Kalkulator trzeźwości. Tak sprawdzisz ją bez alkomatu

6

Weekendowa impreza wymknęła się z pod kontroli i rankiem nie wiesz czy możesz wsiąść za kółko? O tym, jak długo w organizmie trawi się alkohol i po jakim czasie bezpiecznie można prowadzić pojazd pisze Dziennik Łódzki.

Kalkulator trzeźwości. Tak sprawdzisz ją bez alkomatu
Proces trzeźwienia po spożyciu alkoholu może trwać kilka godzin (Pexels)

Lampka wina do obiadu lub kufel piwa w upalny dzień sprawiają, że plan podróży samochodem najlepiej odłożyć na później.

O tym, ile należy odczekać nim zdecydujemy się prowadzić decyduje łatwy przelicznik. Warto go znać gdy nie mamy pod ręką alkomatu, a zdarzyło się nam wypić alkohol.

Wystarczy znać ilość etanolu jaką zawierają spożyte przez nas trunki. Co do zasady organizm człowieka potrzebuje przeciętnie 3 godzin na spalenie 20-30 gramów czystego alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sekrety szampana. Polacy piją go chętnie na Sylwestra

Dla przykładu w lampce wina zwartość etanolu wynosi niecałe 15 gram, a standardowe piwo o pojemności 500 ml i zawiera średnio 25 g etanolu. W przypadku wódki, w małym kieliszku znajduje się średnio około 10 g czystego etanolu.

Warto jednak pamiętać, że 20 procent alkoholu trafia bezpośrednio do krwiobiegu, a pozostałe 80 procent przechodzi przez przewód pokarmowy, dlatego najwyższe stężenie alkoholu w naszym organizmie przypada na 1-1,5 godziny po spożyciu.

Rozwiązaniem tego problemu jest zakupienie alkomatu do domowego użytku, albo pobranie na smartfon aplikacji typu "wirtualny alkomat". W takiej aplikacji należy wypełnić formularz informacjami o budowie swojego ciała, płci, wadze oraz ilości spożytego alkoholu. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile promili mamy w wydychanym powietrzu - zachęcają autorzy artykułu w "Dzienniku Łódzkim".
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić