Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Klaudia Stabach
|

Karygodna pomyłka komisji. Teraz uczniowie będą musieli ponownie podejść do matury

20
Podziel się:

21 uczniów z Chojnic w województwie pomorskim czeka za miesiąc ponowny egzamin z języka angielskiego. Wszystko przez pomyłkę jednej z osób zasiadających w komisji, która włączyła niewłaściwą płytę.

Karygodna pomyłka komisji. Teraz uczniowie będą musieli ponownie podejść do matury
(newspix.pl, ADAM KONARSKI)

Tuż przed egzaminem zepsuł się odtwarzacz płyt CD, więc jeden z członków komisji zaniósł go do naprawy. Niestety po ponownym przyniesieniu odtwarzacza doszło do zamiany płyt. W rezultacie uczniowie usłyszeli tekst przeznaczony dla jedynego maturzysty piszącego egzamin według starych zasad.

Jak podaje portal chojnice24.pl dyrektor placówki zapewniał, że przed egzaminem wszystko było odpowiednio przygotowane: "Przed egzaminem sprawdzaliśmy wszystko trzy razy z moim zastępcą. Magnetofony z płytami leżały na moim biurku. Potem ktoś zgłosił, że jeden z magnetofonów nie czyta płyty i wymienialiśmy sprzęt. Najprawdopodobniej wtedy doszło do zamiany płyt" - informuje Wiesław Kłosowski, dyrektor szkoły, który jednocześnie przyznaje, że wina leży po ich stronie.

W trakcie egzaminu nikt nie zgłosił problemu, wypłynął on dopiero po zakończeniu pisania. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że egzamin musi zostać powtórzony. W konsekwencji uczniowie z Technikum numer 3 w Chojnicach będą musieli ponownie przystąpić do egzaminu. Termin wyznaczono na 15 czerwca.

KOMENTARZE
(20)
@4444
5 lata temu
Zdarzyła się pomyłka. Krzyk duży. Z pewnością zasadny, bo to nie maturzyści zawinili. Nie ulega wątpliwości, że powtórzenie egzaminu jest stresem. Powinno ono dotyczyć tylko części związanej z poleceniami dotyczącymi tekstu słuchanego (rozumienia ze słuchu). O maturze można dyskutować długo. Rzeczywiście, potrzebna jest ona tylko tym, którzy ubiegają się o przyjecie na studia. Matura straciła swoją rangę. Poziom matury na poziomie podstawowym jest żenująco niski i w związku z tym, szkoły w Polsce tracą rację bytu. Poziom matury na poziomie podstawowym z matematyki jest tak niski, że nie trzeba chodzić do szkoły, by ją zdać. Zadania są elementarne, nie zawierają a więc i nie sprawdzają żadnych elementów algorytmicznego myślenia. Nie ma więc mowy o umiejętności logicznego, analitycznego czy strategicznego myślenia. Nie wspominając o wnioskowaniu. Te braki znajdują odzwierciedlenie w późniejszym funkcjonowaniu zawodowym. Ćwiczy się bezkrytycznych wykonawców poleceń bez myślenia.
klimat88
5 lata temu
Komisja powinna uznać odpowiedzi maturalne uczniów i uznać egzamin za zakończony. Nie karać uczniów za pomyłki Dyrekcji i Komisji. Wakacje są przeznaczone na wypoczynek, bezstresowy wybór kierunku studiów. klimat88
Kasia
5 lata temu
poziom wiedzy tych maturzystów powalający - nie zorientowali się, że tekst słuchany nie pasuje do tego co mają w arkuszach. geniusze, po prostu geniusze
nauczycielka
5 lata temu
beznadziejnie opracowane procedury przez CKE to nic dziwnego 1 - w komisji nie może być fachowca czyli tu anglisty 2- członek komisji nie ma prawa wglądu i nie wie jak wygląda w środku arkusz egzaminacyjny 3- nie można wcześniej sprawdzić czy właściwa płyta totalna głupota wdług mojej opinii
ika
5 lata temu
hmmmm... magnetofofony nie czytają płyt... komisja do przedszkola!!!
ozon
5 lata temu
Bo ta cała "nowa matura" to jedna wielka bzdura. I szczerze mówiąc, matura w dzisiejszych czasach nie jest specjalnie nikomu potrzebna. Wystarczą egzaminy wstępne na uczelnie wyższe, a kto studiować nie chce albo nie może, temu matura nic nie zmieni.
gosc 123
5 lata temu
Niech wszyscy uczniowie jednogłośnie nie zgadzają się na ponowny egzamin.Wszystkich nie obleją. A do tego niech skarżą do sadu o wypłatę odszkodowań ze względu na ponowny stres i szkody moralne,stany depresyjne i jeszcze cos tam można dopisać. Nie mogą uczniowie odpowiadać na szkody wyrządzone przez członków komisji. Nie zgadzać sie na ponowny egzamin i już. Doprowadzić do tego w kuratorium aby uznali te wyniki z matury i już
gość
5 lata temu
Dziwne że uczniowie nie zorientowali się że tekst na płytce ma się nijak do pytań na które mają odpowiadać w tekście. OKE, gdy zorientowano się po egzaminie mogła też zezwolić na ponowny egzamin w tym samym dniu, uczniowie poprawili by "słuchanie" i tyle.
łowca tumanów
5 lata temu
"Przed egzaminem sprawdzaliśmy wszystko trzy razy z moim zastępcą. Magnetofony z płytami leżały na moim biurku." Zawsze sądziłem, że magnetofony odtwarzają taśmy, a nie płyty. Dyrektor, który to powiedział - do wymiany!
Zuch z Pruszk...
5 lata temu
Komisjo u mnie w Pruszkowie trawa roslaby nad wami.
realista
5 lata temu
Nie przesadzajcie, może jeszcze wyrok śmierci dla dyrektora , a dla nauczycieli dożywocie? Błędy zdarzają się wszędzie, a tu na szczęście nikt nie zginął. A gdyby to był samolot? Durne procedury są ważniejsze od wiedzy, umiejętności oraz zdrowia (np. poród) i życia ( operacja, niepodawanie leków nowej generacji starym +60 ludziom).
maq
5 lata temu
Ja bym się nie zgodził. Egzamin napisałem zgodnie z zadaniami udostępnionymi przez prowadzących. Niech naprawia ten co zawalił.
gośc
5 lata temu
Komisja też powinna pisać maturę
w
5 lata temu
powiesić komisję i jej rodziny, spalić doszczętnie cały dobytek
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić