o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Karetka nie zabrała mężczyzny do szpitala. Dostał udaru

169
Podziel się

Pogotowie nie zabrało 66-latka do szpitala, mimo że wszystkie objawy wskazywały na udar. "Czy tacy ludzie są już spisani na straty i nie zasługują na dostęp do szpitalnego leczenia?" - pyta oburzona córka mężczyzny.

Karetka nie zabrała mężczyzny do szpitala. Dostał udaru
Karetka nie zabrała mężczyzny do szpitala. Dostał udaru (PAP)
bDphSjgB

66-letni mężczyzna jest podopiecznym psychiatrycznego zakładu opiekuńczo-leczniczego w Celejowie. Ze względu na stan zdrowia przebywa tam od wielu lat.

Na początku listopada pacjent zachorował na koronawirusa. W ubiegłą środę miał udar. Do pacjenta dwa razy wzywano karetkę, ale ratownicy nie zabrali mężczyzny do szpitala.

bDphSjgD
Na początku listopada tata zachorował na Covid-19. Przeszedł go ciężko, bo ma też inne choroby, ale potem była poprawa. Zaczął nawet samodzielnie jeść i chodzić. Niestety w środę miał udar. Mimo że dwukrotnie - w środę i w czwartek - została do niego wezwana karetka, nie zabrano go do szpitala. Przecież przy udarze liczy się czas, żeby nie doszło do poważniejszych zmian, albo śmierci. Nie wiem jak można było tak postąpić - opowiada córka 66-latka, cytowana przez "Dziennik Wschodni".

Kobieta dodaje, że obecnie z jej ojcem nie ma praktycznie kontaktu. Leki może dostawać tylko w kroplówce, jest karmiony sondą.

Są nikłe szanse, że będzie jakaś poprawa. Ale co jeśli takie sytuacje będą się powtarzać z innymi pacjentami? Czy tacy ludzie są już spisani na straty? Przecież oni też zasługują na dostęp do leczenia szpitalnego, bo w zakładzie opiekuńczym nie ma takich możliwości - podkreśla oburzona kobieta.
bDphSjgJ

Objawy kliniczne wskazują na udar, tak jak poinformowała rodzina pacjenta. Żeby to jednak stwierdzić ze stuprocentową pewnością, potrzebna jest diagnostyka, która jest możliwa tylko w szpitalu - mówi dr n. med. Aneta Tylec, zastępca dyrektora ds. medycznych Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Celejowie.

Nieprzewiezienie pacjenta w takiej sytuacji do szpitala może wiązać się z ryzykiem. Z drugiej jednak strony, zespół ratownictwa medycznego, bierze też pod uwagę inne kwestie np. to czy stan pacjenta pozwala na transport, a także choroby współistniejące czy wiek. Niestety miejsca w szpitalach są aktualnie ograniczone - przyznaje dr n. med. Aneta Tylec.

Dlaczego 66-latek nie został zabrany do szpitala?

Dyrektor Aneta Tylec potwierdza, że karetka przyjechała do pacjenta dwukrotnie. Po badaniu nie został jednak zabrany do szpitala.

Zdarzają się sytuacje, że pogotowie nie zabiera pacjenta do szpitala, co nie znaczy, że nie ma z nim współpracy. Kiedy potwierdzono u nas ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 karetka zawsze przyjeżdżała na nasze wezwanie, a część pacjentów była i jest nadal hospitalizowana - mówi Aneta Tylec.
bDphSjgK

Zarówno w środę jak i w czwartek do mężczyzny przyjechały zespoły ratownictwa z Nałęczowa, które podlegają pod szpital w Puławach.

Mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Nie znam tej sprawy, będę ją wyjaśniał - twierdzi Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Puławach i zapowiada, że w poniedziałek odniesie się do tej sprawy.

Sprawę ma również wyjaśnić NFZ. "Zwrócimy się o to do dyrekcji puławskiego szpitala" - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

bDphSjgL
Zobacz także: Zobacz też: Prof. Mateja o systemie walki z COVID-19: "Ogromny chaos, brak jakiegokolwiek systemu działa"
bDphSjhe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(169)
niloo
2 tyg. temu
To dlatego jest tyle zgonow . w tym momencie wszyscy sa skupieni na koronowirusie i w d....ie maja inne choroby .
pzdr
2 tyg. temu
Dla swoich klinika, reszta do piachu. Witamy w Polsce. Możesz tylko pracować, a jak nie masz sił , to won na tamtą stronę
ayna
2 tyg. temu
tragiczna sytuacja. człowiek powinien dostać stosowne leczenie aby nie wymagał pomocy innych.
bDphSjhf
Jak !
2 tyg. temu
I to są prawdziwe ofiary naszej służby zdrowia i polityki a pewnie jest ich i będzie wiecej! No cóż zawsze można zwalić winę na koronawirusa
Luna
2 tyg. temu
Służba zdrowia sięgnęła dna totalnego! Moja siostra leży już 24 godziny na SOR a do szpitala jej nie przyjmują.Co ma robić chory? Na Kurwizję to jest kasa a na leczenie brak! Widać jak ta nieszczęsna Polska wstała z kolan!!!!!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (169)
Nick
2 tyg. temu
Czy znajdą się wreszcie prawnicy którzy wezmą się za to jawne łamanie art. 68 Konstytucji? Czy dalej będziecie się temu biernie przyglądać doputy dopuki nie trafi to na któregoś z Was. Dajcie przykład społeczeństwu jak walczyć mamy.
Maciej
2 tyg. temu
teraz istnieje tylko covid innych chorób nie ma !! Może by wzieli się za leczenie wszystkiego co było przed covidem !!!!
asdf
2 tyg. temu
I tak dopiszę go do liczby zmarłych na covid.
ola
2 tyg. temu
Niestety teraz pacjenci onkologiczni, kardiologiczni .... się nie liczą bo rząd przespał przygotowania do pandemii i na ostatnią chwilę zaczęto tworzyć łóżka covidowe kosztem pozostałych, cóż suweren wybrał takich "specjalistów"!
gbp
2 tyg. temu
Do prokuratury z nimi... Placza ze tak im zle... Po co im podwyzki jak i tak nie przyjezdzja do pacjenta. Skandal
Taka prawda
2 tyg. temu
Gdyby by miał koronawirusa to by go od razu zabrali!
Taj.
2 tyg. temu
Ta jak i podobne zgony obciążają sumienia rządzących. A pani dyrektor Tylec swoją wypowiedzią potwierdza istnienie ka-sty lekarskiej. Ona bowiem bezpośrednio jest odpowiedzialna za zdrowie swoich pacjentów w swoim szpitalu.
edd
2 tyg. temu
a razie problemów z lekarzami od razu wzywać policję i żądać protokołu z interwencji ,a potem zapowiedzieć skierowanie sprawy do sądu, na bank od razu zmieniają zdanie i robią co do nich należy
bDphSjgX
nooo
2 tyg. temu
to fakt, mając zawał ,udar.czy wylew do szpitala cie nie wezmą bo nie ma miejsca na takie choroby,smutne ,ale prawdziwe......
eryk
2 tyg. temu
Zaraz pokażą się artykuły o dzielnych ratownikach którzy robią wszystko na czas. Na zlecenie PiS i przystawek zrobią wszystko by ZUS nie płacił emerytur.
Zagłoba
2 tyg. temu
Zgodnie z ustawa PIS mozna wykańczac ludzi bez żadnej odpowiedzialności bo ta ustawa zabrania pociagniecia do odpowiedzialności za brak reakcji na ludzkie cierpienie i pomoc nie ma co liczyć=A jak ktos ma powyzej 60 lat to legalnie mozna spisac go na straty kasa rostanie dla kleru po nim i dla Rydzyka=Nie wiem jak to nazwac zbrodnia czy bandytyzm taka ustawa na narodzie=??Te seme reguły powinny dotyczyc tez wielbicieli i działaczy PIS lecz to nie mozliwe bo sitwa dba o swoich??
faef
2 tyg. temu
takich przypadków są setki, wczoraj zmarła 74 letnia udar bez covida. Umieramy masowo. żegnaj kraju RAD
miko
2 tyg. temu
dlaczego corka nie opiekowala sie chorym ojcem tylko dala go na poniewierke do ZOL? wiemy co to ZOLe w Polsce,, teraz robi larum bo tatus zmarł, trzeba bylo zajmowac sie ojcem jak zyl...
k_ram
2 tyg. temu
Znam identyczny przypadek na Śląsku.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić