o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Robert Czykiel
|

Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży. PiS jest za zmianami w prawie

12
Podziel się

Kobieta będąca w ciąży może nawet trafić do więzienia za picie alkoholu. Mikołaj Pawlak uważa, że surowe prawo będzie lepiej chronić dzieci przed poważnymi uszkodzeniami organizmu.

Kary za picie alkoholu dla kobiet w ciąży. PiS jest za zmianami w prawie
Picie w ciąży może stać się przestępstwem (Istock)
bEssCDqt

Niebawem może dojść do ważnej zmiany w kodeksie karnym. Tego chce rzecznik praw dziecka, który w swoim raporcie opisuje problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Zmiana prawa ma lepiej chronić nienarodzone dzieci.

Do więzienia za picie w ciąży?

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że jeżeli pomysł Mikołaja Pawlaka zyska akceptację rządu, to picie w ciąży stanie się przestępstwem. Wtedy realny będzie scenariusz, że przyszłe matki będą trafiać do aresztu za spożywanie alkoholu w ciąży.

Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży - pisze Pawlak w swoim raporcie.
bEssCDqv

Prawo i Sprawiedliwość popiera proponowane zmiany w prawie. Jednym z argumentów jest fakt, że liczne kampanie społeczne nie przynoszą efektu. Polki wiedzą, że picie w ciąży jest bardzo groźne dla dziecka, ale i tak część z nich nic sobie z tego nie robi.

To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony - komentuje w "DGP" Marek Ast z PiS.
Zobacz także: Małgorzata Rozenek urodziła trzecie dziecko. Z ciąży zrobiła medialne wydarzenie

Picie alkoholu w ciąży prowadzi do spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Zaburzenia to m.in. wrodzone wady serca, ośrodkowego układu nerwowego i kończyn. Może także hamować wzrost płodu, a nawet prowadzić do poronienia.

bEssCDqB

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w Polsce rocznie rodzi się 9 tys. dzieci z syndromem FASD. Picie alkoholu w ciąży jest najbardziej niebezpieczne dla dziecka do 8. tygodnia ciąży. To czas, kiedy kobiety często są jeszcze nieświadome, że są w ciąży.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEssCDqW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
ryśniepasożyt
5 miesięcy temu
księża wolą ZDROWE DZIECI NALEŻY KARAĆ ,, HODOWCÓW " dzieci do ,,INNEJ MIŁOŚCI "
Barbara
rok temu
Nie rozumiem kobiet, które piją w ciąży... Można się powstrzymać od tego. Ja przez ciążę i karmienie piersią piłam mineralną cisowiankę... Alko nie tknęłam. Za takie przewinienia powinny być kary pieniężne.
harek
rok temu
W ciazy w wiezieniu .. Tez fajnie...
bEssCDqX
Kwa
rok temu
Poczekajcie... niedługo ciężarnym będą mikroczipy wszczepiać w celu ochrony nienarodzonych... Więcej władzy im dajcie!
BBx
rok temu
Nie jestem za piciem kobiet w ciąży. Jestem za edukacja. A jaka kara będzie dla mężów , kochanków, którzy piją , palą kiedy żona , kochanka , matka przyszłego jego dziecka wdycha dym z papierosa czy E papierosa , czy jest psychicznie czy fizycznie martretowana przez ojca przyszłego dziecka. Czy tutaj nie ma pomysłu na kary? Jakie będą warunki w więzieniu dla tych kobiet? A czy ktoś ze specjalistów w dziedzinie psychologii i psychatrii, i neurobiologii miał szansę się wypowiedzieć jak wpłynie na płód ,przebywanie matki w więzieniu. Kary pieniężne jak wprowadza , to kto na tym ucierpi? Dziecko.Kobieta w ciąży może być w takiej sytuacji w depresji,niej jeść i spłacając karę głodzić siebie i dziecko. Czy jakiś lekarz miał możliwość wypowiedzenia się w tej tak ważnej z punktu medycznego kwestii, jakie mogą być skutki tego , że kobieta będzie karana w więzieniu ? Wg mnie edukacja jest ważna a nie kara dla ciężarnej.
Myszka
rok temu
To chyba naturalne że kobieta w ciąży nie powinna palić a pić to już absolutnie nie moim zdaniem kara powinna być niestety na tym cierpią nienarodzone dzieci
BrawoPis
rok temu
Dobrze, że przed wyborami ta publikacja, super. Do 8 tygodnia picie jest najgroźniejsze, ale z innych powodów niż niedouczony redaktor pisze. A jak dziewczyna jeszcze nie wie, że jest w ciąży? Obowiązkowa kwarantanna zaraz po stosunku! A najlepiej z łóżka do ciupy na 9miesięcy.
Aga
rok temu
I bardzo dobrze. Ale zamiast więzienia duża kara finansowa i jakieś prace społeczne w dziedzinie chorych dzieci albo alkoholików. Jeszcze powinni karać za palenie papierosów w ciąży. Niestety częsty widok...
Niepijacy
rok temu
Nie rozumiem głosów nie zadowolenia ja jako facet piję może z dwa razy w roku to tylko jedno piwo lub lampkę wina i nie mogę się nadziwić ,że kobiety które uprawiają sex bez zabezpieczenia tak beztrosko sobie piwkuja jeśli dobrze wiedzą ,że nawet podczas stosunku przerywanego mogą zajść w ciaze ,a potem plac ,że dziecko chore
Lenka
rok temu
Bardzo dobrze! Potem takie dziecko ma zrujnowane zdrowie, jest kaleką! Matka porzuci i ciekawe, kto z was obrońców alkoholiczek, zaadoptuje takie dziecko albo chociaż wpłaci 5 zł na fundację?
Cris
rok temu
Za picie w sejmie po nocach i podpisywanie po wódeczce ustaw dożywocie dla politykow
xxx
rok temu
Zgroza :/ A o tym jak stres związany z pójściem i pobytem w więzieniu negatywnie wplynalby na matkę i płód to już nikt nie ogarnął? Takie rzeczy rozwiązuje się edukacją, a nie przemocą. Może niech rząd wyda kasę na takie programy, a nie na TVPiS :[
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić