Judaszowe uszy rosną w Bieszczadach. Warto zabrać je do domu

3

Kolejna porcja przydatnych informacji prosto z bieszczadzkich lasów. Tym razem leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne pokazali, na jakie grzyby można się natknąć podczas spaceru. Mimo że mają niewdzięczną nazwę, są bardzo smaczne i zdrowe.

Judaszowe uszy rosną w Bieszczadach. Warto zabrać je do domu
Judaszowe uszy, czyli uszak bzowy. (Facebook, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe)

Judaszowe uszy występują też pod nazwą uszak bzowy, uszak judaszowy czy ucho judaszowe. Są to charakterystyczne grzybki mun, które są podstawą kuchni chińskiej. Dodawane są zarówno do potraw jarskich, jak i mięsnych, a suszone można kupić w wielu sklepach. Jednak nie trzeba wydawać na nie pieniędzy, bowiem grzyby mun rosną w polskich lasach.

W medycynie ludowej był stosowany na czyraki, zalecano go również, jako okłady na stany zapalne oczu - informują leśnicy z Ustrzyk Dolnych.

Uszak bzowy jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Zabija szkodliwe bakterie i wirusy, przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Ponoć wzmacniają psychikę oraz odporność. - Oj przydałoby się tak jeść po pół kilo dziennie... a tu nie wolno spożywać go częściej, niż dwa razy w tygodniu w dawkach nieprzekraczających 250 g - przestrzegają leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert
Jest "dietetyczny" bo ma malutko kalorii, natomiast obfituje w mikro i makro pierwiastki: cynk, potas, miedź, magnez, selen, żelazo - informują leśnicy.

Co ciekawe uszak bzowy owocuje cały rok, ale najłatwiej o zbiory późną jesienią i zimą, kiedy nie przeszkadzają liście. Istotna jest też wilgotność powietrza - kiedy jest sucho owocniki kurczą się i stają niemal niedostrzegalne, by po deszczu ponownie się rozwinąć.

Na Dalekim Wschodzie regularnie spożywa się grzybki mun, co ma sprzyjać dobremu zdrowiu. Według tradycyjnej medycyny chińskiej zawarte w nich związki łagodzą objawy przeziębień i chorób płuc. Grzybki mun przyczyniają się też do zmniejszania krzepliwości krwi i lepszego jej krążenia w żyłach.

Judaszowe ucho najczęściej rośnie na bzie czarnym. Występuje też na innych gatunkach drzew i krzewów. Jest gatunkiem kosmopolitycznym – spotkać go można na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, gdzie jak wiadomo brakuje drzew i krzewów a w szczególności bzu czarnego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić