Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Komendy policji opanowała "psia grypa". Czym jest i co oznacza?

18

Tak zwana "psia grypa" ogarnęła komendy policji w całej Polsce, czego efektem jest prawdziwa plaga zwolnień chorobowych wśród funkcjonariuszy. Jest to kolejna część zapowiadanego od jakiegoś czasu protestu, którego celem mają być reformy w finansowaniu i naliczaniu wieku emerytalnego policjantów.

Komendy policji opanowała "psia grypa". Czym jest i co oznacza?
Policjanci zaczęli protest w Polsce (Getty Images, Longfin Media)

W ostatnich dniach komendanci policji w całej Polsce mierzą się z problemem masowych zwolnień, na jakie przechodzą funkcjonariusze. Tak zwana "psia grypa" ogarnęła posterunki w całym kraju, miejscami powodując naprawdę trudną sytuację kadrową, którą z trudem łatają tamtejsi dowódcy.

Seria masowych zwolnień chorobowych w policji jest efektem zapowiadanego wcześniej protestu służb, które domagają się m.in. 15 procent podwyżki, emerytur po 18 latach służby dla policjantów przyjętych po 2013 roku czy zmiany naliczania emerytury. Jednak to nie jedyne postulaty funkcjonariuszy, którzy domagają się również 1500 zł podwyżki dla pracowników policji niezależnie od formy zatrudnienia.

Kolejna zmiana systemowa, to wpisanie do ustawy o policji zawodu pracownika policji. Kolejny postulatem jest podniesienie świadczeń socjalnych do poziomu obowiązującego w Wojsku Polskim – mówi w rozmowie z portalem nadmorski24.pl Jacek Łukasik, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Policyjnej Solidarności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie pracownika na budowie. Ziemia skrywała wielką tajemnicę

Protest policjantów w Polsce

Jak informuje rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, obecnie na Pomorzu również zauważalny jest wzrost funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich. Z powodów bezpieczeństwa ich dokładna liczba nie jest jednak podana do informacji publicznej. Jednocześnie komendanci podejmują wszystkie kroki w celu zapewnienia ciągłości służby, odpowiadającej za bezpieczeństwo mieszkańców.

Wszyscy wiemy jak trudną i ciężką jest służba policjantów i niezbędna jest poprawa warunków służby. Jednakże, w obecnym okresie, wybrana forma protestu nie przyniesie społecznej akceptacji dla podnoszonych postulatów. Mieszkańcy naszego województwa oczekują zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza w tak newralgicznym czasie. Na tę chwilę zdecydowana większość policjantów w poczuciu odpowiedzialności i charakteru zawodu policjanta, nie decyduje się na absencję w tym czasie – dodaje w rozmowie z portalem kom. Karina Kamińska.
Autor: KARO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
CBOS: Demokracja wciąż najpopularniejszym systemem wśród Polaków
Pożar na Złotej w Warszawie. Nieoficjalna przyczyna jest znana
Alarmy bombowe paraliżują szkoły na Mazowszu. Zgłoszenia spływają kaskadowo
Nie żyje Mieczysław Pietruski. Był legendą TVP i Polskiego Radia
Komisarz UE nie ma złudzeń. "Nie jesteśmy przygotowani na atak"
Przemycali papierosy przy użyciu balonów. Dwóch Białorusinów w rękach policji
Znamy rywali Polaków w eliminacjach do mundialu 2026. Wylosowano grupy
Tragedia w rodzinie kapitana Tadeusza Wrony. Nie żyje jego syn
Pozbyli się nielegalnej budki w centrum Warszawy. "To plaga"
Zaatakował europosłankę Wcisło. Mężczyzna usłyszał wyrok
Ważne zmiany dla pacjentów. Od stycznia nowa lista leków refundowanych
To jeden z najbrudniejszych przedmiotów w domu. Używasz go codziennie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić