Robert Czykiel| 

Koronawirus. Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich? Przewodnicząca KE zabrała głos

73

Unia Europejska w pierwszej kolejności chce zebrać pieniądze na opracowanie szczepionki. Potem chce ją zapewnić dla wszystkich. Taką deklarację złożyła Ursula von der Leyen.

Koronawirus na świecie. Czy szczepionka będzie darmowa?
Koronawirus na świecie. Czy szczepionka będzie darmowa? (Getty Images)

Choć niektóre kraje luzują obostrzenia, to nie można powiedzieć, że świat zaczyna wygrywać walkę z koronawirusem. Pandemia cały czas trwa i eksperci wciąż tłumaczą, że uda się ją zwalczyć, dopiero gdy pojawi się skuteczna szczepionka. To może potrwać jeszcze wiele miesięcy.

Koronawirus na świecie. Szczepionki darmowe dla wszystkich?

Pomóc chce Komisja Europejska. Przewodnicząca Ursula von der Leyen chce przy pomocy darczyńców zebrać 7,5 mld euro. Pieniądze zostaną przekazane na opracowanie szczepionki. Czy jednak będzie ona potem dostępna i darmowa dla wszystkich?

To jasne, że każdy powinien mieć do niej dostęp. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy wszystkich, którzy są tu konieczni, na przykład Światową Organizację Zdrowia, fundację "Bill & Melinda Gates Foundation", Wellcome Trust i United Global Funds, żeby wymienić tylko niektórych. Jesteśmy wspierani przez wiele, wiele państw z całego świata. Wystąpiłam z tą inicjatywą na szczycie grupy G20. Jest to konieczne, żeby rozwijała się ona w naprawdę globalny i skoordynowany sposób - mówi Ursula von der Leyen w rozmowie z "Deutsche Welle".

Koronawirus na świecie. Unia Europejska opracowuje plan

Druga kwestia, która wszystkich nurtuje, to sposób, w jaki Unia Europejska planuje pomóc krajom najbardziej dotkniętym przez pandemię. Na szczegóły jeszcze jednak za wcześnie.

Potrzebujemy dużego instrumentu do odbudowy unijnej gospodarki. Dlatego zaproponowaliśmy rozbudowanie siedmioletniego planu budżetowego UE w sposób umożliwiający wykorzystanie go w charakterze instrumentu odbudowy gospodarki na kształt Planu Marshalla. Możemy go zrealizować z naszego budżetu i oddać na potrzeby państw członkowskich UE - tłumaczy von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej dodała, że obecna sytuacja powinna posłużyć do wyciągnięcia wniosków. Liczy, że uda się stworzyć lepszy system wymiany informacji medycznych w obrębie UE. Będzie także kładziony większy nacisk na służbę medyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić