oprac. Robert Czykiel| 

Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży. PiS jest za zmianami w prawie

16

Kobieta będąca w ciąży może nawet trafić do więzienia za picie alkoholu. Mikołaj Pawlak uważa, że surowe prawo będzie lepiej chronić dzieci przed poważnymi uszkodzeniami organizmu.

Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży. PiS jest za zmianami w prawie
Picie w ciąży może stać się przestępstwem (Istock)

Niebawem może dojść do ważnej zmiany w kodeksie karnym. Tego chce rzecznik praw dziecka, który w swoim raporcie opisuje problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Zmiana prawa ma lepiej chronić nienarodzone dzieci.

Do więzienia za picie w ciąży?

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że jeżeli pomysł Mikołaja Pawlaka zyska akceptację rządu, to picie w ciąży stanie się przestępstwem. Wtedy realny będzie scenariusz, że przyszłe matki będą trafiać do aresztu za spożywanie alkoholu w ciąży.

Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży - pisze Pawlak w swoim raporcie.

Prawo i Sprawiedliwość popiera proponowane zmiany w prawie. Jednym z argumentów jest fakt, że liczne kampanie społeczne nie przynoszą efektu. Polki wiedzą, że picie w ciąży jest bardzo groźne dla dziecka, ale i tak część z nich nic sobie z tego nie robi.

To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony - komentuje w "DGP" Marek Ast z PiS.
Zobacz także: Małgorzata Rozenek urodziła trzecie dziecko. Z ciąży zrobiła medialne wydarzenie

Picie alkoholu w ciąży prowadzi do spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Zaburzenia to m.in. wrodzone wady serca, ośrodkowego układu nerwowego i kończyn. Może także hamować wzrost płodu, a nawet prowadzić do poronienia.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w Polsce rocznie rodzi się 9 tys. dzieci z syndromem FASD. Picie alkoholu w ciąży jest najbardziej niebezpieczne dla dziecka do 8. tygodnia ciąży. To czas, kiedy kobiety często są jeszcze nieświadome, że są w ciąży.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić