mycia zębów czy też mydlenia rąk pod kranem, albo namydlania się pod prysznicem. Niedopite kubki z wodą zamiast wylewać do zlewu, można wylać do kwiatków.

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Oszczędzanie wody przynosi korzyści nie tylko dla domowego budżetu. Ma również duże znaczenie dla ochrony środowiska i zapobiegania katastrofie ekologicznej.

Działanie jednostki wydaje się mało znaczące, ale jeśli daje dobry przykład i uświadamia innych, to działania zmieniające świat podejmuje coraz więcej osób. Ucząc dzieci dobrych nawyków, zaszczepiamy również w nich lepsze podejście. W przeciwnym wypadku w przyszłości może dojść do sytuacji, kiedy z kranu nie będzie leciała woda na życzenie, jak to mamy obecnie.

Warto dodać, że już teraz w niektórych dużych miastach pojawia się problem związany ze zbyt małą ilością wody pitnej - taka sytuacja znacząco wpływa na jakość życia.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić