Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Amerykanie w końcu mają dowody na Chińczyków. Oskarżają też WHO

157

Amerykanie przedstawili raport, z którego wynika, że chiński rząd dopuścił się zaniedbań w kwestii koronawirusa. Autorzy publikacji dowodzą, że pandemii można było uniknąć. Chińczycy woleli jednak zataić kluczowe informacje, co doprowadziło do światowego kryzysu.

Koronawirus. Amerykanie w końcu mają dowody na Chińczyków. Oskarżają też WHO
Według Amerykanów Chińczycy zataili kluczowe informacje odnośnie pandemii koronawirusa (Getty Images, Betsy Joles , Stringer)

Jak podaje "Express UK", raport został przygotowany przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Ma 96 stron, a jego autorami są członkowie amerykańskiej Partii Republikańskiej. Weryfikacją dokumentu zajmują się również przedstawiciele Partii Demokratycznej.

Koronawirus: raport USA, Chiny ukrywały informacje o pandemii COVID-19

Według autorów raportu władze Chin celowo zatajały doniesienia o przypadkach koronawirusa. Wywierały również presję na przedstawicielach służb medycznych, którzy dążyli do nagłośnienia zagrożenia wynikającego z COVID-19.

Badania pokazują, że KPCh (Komunistyczna Partia Chin – przyp. red.) mogłaby zmniejszyć liczbę przypadków w Chinach nawet o 95 procent, gdyby wypełniła swoje zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego i zareagowała na wybuch pandemii w sposób zgodny z najlepszymi praktykami – cytuje teść raportu "Express UK".
Zobacz także: Zobacz też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Zdaniem członków komisji pandemii COVID-19 można było uniknąć. Jednak zatajanie przez Chińczyków kluczowych informacji doprowadziło do rozprzestrzenienia się koronawirusa w stopniu niemożliwym do zatrzymania.

Jest wysoce prawdopodobne, że trwającej pandemii (COVID-19 – przyp. red.) można było zapobiec – podaje treść raportu "Express UK".

Oskarżenia padły również pod adresem Światowej Organizacji Zdrowia. Autorzy raportu uważają, że kierownictwo WHO miało poważny udział w – jak określono w raporcie – "szerzeniu chińskiej propagandy".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić