Kierowca autobusu miał 1,5 promila. Jechał po niepełnosprawnych
59-letni kierowca autobusu, mając blisko 1,5 promila alkoholu, jechał po osoby z niepełnosprawnością. Został zatrzymany przez strzeleckich policjantów podczas akcji "Trzeźwy Poranek".
Podczas poniedziałkowej akcji "Trzeźwy Poranek" na drogach krajowych nr 94 i 88, policjanci ze Strzelców Opolskich przeprowadzili kontrole trzeźwości prawie 1300 kierowców.
Wśród zatrzymanych znalazł się 59-letni kierowca autobusu, który miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna w takim stanie zmierzał odebrać osoby z niepełnosprawnością.
Czytaj także: Skandal czy przypadek? Niewidoma kobieta i szeryf z Audi
W sumie zatrzymano czterech kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Wszyscy stracili swoje uprawnienia do kierowania pojazdami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pobicie w Zawierciu
59-letni kierowca autobusu, który okazał się niechlubnym rekordzistą, odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do trzech lat więzienia. Sprawą zajmie się strzelecki sąd oraz prokuratura. Policja przypomina, że trzeźwość za kierownicą to podstawa bezpieczeństwa na drodze.
Osoby pod wpływem alkoholu mają spowolnione reakcje i błędnie oceniają sytuacje, co może prowadzić do tragicznych wypadków - czytamy.
Jazda pod wpływem alkoholu. Realne zagrożenie i konsekwencje
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych wykroczeń, jakie może popełnić uczestnik ruchu drogowego. W Polsce ten problem wciąż pozostaje aktualny, mimo coraz większej świadomości społecznej, licznych kampanii informacyjnych oraz surowych przepisów prawnych.
Polskie prawo wyraźnie określa dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie kierowcy. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu, co jest traktowane jako wykroczenie.
Powyżej tego poziomu zaczyna się stan nietrzeźwości, który już kwalifikowany jest jako przestępstwo.
Skala problemu wciąż jest duża. Według danych Komendy Głównej Policji, każdego roku zatrzymywanych jest dziesiątki tysięcy nietrzeźwych kierowców. Mimo spadku tej liczby w ostatnich latach liczba wypadków spowodowanych przez pijanych użytkowników dróg wciąż budzi niepokój.