o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Koniec z OFE. Miliony Polaków dostaną po kilka tysięcy złotych

98
Podziel się

Już niedługo "kieszenie" 15 mln Polaków na chwilę się napełnią - trafią do nich pieniądze z likwidowanego OFE. W sumie na funduszu zgromadzono około 134 mld zł, a to oznacza, że średnio na głowę przypada 8,4 tys. zł.

Koniec z OFE. Miliony Polaków dostaną po kilka tysięcy złotych
Po reformie OFE do Polaków wróci średnio po 7,1 tys. zł.
bDUmRVDp

Na likwidacji OFE może skorzystać ponad 15 mln Polaków - do nich trafią pieniądze, które przez lata gromadzili na funduszu. Chociaż średnia kwota na osobę wynosi około 8,4 tys. zł, to z tego do kieszeni trafi... 7,1 tys. zł.

Co z tym zagubionym tysiącem złotych od osoby? Mówiąc najprościej - zasili Skarb Państwa.

bDUmRVDr

Jak wyjaśnia money.pl, z każdych 5 tys. w OFE opłata wyniesie 750 zł (4250 zł dla uczestnika OFE, 750 zł dla budżetu). Masz w OFE 10 tys. zł? Dostaniesz 8,5 tys. zł, opłata wyniesie 1,5 tys. zł. Masz 20 tys. zł - opłata wyniesie 3 tys. zł. Tych, którzy mają w OFE dziesiątki tysięcy złotych, nie ma jednak zbyt wielu.

Gdzie trafią pieniądze z OFE? Możliwości są dwie. Jedna to złożenie deklaracji i przeniesienie środków na indywidualne konto w ZUS. Druga opcja zakłada, że środki trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (produkty już dostępne na rynku). Środki przekształcone w IKE będą w całości prywatne - a to znaczy, że będą też dziedziczne.

Zobacz także: Zakaz palenia w kominku. Kogo obejmie?
bDUmRVDx

Jak donosi money.pl - cały czas nie ma pewnego terminu co do przeprowadzenia reformy. Projektu nie ma jeszcze nawet w sejmie, ma tam trafić za kilka tygodni.

Poprzednio ustawa pojawiła się w maju 2019 roku, a już od stycznia 2020 roku miało nastąpić przekształcenie OFE. To 7 miesięcy. Jednak ten plan się nie sprawdził. Kolejny termin - 1 czerwca tego roku. Tu plany pokrzyżował koronawirus i walka o ustawę na linii Sejm - Senat. Teraz czekamy na nową propozycję ustawy, bo stara zawierała nieaktualne daty.

bDUmRVDy

Najprawdopodobniej termin zostanie przeniesiony dokładnie o rok - na dzień 1 czerwca 2021 roku.

Reforma OFE jest potrzebna, konieczne jest jednak przeprowadzenie jej w bezpieczny sposób. Wymaga to nie tylko odpowiednich rozwiązań, ale również stabilnej sytuacji pandemicznej i ekonomicznej. Termin przeprowadzenia reformy powinien być dobrany szczególnie ostrożnie - tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUmRVDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
szyderca
7 miesięcy temu
kazdy sposob dobry zeby oskubac biedakow,kiedys namawiali zeby zapisac sie do ofe i co to mialo nie byc i jak zwykle w tym zlodziejskim panstwie,bylo i nima ,jak w ruskim cyrku.
Jasnowidz
7 miesięcy temu
Tytuł nie powinien brzmieć że Polacy dostaną te pieniądze czy tysiące bo i tak należą do nich. Tylko że miliony Polaków okradnie państwo i ich dorobku
Ala
7 miesięcy temu
Dobre, drukują złotówki jak waryjaci a w portfelu coraz mniej.
bDUmRVDT
Sylwek
7 miesięcy temu
Pamiętam jak uchwalano OFE (głosami dzisiejszej KO i ZP) za czasów koalicji AWS-UW i jak mamiono Polaków wysokimi emeryturami i wczasami pod palmami...nachalni byli w tym posłowie dzisiejszej KO i ZP ...Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Rzeplińskiego Tusk na chama wyrwał kasę OFE a Morawiecki dobił jeszcze opodatkowując pieniądze od, których kiedyś pobrano podatek. Co za kraj, cisną się przekleństwa na usta ...czy u steru jest lewica, prawica czy inne cudo polityczne to jesteśmy robieni w konia... Myślicie, że PPK będzie cacy...dorwie się jakiś typ do rządzenia za parę lat powie, że mu są potrzebne Twoje pieniądze bo budżet, bo coś tam ...niepoważny kraj i niepoważne elity... Tylko musimy za to płacić.
J.J.
7 miesięcy temu
Kolejny raz Państwo kradnie nasze ciężko zapracowane pieniądze, nie dość że żyją za nasze podatki kompletnie nie słuchając tego co mówi naród, to przy każdej możliwej okazji zubożają nasze oszczędności życia, sami żyjąc na bardzo wysokim poziomie za cudze pieniądze
Najnowsze komentarze (98)
Gniezno
7 miesięcy temu
To się w głowie nie mieści. Jak długo wytrzymamy? Boże... widzisz a grzmisz? Narodzie trzeba działać!!!
TMK
7 miesięcy temu
Popieram ludzi którzy Piszą/Krzyczą co za kraj który zabiera 3 razy podatek od opodatkowanych pieniędzy pochodzących z wynagrodzeń. OFE nie jest własnością Państwa tylko ludzi którzy wpłacają tam pieniądze. Tusk zabiera później te pieniądze zapisuję na koncie w ZUS. A ZUS w obronie podwyższa zgromadzona składkę na minimalną emeryturę. Ludzie ZUS jest biedny i Nie ma kasy ratunek to okradać ludzi bo nie mają z czego brać. Przykład: Ojciec poszedł na wcześniejszą emeryturę po 42 latach pracy. Co ZUS przysłał ze musi zrezygnować z pieniędzy zgromadzonych w OFE ponad 30.000 zł na skarb Państwa za 3 lata wcześniejszą emeryturę. Niech oddadzą ludziom pieniądze na konto a nie fikcyjnie pompują ZUS.
Katarzyna
7 miesięcy temu
Tytuł powinien brzmieć:Znowu was okradają, kochani obywatele, co byśmy bez was zrobili-wasi rządzący!
Bolt
7 miesięcy temu
Bogdan,mówi Bankowy he he he pamiętacie..
gnago
7 miesięcy temu
A winni tego skoku na kasę Polaków bezkarni !! Ja z OFE zrezygnowałem kiedy tylko było można po kryzysie w 2009 nie potrafili z niego korzystać kupując tanie akcje dobrych firm. A kupować obligacje skarbowe potrafię sam bez pomocy gości za 10 do 1,5 % każdej wpłaty
patriota
7 miesięcy temu
znowu nas okradają a PO było złe....
Marek
7 miesięcy temu
I tak poduszka, która miała amortyzować nadchodzący kryzys ZUS została ostatecznie zlikwidowana. Niestety jestem w pokoleniu, które to najbardziej zapłaci za problemy z ZUS. Rząd Buzka był ostatnim, który myślał w perspektywie 40 lat lub więcej.
Jaja
7 miesięcy temu
Skubnikmy coś od Kowalskiego. Tak działa rząd. Nam się przyda te 15%
bDUmRVDL
Jaja
7 miesięcy temu
Zabrali już podatek. Sami stworzyli offe. To jak opłata przekształceniowa? To ich twór.
J.. ac pis
7 miesięcy temu
Czas wyjść na ulicę i zrobić z nimi porządek.
Sss
7 miesięcy temu
Chciałbym aby wszyscy z rządu umarli w ciezkich meczarniach za wszystkie krzywdy wyrzadzone ludziom.
Mila
7 miesięcy temu
Proszę mi oddać. Jak to załatwić.
Max
7 miesięcy temu
To będzie najwyższa opłata za przelew z konta na konto.
D69
7 miesięcy temu
PRZECIEŻ TO NASZA KASA TO JAK DOSTANIEMY? RACZEJ NAS KOLEJNY RAZ OKRADNĄ..............
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić