Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Koniec z OFE. Miliony Polaków dostaną po kilka tysięcy złotych

98
Podziel się

Już niedługo "kieszenie" 15 mln Polaków na chwilę się napełnią - trafią do nich pieniądze z likwidowanego OFE. W sumie na funduszu zgromadzono około 134 mld zł, a to oznacza, że średnio na głowę przypada 8,4 tys. zł.

Koniec z OFE. Miliony Polaków dostaną po kilka tysięcy złotych
Po reformie OFE do Polaków wróci średnio po 7,1 tys. zł.
bEUkJamt

Na likwidacji OFE może skorzystać ponad 15 mln Polaków - do nich trafią pieniądze, które przez lata gromadzili na funduszu. Chociaż średnia kwota na osobę wynosi około 8,4 tys. zł, to z tego do kieszeni trafi... 7,1 tys. zł.

Co z tym zagubionym tysiącem złotych od osoby? Mówiąc najprościej - zasili Skarb Państwa.

bEUkJamv

Jak wyjaśnia money.pl, z każdych 5 tys. w OFE opłata wyniesie 750 zł (4250 zł dla uczestnika OFE, 750 zł dla budżetu). Masz w OFE 10 tys. zł? Dostaniesz 8,5 tys. zł, opłata wyniesie 1,5 tys. zł. Masz 20 tys. zł - opłata wyniesie 3 tys. zł. Tych, którzy mają w OFE dziesiątki tysięcy złotych, nie ma jednak zbyt wielu.

Gdzie trafią pieniądze z OFE? Możliwości są dwie. Jedna to złożenie deklaracji i przeniesienie środków na indywidualne konto w ZUS. Druga opcja zakłada, że środki trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (produkty już dostępne na rynku). Środki przekształcone w IKE będą w całości prywatne - a to znaczy, że będą też dziedziczne.

Zobacz także: Zakaz palenia w kominku. Kogo obejmie?
bEUkJamB

Jak donosi money.pl - cały czas nie ma pewnego terminu co do przeprowadzenia reformy. Projektu nie ma jeszcze nawet w sejmie, ma tam trafić za kilka tygodni.

Poprzednio ustawa pojawiła się w maju 2019 roku, a już od stycznia 2020 roku miało nastąpić przekształcenie OFE. To 7 miesięcy. Jednak ten plan się nie sprawdził. Kolejny termin - 1 czerwca tego roku. Tu plany pokrzyżował koronawirus i walka o ustawę na linii Sejm - Senat. Teraz czekamy na nową propozycję ustawy, bo stara zawierała nieaktualne daty.

bEUkJamC

Najprawdopodobniej termin zostanie przeniesiony dokładnie o rok - na dzień 1 czerwca 2021 roku.

Reforma OFE jest potrzebna, konieczne jest jednak przeprowadzenie jej w bezpieczny sposób. Wymaga to nie tylko odpowiednich rozwiązań, ale również stabilnej sytuacji pandemicznej i ekonomicznej. Termin przeprowadzenia reformy powinien być dobrany szczególnie ostrożnie - tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUkJamW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Gniezno
rok temu
To się w głowie nie mieści. Jak długo wytrzymamy? Boże... widzisz a grzmisz? Narodzie trzeba działać!!!
TMK
rok temu
Popieram ludzi którzy Piszą/Krzyczą co za kraj który zabiera 3 razy podatek od opodatkowanych pieniędzy pochodzących z wynagrodzeń. OFE nie jest własnością Państwa tylko ludzi którzy wpłacają tam pieniądze. Tusk zabiera później te pieniądze zapisuję na koncie w ZUS. A ZUS w obronie podwyższa zgromadzona składkę na minimalną emeryturę. Ludzie ZUS jest biedny i Nie ma kasy ratunek to okradać ludzi bo nie mają z czego brać. Przykład: Ojciec poszedł na wcześniejszą emeryturę po 42 latach pracy. Co ZUS przysłał ze musi zrezygnować z pieniędzy zgromadzonych w OFE ponad 30.000 zł na skarb Państwa za 3 lata wcześniejszą emeryturę. Niech oddadzą ludziom pieniądze na konto a nie fikcyjnie pompują ZUS.
Katarzyna
rok temu
Tytuł powinien brzmieć:Znowu was okradają, kochani obywatele, co byśmy bez was zrobili-wasi rządzący!
bEUkJamX
Bolt
rok temu
Bogdan,mówi Bankowy he he he pamiętacie..
gnago
rok temu
A winni tego skoku na kasę Polaków bezkarni !! Ja z OFE zrezygnowałem kiedy tylko było można po kryzysie w 2009 nie potrafili z niego korzystać kupując tanie akcje dobrych firm. A kupować obligacje skarbowe potrafię sam bez pomocy gości za 10 do 1,5 % każdej wpłaty
patriota
rok temu
znowu nas okradają a PO było złe....
Marek
rok temu
I tak poduszka, która miała amortyzować nadchodzący kryzys ZUS została ostatecznie zlikwidowana. Niestety jestem w pokoleniu, które to najbardziej zapłaci za problemy z ZUS. Rząd Buzka był ostatnim, który myślał w perspektywie 40 lat lub więcej.
Jaja
rok temu
Skubnikmy coś od Kowalskiego. Tak działa rząd. Nam się przyda te 15%
Jaja
rok temu
Zabrali już podatek. Sami stworzyli offe. To jak opłata przekształceniowa? To ich twór.
J.. ac pis
rok temu
Czas wyjść na ulicę i zrobić z nimi porządek.
Sss
rok temu
Chciałbym aby wszyscy z rządu umarli w ciezkich meczarniach za wszystkie krzywdy wyrzadzone ludziom.
Mila
rok temu
Proszę mi oddać. Jak to załatwić.
Max
rok temu
To będzie najwyższa opłata za przelew z konta na konto.
bEUkJamP
D69
rok temu
PRZECIEŻ TO NASZA KASA TO JAK DOSTANIEMY? RACZEJ NAS KOLEJNY RAZ OKRADNĄ..............
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić