Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Koszmarny widok nad Bałtykiem. Morze wyrzuciło ciała kilkudziesięciu fok

12
Podziel się:

W ciągu zaledwie jednego weekendu spacerowicze zgłosili 35 martwych fok na bałtyckich plażach. Sześć ciał rozkładało się na piasku przez prawie tydzień, zanim zostało zabranych przez odpowiednie służby.

Koszmarny widok nad Bałtykiem. Morze wyrzuciło ciała kilkudziesięciu fok
Bałtyk wyrzucił na plaże ciała kilkudziesięciu fok. Zdjęcie ilustracyjne (Twitter.com)

To był czarny weekend dla fok. Aż 35 martwych zwierząt wyrzuciło morze na polskie wybrzeże w ostatnich dniach maja. Jak podkreślają wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, to bardzo duża liczba. Polska ma około 400 fok.

Nikt nie jest w stanie ustalić dokładnej przyczyny śmierci zwierząt. Wolontariusze Błękitnego patrolu WWF podejrzewają jednak, że mogą mieć z tym związek niedawne ćwiczenia wojskowe na pobliskim poligonie.

Strzelanie nad Bałtykiem to śmierć zwierząt żyjących w wodzie, one są bardzo wrażliwe na dźwięk. Proszę rzucić granat do rzeki, natychmiast wypłynie kilkadziesiąt martwych ryb. One nie będą ranne, one będą ogłuszone. To samo jest z ssakami. Większość zgłoszeń była z regionu, gdzie przy plażach znajdują się poligony i odbywają się manewry wojskowe. Skala tego jednego tygodnia jest ogromna - podkreśla Wojciech Czuchryta z Błękitnego patrolu WWF.

Sześć ciał przeleżało na plażach przez tydzień. Mieszkańcy Ustki, Dębiny i Poddąbia zaczęli zgłaszać znalezienie martwych fok w piątek 28 mają, a truchła zniknęły z plaży dopiero w piątek 4 czerwca. Przez ten czas mieszkańcy okolicy i turyści oglądali powolny rozkład ciał na plaży.

Dotychczas przeciągnęli tylko fokę z brzegu pod skarpę i ludzie codziennie obserwują, jak dzikie zwierzęta wyciągają je coraz bardziej na środek plaży i zjadają, a sama foka z dnia na dzień coraz bardziej gnije i śmierdzi, roznosząc bakterie, wirusy i choroby na zwierzęta, które się do niej zbliżają - pisała oburzona mieszkanka okolicy do redakcji "Dziennika Bałtyckiego".

Skąd te opóźnienia? Urząd morski wyjaśnia, że wiedział o sprawie od początku, jednak nie było ani sprzętu, ani ludzi, których można było wysłać. Urząd posiada koparko-ładowarki, które zgarniają padlinę bez dotykania jej i przekazują potem firmie utylizacyjnej. A kiedy morze wyrzuciło na brzeg foki, operator rzeczonej koparko-ładowaki był na pięciodniowym szkoleniu.

Zobacz także: Jak upiec mięso na grillu? Szef kuchni zdradza swoje triki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
cZŁOwieku
rok temu
niedawno podczas ćwiczeń niemieckiej marynarki 'nie chcący' wybito ostatnie ok, 200 morświnów - gatunek żyjący tylko w bałtyku obecie nie występuje na planecie
Talmudzyn
rok temu
HEJ ECO-lodzy, zakazać wojen ... większy będzie pożytek
Capek
rok temu
A co z Trynkiewiczem?
Alex
rok temu
Świerzbi was żeby wymyślić że to covid co?? Ale spokojnie - takie odkrycie pojawi się w następnych wypocinach
rybacy
rok temu
żal mi ich
Micia
rok temu
A Wielka Stopa też brała udział w manewrach.
gość
rok temu
Kilku niedorozwiniętych chłopców bawi się w wojenkę, a skutki tej ich zabawy są opłakane.
Jozio
rok temu
CO NA TO NATO!!!
Mizantropia
rok temu
Człowiek to najgorszy gatunek na tej planecie, tylko niszczy wszystko wokół. A wojsko oczywiście do niczego się nie przyzna, choć można też podejrzewać rybaków, dla których foki to "konkurencja" jak wilki dla myśliwych.
Gastro
rok temu
Może więcej operatorów... Nie mówiąc o likwidacji zagrożenia dla fok
no i git
rok temu
Znaczy się oglądali naturalny w pełni ekologiczny proces przemiany materii!!!
Assa
rok temu
Kolejny przykład jak nadal jako ludzie jesteśmy peymitywni. Bez względu na państwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić