Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Kijów wzmacnia obronę. Boją się dywersantów

Niepokojące doniesienia z ukraińskiej stolicy. Rzecznik Gwardii Narodowej, Władimir Czerniak, zapowiedział wzmocnienie punktów obrony miasta. Będzie między innymi więcej punktów kontrolnych. Powód? Zagrożenie dywersją.

Kijów wzmacnia obronę. Boją się dywersantów
Kijów wzmacnia obronę miasta. Stolica obawia się dywersji (Telegram)

Zdaniem ukraińskich mediów, zagrożeniem dla miasta są grupy dywersyjno-rozpoznawcze. Tym razem jednak nie rosyjskie, jak było na początku działań wojennych, kiedy Kijów był oblegany, a... białoruskie. To z tego kierunku mogłoby przyjść zagrożenie. Alarmował o tym m.in. mer miasta Żytomierz, który zapowiadał, że rośnie zagrożenie ze strony ataku wojsk białoruskich na Ukrainę. Nie potwierdzają tego jednak dane Sztabu Generalnego Ukrainy.

Rzecznik ukraińskiej Gwardii Narodowej poinformował m.in. o "optymalizacji" liczby punktów kontrolnych w mieście. Więcej ich ma być w punktach wjazdu i wyjazdu z miasta, mniej - na samych ulicach ukraińskiej stolicy. Obowiązuje też godzina policyjna. Zdaniem Czerniaka pozwala to obrońcom na pełną kontrolę sytuacji w mieście.

Istnieje zagrożenie ze strony grup dywersyjno-rozpoznawczych. Tak naprawdę nigdy nie zniknęło i nigdy nie zmniejszyła się czujność Gwardii. Nie jest tajemnicą, że Kijów jest punktem strategicznym - podejmowania najważniejszych decyzji - przekazał Czerniak.

Kijów był oblężony podczas tej wojny. Miało to miejsce na początku rosyjskiej inwazji, kiedy Rosjanie próbowali zająć ukraińskie lotnisko Hostomel i z niego uderzać na stolicę. Wtedy wojskom ukraińskim udało się obronić lotnisko. Do zajęcia Hostomela Rosjanie wyznaczyli wojska powietrzno-desantowe. Oblężenia miasta nie udało się zamknąć, na początku kwietnia wojska rosyjskie wycofały się z obwodu stołecznego.

W Kijowie już wtedy działały grupy dywersyjne. Sprawnie radziły sobie z nimi ukraińskie służby specjalnej, przede wszystkim SBU. W Kijowie prawdopodobnie działały też pododdziały najemników z grupy Wagnera. Mieli oni znaleźć i zabić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Z tego też nic jednak nie wyszło.

Zobacz także: Ukraińcy wracają do Kijowa. Reporter WP o "złudnym poczuciu bezpieczeństwa"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić