o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Koniec niezależnych mediów na Węgrzech. Klubradio przestało nadawać

45
Podziel się

Ostatnia niezależna stacja radiowa na Węgrzech, KlubRadio, dzisiaj zniknęła z anteny. We wtorek sąd utrzymał w mocy decyzję krajowego organu regulacyjnego ds. mediów o nieprzedłużaniu jej licencji na nadawanie.

Koniec niezależnych mediów na Węgrzech. Klubradio przestało nadawać
Klubradio przestało dzisiaj nadawać (Getty Images, Dagmar Gester)
bErYVVWZ

9 lutego sąd miejski utrzymał w mocy decyzję węgierskiej Krajowej Rady ds. Mediów o cofnięciu licencji Klubradia. Wyrok był rzekomo spowodowany drobnymi naruszeniami surowych przepisów dotyczących mediów na Węgrzech. W przeszłości stacja często prezentowała opinie krytyczne wobec rządu premiera Viktora Orbána.

Prezes i dyrektor Klubradio, Andras Arato nazwał wyrok sądu "haniebnym”. Powiedział Associated Press, że planuje odwołać się do węgierskiego sądu najwyższego.

bErYVVXb
Jesteśmy świadkami werdyktu, który służy nieskończenie tchórzliwemu, antydemokratycznemu, nieliberalnemu systemowi. To nie jest niespodzianka, ale nadal jest smutna - powiedział Arato.

Węgierski regulator mediów twierdzi, że działał zgodnie z prawem, gdy odmawiał przedłużenia licencji stacji. Sprawa ożywiła debatę na temat wolności prasy i nadmiernych wpływów politycznych na węgierskim rynku medialnym.

Jedyne niezależne radio na Węgrzech

W oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu, Krajowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Węgier nazwało Klubradio "jedynym pozostałym nadawcą publicznym na Węgrzech, którego treść nie podlega wpływom rządu”.

Hegemonia nadawców prorządowych wzrośnie do 100 proc. wraz z uciszeniem Klubradia, co byłoby zupełnie bezprecedensowe w Europie - napisała grupa.
bErYVVXh

Krytycy węgierskiego rządu ostrzegają przed systematycznym atakiem na wolność i pluralizm mediów w tym kraju. Wiele placówek zostało skonsolidowanych w rękach sprzymierzonych z rządem biznesmenów.

W 2018 roku prawie 500 gazet, stacji telewizyjnych i radiowych oraz stron internetowych zostało przekazanych kontrolowanemu przez rząd konglomeratowi medialnemu. Orban określił go jako "o strategicznym znaczeniu dla kraju”, zwalniając z kontroli organów regulacyjnych.

Media na Węgrzech - podwójne standardy rządu

Jednak węgierski organ regulacyjny ds. mediów - który w 2013 r. pozbawił Klubradio koncesji na nadawanie na Węgrzech, ograniczając je jedynie do Budapesztu - zaprzecza, że ​​jego decyzja obejmowała względy polityczne.

bErYVVXi

W uzasadnieniu swojej decyzji Rada ds. Mediów argumentowała, że ​​w 2017 r. Klubradio dwukrotnie nie dostarczyło organowi regulacyjnemu odpowiednich danych miesięcznych o swoich programach, co stanowi naruszenie węgierskiego prawa medialnego.

Arato, dyrektor Klubradia, kwestionuje wiarygodność Rady Mediów. Twierdzi, że organ powołany przez węgierski parlament w liczbie pięciu członków, nie może być uważany za niezależnego regulatora, ponieważ wszyscy jego obecni członkowie zostali nominowani na dziewięcioletnią kadencję przez rządzącą partię Fidesz. Arato nazwał członków rady "żołnierzami partii” i stwierdził, że inni nadawcy, którzy popełnili te same wykroczenia, otrzymali przedłużenie licencji.

Ten werdykt pokazuje, że dziś na Węgrzech władze mają prawo różnie traktować różnych dostawców mediów. Ci, którzy pasują do systemu, mają zwiększone częstotliwości, a ci, którzy nie, są odrzucani - powiedział Arato.
bErYVVXj

Gabor Polyak, szef Mertek Media Monitor skomentował:

To dyskryminacja Klubradia, która narusza Konstytucję i prawo europejskie. Nie był to jedyny możliwy wyrok

Klubradio i dwóch innych wnioskodawców złożyło wnioski o nową koncesję na częstotliwości FM w drodze otwartego przetargu. Może minąć nawet rok lub dłużej, zanim władze medialne zdecydują o wyborze zwycięzcy. Do tego czasu Klubradio namawia swoich słuchaczy do słuchania ich w internecie.

bErYVVXk
Zobacz także: Podatek od reklam. Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje do Jarosława Gowina
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErYVVXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
OLO
6 miesięcy temu
JEZELI SIE ZACHOWUJA TAK JAK W POLSCE NIEKTORE MEDIA TO JEST OK
Polka
6 miesięcy temu
Kaczynskiemu sie nie udalo z wiezami to bierze Media ten Mama czlowieczek jest bardzo rzadny pieniadza Bo wladze juz ma Jak mozna tak na oczach narodu klamac szczuc moze wypada zrobic przemyslenia Co bedzie gdy panowanie sie skonczy Strauch pomyslec
Emeryt
6 miesięcy temu
Niestety Komunizm powrocil Orban nieprzebiera w srodkach U nas zrobia te Karly to Samo .Niepozwulcie Kaczynski iZiobro musza odejsc .wprowadaja Panstwo kontolowane .
bErYVVXD
Deus Vult
6 miesięcy temu
Zakazać wszystkich kontrolowanych mediów! Powinny istnieć tylko niezależnie redakcje. Kto wywołał covid panikę? Media z 4-tej stały się pierwszą władzą. Manipulują kłamią bez żadnych konsekwencji. W imię zasady dziel i rządź. A głupcy emocjonują się jak małe dzieci.
makabra
6 miesięcy temu
O żeby tak w Polsce doczekać
tak
6 miesięcy temu
opozycja juz to wszystko miala i w wiekszosci ma nadal.
GOść
6 miesięcy temu
Dyżurni z szczujni nie odchodzą siedzą i klikają choć nic nie rozumieją . Bo jak rozumieć szczujące i kłamliwe tytuły . Portali zagranicznych , których jak na Węgrzech tak i w Polsce nie brakuje .
3333
6 miesięcy temu
Czy Węgrzy proszą ten portal o pomoc? Czy Węgrzy narzekają na węgierski rząd? Wszędzie gdzie tylko macie możliwość wtykacie swój bardzo brzydki nos i judzicie. dla tego portalu najważniejsze jest to co rozkaże Merkel i to czemu przyklaśnie Nataniahu, albo naczelny rabin. jesteście na usługach totalnej opozycji, która ma czego żałować. Miliardy z vatu nie trafiają tam gdzie by sobie życzyli i sprzedać nie mogą tego na co są chętni ich mentorzy
dwie strony
6 miesięcy temu
Tytuł wprowadzający w błąd. Nie ma niezależnych mediów. Media zawsze są zależne, tylko albo od sił, które akceptujemy albo od sił, których nie akceptujemy, albo media głoszą poglądy z którymi się zgadzamy i te są wtedy niezalezne albo poglądy z ktorymi sie nie zgadzamy i wtedy są zależne. czyli zalezy kto wypowiada się na temat danych mediów, Tytuł artykułu u swoich podstaw manipulacyjny Nie wspomnę, że moje komentarze sa usuwane.
[][]
6 miesięcy temu
stop okupacji Polski !!!
rasdwesd
6 miesięcy temu
Dlaczego EU im nie postawi ultimatum? Jak ktos ma zapedy dyktatorskie to won z EU.
Jarosław
6 miesięcy temu
Dzienna dawka dobrego newsa :)
realista
6 miesięcy temu
No i to nam właśnie szykuje obecny rząd. PRL-bis z Kaczyńskim na tronie zamiast Jaruzelskiego.
bErYVVXv
Bady
6 miesięcy temu
Koniec zagranicznych ,szczujacych mediów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić