Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus rozprzestrzenia się w samolotach. Dystans nie wystarczy

91

Dotychczas przypuszczano, że zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa wystarczy, by uniknąć zarażenia się koronawirusem w samolocie. Jednak liczne przypadki zachorowania personelu i członków załogi wykazały, że dystans i noszenie maseczek nie chronią w pełni przed SARS-CoV-2 na pokładzie.

Koronawirus rozprzestrzenia się w samolotach. Dystans nie wystarczy
Koronawirus może rozprzestrzeniać się w samolocie mimo utrzymywania dystansu społecznego (Getty Images, Anadolu Agency , Contributor)

Jak podaje CNN, do zarażeń doszło m.in. w trakcie podróży z Bostonu do Hongkongu. Obecność koronawirusa potwierdzono zarówno u pasażerów, jak i stewardess. Najczęściej ofiarami SARS-CoV-2 okazywali się uczestnicy długich lotów.

Koronawirus w samolocie. Jak się rozprzestrzenia?

Po prześledzeniu drogi, jaką pokonali zarażeni pasażerowie i członkowie załogi, potwierdzono, że mogli zarazić się tylko na pokładzie samolotu. Tam mieli kontakt z osobą już zakażoną, która przekazała im koronawirusa mimo noszenia maseczek i zachowania odległości. Zbadanie tych przypadków powierzono zespołowi kierowanemu przez Nguyen Cong Khanh z Narodowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Hanoi.

Najbardziej prawdopodobną drogą przenoszenia (koronawirusa – przyp. red.) podczas lotu jest przenoszenie się aerozolu lub kropli (...), szczególnie w przypadku osób siedzących w klasie biznesowej – wyjaśnia Nguyen Cong Khanh w artykule zamieszczonym w czasopiśmie "Emerging Infectious Diseases".
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w USA. Sanitariusz dzieli się wstrząsającymi przeżyciami

Jak wykazuje Nguyen Cong Khanh, konieczne jest wprowadzenia dodatkowych obostrzeń dla samolotów. Uważa, że należy położyć nacisk szczególnie na procedury kontroli przylotów oraz stosować skuteczniejsze środki już na pokładzie. Zbadanie przypadków zarażonych stewardess i pasażerów wykazało, że do zakażenia doszło, kiedy przebywali dłuższą chwilę w bliskiej odległości od siebie.

Dopóki COVID-19 stanowi globalne zagrożenie (...) potrzebne są lepsze środki zapobiegania infekcjom na pokładzie i procedury kontroli przylotów, aby zapewnić bezpieczne latanie – tłumaczy Nguyen Cong Khanh w artykule z "Emerging Infectious Diseases".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić