Koniec wątpliwości. Wielka zmiana w szkołach już przesądzona

71

Prace domowe w szkole podstawowej przechodzą do historii. Rozporządzenie z dnia 2024 marca skutkuje ograniczeniem obowiązków uczniów, ale i rodziców. Tak, jak zapowiadała to tuż po wyborach minister Barbara Nowacka. Co dokładnie się zmienia? Wyjaśniamy.

Koniec wątpliwości. Wielka zmiana w szkołach już przesądzona
Zapadła decyzja ws. pracy domowych (Getty Images, Klaus Vedfelt)

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała już rozporządzenie dotyczące prac domowych w podstawówkach. Już od kwietnia zadania domowe będą nieobowiązkowe i nie będą mogły podlegać ocenie.

W klasach I-III szkół podstawowych nie będzie prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą (m.in. malowanie, pisanie, lepienie z plasteliny). 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dorota Szelągowska o programie "Totalne remonty Szelągowskiej": "To program, który realnie pomaga ludziom"

W przypadku wyższych klas podstawówki zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka zabrała już głos ws. tych zmian.

Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek - powiedziała, cytowana na oficjalnej stronie internetowej resortu edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że "zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych".

Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp. - wyjaśniono.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kolejna zmiana w szkołach już od września

Zniesienie zadań domowych nie jest jedyną zmianą wynikającą z tego rozporządzenia. Kolejna zajdzie już we wrześniu 2024 roku.

Zaplanowano rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych. "Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen" - tłumaczy MEN.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić